fbpx

Sosyal Medya Yönetimi

1942
Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi, Facebook, Instagram, Twitter,Pinterest ve YouTube gibi sosyal medya platformlarında yayınlanan içerik oluşturma, planlama, analiz etme ve bunlarla etkileşimde bulunma sürecidir . Sosyal medya yönetimi bir marka, birey veya işletme tarafından çevrimiçi olarak yeni müşterilere ulaşmak veya itibarlarını geliştirmek ve korumak için kullanılabilir.

İşletmenizin hala bir sosyal medya hesabı ve kaliteli içerikler üreten bir ekibi yoksa, 2020 yılı ile birlikte dönüşüme uyum sağlayan birçok rakibin harekete geçmesinden sonra başınız belada demektir.

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal medya uzmanı, müşteri yorumlarına yanıt vermekten, orijinal içerik yayınlayarak uzun vadeli pazarlama hedeflerine nasıl ulaşılacağı konusunda strateji geliştirmeye kadar sosyal medya etkinliğini ele alma konusunda tecrübelidir. İşiniz yoğunsa veya sosyal medya hesaplarınızın nasıl yönetileceği hakkında bilginiz yoksa her alanda olduğu gibi Sosyal Medya Yönetimi konusunda da uzman olanlar var.

Sanatloji, tüm çevrimiçi sosyal medya kanallarını sizler için yönetebilir.

Sosyal Medya Yönetimi

Doğru Sosyal Medya Platformunu Seçme

Sosyal medya yönetimi için bir ödeme yapmadan önce, işletmeniz için en doğru sosyal medya platformunu seçmeniz gerekiyor. Farklı platformlara ve işletmenize sağlayabilecekleri faydalara kısa bir genel bakış yapalım.

 • Facebook: Facebook‘un uzun geçmişinden gelen yaklaşık 2,7 milyar aktif kullanıcısı var. Ayrıca Facebook’un kullanıcı tabanı söz konusu olduğunda cinsiyetler ve yaş grupları arasında iyi bir denge var. Bu, onu daha geniş bir kitleye ulaşmaya çalışan işletmeler için harika bir sosyal platform haline getiriyor.
 • Instagram: Instagram, çok fazla görsel içerik oluşturan markalar için harika bir sosyal medya kanalıdır. Instagram’ın kitlesi, erkek kullanıcılardan daha fazla olan kadın kullanıcıyla daha genç bir kitlesi olma eğilimindedir. Bu, moda, yaşam tarzı, sanat veya diğer görsel odaklı sektörlerle ilgili ürün veya hizmet satan işletmeler için harika bir platform olabilir.
 • Twitter: Twitter‘ın dünya çapında 321 milyon aktif kullanıcısı vardır ve kullanıcıların haberler ve gündemdeki konular için kullandıkları bir sosyal platform haline geliyor. Bu platform, sektörlerindeki popüler konular hakkında bir sohbete katılmak isteyen markalar için idealdir. İçeriklerinizi etkileyici ve markanızı değerli bulabilecek diğer kişilerle paylaşmak için de harika bir yerdir.
 • Youtube: YouTube, Google’dan sonra dünyanın ikinci büyük arama motoru haline geldi. Kitlenizle etkileşimde bulunmanıza ve kitlenizle bağlantı kurmanıza yardımcı olması için video içeriğinizi bu kanala yükleyebilirsiniz. Sınırsız video barındırma özelliği ile işiniz için istediğiniz kadar video içeriği yayınlayabilir ve diğer kanallarda paylaşabilirsiniz.
 • Pinterest: Pinterest, görüntü odaklı içeriği paylaşmak için harika bir kanaldır. Etkileyici görsellerle iyi bir ürün ya da hizmet satıyorsanız, Pinterest faydalı olabilir.

Sosyal Medya Yönetimi İşinize Nasıl Fayda Sağlar

Sosyal medya yönetimi, pazarlamayı kolaylaştırmak için geliştirilmiştir. Doğru pazarlama stratejileri sizleri başarıya götürür ve kazancınızı artırır.

 • Zamandan Kazanırsınız: Gün içinde yoğun çalışma saatleriniz olsa bile paylaşımlarınızı daha önceden planlayabilirsiniz.
 • Süreklilik: Düzenli olarak günde 1 veya 2 gönderi ve hikaye paylaşımı ile takipçilerinizle olan bağınızı sürekli tazeleyebilirsiniz.
 • İletişime Geçme: Maillerinizin hepsine dönüş yapmak zaman alabiliyor olabilir. Sosyal medya hesaplarınız ile daha kolay iletişim sağlayabilirsiniz.
 • Anketler: Anketler düzenleyerek markanız hakkında olumlu ve olumsuz sonuçları analiz edebilirsiniz.
 • Fenomenlerle Çalışma: Binlerce kişiye ulaşmış hesaplar ile işbirliği yaparak marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.
 • Yakınlık: Sosyal medya hesaplarınızda kurumsallığı bir kenara bırakıp insanlara onların içinden bir marka olduğunuzu kanıtlarsanız, hayran kitleniz artacaktır.
Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Maliyeti Nedir

Sosyal medya yönetimi maliyeti için net bir bütçe belirtmek yanlış olur. Peki bu maliyeti oluşturan etkenler nedir?

 • Sosyal Medya Kanalları: Yönetilecek sosyal medya kanallarının belirlenmesi gerekir ( Instagram, Facebook, YouTube, Pinterest, Twitter).
 • İçerik Üretimi: Ayda kaç adet içerik üretileceğinden, içerik üretilirken kullanılacak araçların maliyetine kadar gerekli olan bütçe belirlenmelidir.
 • Reklam Bütçesi: Markanızın sponsorlu reklamları olmasını istiyorsanız, her bir reklam yayını için ideal bir bütçe belirlenmelidir.
 • Çekilişler Düzenlemek: Daha fazla kitleye ulaşmak ve hızlı bir şekilde takipçi artışı görebilmek için çekilişler düzenleyebilirsiniz. Çekilişte hediye edeceğiniz ürün veya hizmetlerin maliyeti, çekilişinizi tanıtması için anlaşacağınız fenomen hesaplara ödeyeceğiniz bütçe önceden belirlenmelidir.
 • Hizmet Bedeli: Eğer bir sosyal medya uzmanı ile çalışacaksanız, ek olarak uzmana ödemeniz gereken hizmet bedeli konusunda anlaşma yapmalısınız.

Hemen gözünüz korkmasın. Tüm bu hizmetlere özel bir fiyat teklifi alabilmek için WhatsApp butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!