fbpx

Web Site Tasarımı Nedir

2088
Web Site Tasarımı Nedir

Web site tasarımı, kullanıcıların bir arama motoru yardımıyla internet üzerinden erişebildikleri elektronik web sayfalarında içerik sunmak amacıyla oluşturulan yazılımdır. Web site tasarımı, dijital ortamda insanların aradığı içerikleri veya hizmetleri sunmak istiyorsanız mutlaka karşınıza çıkacak bir terimdir.

Dijital dönüşümün son dönemlerdeki etkisiyle birlikte web site tasarımı bir hayli önem kazandı. Ancak sadece site kurmak size kazanç sağlamaz. İnsanları, kurduğunuz siteye nasıl çekeceğinizi de öğrenmelisiniz.

Web Site Tasarımı

Web Site Tasarımı Ögeleri

Web site tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı basit kurallar;

  • Düzen: Web sitenizi tasarlarken hizmetlerinizi ya da içeriklerinizi ne kadar düzenli bir şekilde oluşturursanız, kullanıcıların sitenizde gezinme süresi ve sektörünüz hakkında edindiği bilgi de o kadar artar.
  • Renk: Renk seçimi, amaca ve müşteriye göre değişebilir. Siyah-beyaz basit bir tema kullanmaktansa güven verici renkler içeren web site tasarımı yapmak daha uygundur.
  • Grafikler: Grafikler ya da görseller, web sitenizle uyumlu olacak şekilde seçilir ve site performansını etkilememesi için optimize edilirse daha iyi bir sunum ortaya çıkacaktır.
  • Yazı Tipleri: Okunabilirlik çok önemlidir. Tasarımcınız, insanların okumakta zorlanmayacağı ve göze hoş gelen yazı tiplerini seçmelidir.
  • İçerik: İçerik ve tasarım, görsel ve metinlerin bir arada kullanılmasıyla sitenin amacını çok net bir şekilde açıklamalıdır.

Kullanıcı Dostu Web Site Tasarımı Oluşturma

Bir siteyi güzel ve görsel olarak çekici kılan Web Site Tasarımı’nın temel unsurlarının yanı sıra, Google’ın en çok önem verdiği kullanıcı deneyimine uygunluk çalışmalarını da önemsemelisiniz.

  • Gezinme: İnsanlar yeni bir şehre gittiklerinde navigasyona ihtiyaç duyarlar. Kullanıcılar web sitenizi ziyaret ettiğinde onları yönlendirebilecek menülere, kategorilere ve yönlendirici yazılara ulaşmak isterler. Bu, site içi gezinmeyi daha da kolaylaştıracaktır.
  • Medya İçerikler: Görseller, videolar ya da sesli mesajlar kullanıcıların dikkatini çekebilir. Bir yazıyı okumaktansa video ile onu dinleyebilmek ve izleyebilmek daha kolaydır.
  • Uyumluluk: Günümüzde artık sadece Google ya da masaüstü bilgisayarlarımızdan aramalar yapmıyoruz. Yandex, Bing gibi farklı arama motorları ve sürekli yanımızda taşıdığımız telefonlar ya da tabletlerimiz var. Web site tasarımınızın bu araçlarla uyumlu olması gerekir.
  • Altyapı Mimarisi: Web sitenizin hızlı ve tüm linklerinin çalışır durumda olması oldukça önemlidir. Eğer yazılımınız düzgün çalışmazsa dijitaldeki işlerinizde düzgün gitmez.
  • Etkileşimli Olun: Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların fikir ve görüşlerine saygılı olduğunuzu göstermek amacıyla içeriklerinizin sonuna yorum atabilme özelliği eklemelisiniz.
Web Site Tasarımı

Sanatloji web site tasarımı uzmanları, tatmin edici bir web deneyimi için mükemmel Web Site Tasarımı oluşturur. Tasarım için kritik planlama ve analiz kullanırlar. Karmaşık süreci basit ve zarif bir sanat eserine dönüştürerek bireysel müşteri özelliklerine dikkat ederler.

Web Site Mi? Sosyal Medya Mı?

Eğer bu soruyu Sosyal Medya Uzmanına sorarsanız size tabii ki sosyal medya diyecektir. Web Site Tasarımı uzmanına sorarsanız da web site diyecektir. Biz bu konuyu tarafsız bir bakış açısıyla karşılaştırmaya çalışalım.

Sosyal Medya İşletmeniz İçin Ne Yapar?

Sosyal medya nihai pazarlama aracıdır. Bu platformlar işletmelerin müşterileriyle günlük olarak etkileşime girmesini sağlar. Bir paylaşım yaptığınızda sizi takip eden kullanıcılar, paylaşımınızı sosyal medya kanallarında vakit geçirirken anasayfalarında görebilirler. Sizinle anında iletişime geçebilirler. Paylaşımınızı başka kişilere çok kolay bir şekilde gönderebilirler ya da kaydedebilirler.

Ama artık takipçi artışı yaşamak, daha fazla beğeni almak, keşfete düşebilmek eskisi kadar kolay değil. Daha da zorlaşacak. Çünkü sosyal medya platformlarının sahipleri daha çok para kazanmak isteyecekler ve işletmeleri reklam yayınlamaya zorlayacaklar.

Sosyal medya kanallarında doğrudan ürün satışı yapılamıyor. Bir IBAN No’ya ihtiyacınız var ya da alışveriş özelliğini kullanabilmeniz için işletmenizi doğrulamanız ve web site kurmanız gerekiyor. Sosyal medyada etkili satış yapabilmek için güvenilirliğe ihtiyacınız vardır.

Sosyal Medya

Web Site İşletmeniz İçin Ne Yapar?

Sosyal medyanın küçük işletmeler için iyi olmasının tüm nedenlerini gözden geçiren iyi bir araştırmacı, göze çarpan bir şeyi fark edecektir. Sosyal medya pazarlama içindir. İyi bir işletme yöneticisi, çevrimiçi bir mevcudiyete sahip olmanın sadece çevrimiçi pazarlamadan daha fazlası olduğunu bilir. Küreselleşme çağında, çevrimiçi bir mevcudiyete sahip olmak, internette bu işle ilgilenen herkesin ulaşabileceği bir alana sahip olmak demektir. Sosyal medya sadece bir araçtır. Basitçe söylemek gerekirse, sosyal medya bir işletmenin eli olabilir, ancak web sitesi beyindir.

Bir Web Site Tam Kontrol Sunar

Sosyal medya platformunu kullanan bir işletme, sayfalarındaki müşteri deneyimini özelleştirmek için sınırlı araçlara sahiptir. Bir web sitesi her yönüyle işletmelerin, markalarını, ürünlerini, logolarını ve kimliğinin kalbinde yer alan yaşam tarzını yansıtacak şekilde tasarlanabilir. Sosyal medyada bir marka, kullandıkları sosyal medya platformunun ismi altında kendini temsil edebilir. Bir web sitesi, kendine ait alan adıyla gelen ek bir profesyonellik atmosferi sunar.

İşletmeniz İçin Web Site Tasarımına Yatırım Yapın

Bir web sitesi, bu web sitesinin oluşturulması ve sürdürülmesi için harcanan zaman, para ve çabaya değer. Bu sosyal medya dünyasında çevrimiçi olarak var olmak isteyen herhangi bir işletme için web site kurmak hala bir zorunluluktur. Bu nedenle web sitenizi oluşturmak için profesyonel web sitesi tasarımcıları ile çalışmak akıllı bir yatırımdır.

Web Site Tasarımı

Google’a kendinizi sevdirebilmeniz için mükemmel bir web siteye ihtiyacınız var. Web site tasarımı için WhatsApp butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!