fbpx

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

1878
Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya, insanların veya işletmelerin ürünlerini, hizmetlerini ya da günlük yaşantısından paylaşımlar yapmasını sağlayan dijital bir araçtır. Son zamanlarda çok popüler bir meslek haline gelen dijital pazarlama sektörünün önde gelen hizmetlerinden birisi de sosyal medya yönetimi dir. Birçok işletme neredeyse her gün dijital pazarlamacıların “Sosyal medya hesabınızı biz yönetelim!” gibi mesajlarına maruz kalıyor. Bu mesajların %99’u  “Görüldü” yazısı ile cevap bile verilmeden sonlanıyor. Çünkü bu tür mesajlar artık işletme sahiplerine güvenilir gelmiyor. Bunun ise iki sebebi var: Ya daha önce birisi ile çalışılmış ve olumlu sonuç alınamamış. Ya da mesaj atan hesabın gerçekten uzman olduğuna inanmıyor olabilir. Dijital dönüşümün her yerde vurgulanmasıyla birlikte işletme sahipleri de güvenilir bir sosyal medya yöneticisi arayışına giriyor.

Sosyal Medya Kanalları Nelerdir?

Sosyal medya kanalları artık vaktimizin çoğunu video izleyerek, fotoğraf paylaşarak, ülkemizden ve dünyadan haberler almamızı sağlayan, tanıdığımız kişilerin profillerinde gizlice gezindiğimiz ve yeni arkadaşlar kazanmaya çalıştığımız araçlardır.

Yıllardır bildiğimiz ve artık orta yaş üzerindeki insanların kullandığını sandığımız Facebook,

Google’ın satın almasıyla birlikte popülerleşen video platformu olan YouTube,

Büyük ve basit bir haberleşme aracı olan WhatsApp,

Facebook üzerinden mesajlaşmamızı sağlayan Messenger,

Neredeyse herkeste olan, günlük en az 1 saatimizi harcadığımız instagram,

Yeni neslin keşfetmesiyle çok hızlı büyüyen TikTok,

Anlık Story’ler(Hikayeler) paylaşabildiğimiz SnapChat,

Gençlerin gözbebeği ve artık en çok siyaset konuşuluyor denilen Twitter,

İnsanların projelerini, tasarımlarını, fikirlerini paylaştığı Pinterest,

Ve genellikle iş arayışı içinde olanların ve işverenlerin bulunduğu Linkedin sosyal medya kanalları içerisindedir.

Kaç Kişi Sosyal Medya Kullanıyor?

Sosyal medya kanallarının kaç kullanıcıya ulaştıkları sürekli merak konusu olmuştur. We Are Social’ın en son Ocak ayında yayınladığı tabloya göre;

Bu veriler 2020 Ocak ayında yayınlanmıştır. Güncel olarak henüz net bir sayı belirtilmemektedir. Zirveyi 2 Milyardan fazla kullanıcısı olan ve gençlerin sadece orta yaş üzerindeki insanların kullandığını sandığı Facebook üstleniyor.

İnstagram’ın işletmelere ilham olmak için açtığı web sitesindeki verilere göre;

Her gün 200 milyondan fazla kullanıcı, bir işletme profiline göz atıyor.

İşletme profillerine yapılan ziyaretlerin üçte ikisi takipçi olmayan hesaplar tarafından gerçekleştiriliyor.

Instagram’da en çok görüntülenen hikayelerin üçte biri işletmelerden geliyor.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yöneticisi iseniz, paylaşımlarınızı hazırlayabileceğiniz Adobe Photoshop, Illustrator, After Effect ve Lightroom gibi tasarım programlarına hakim olmanız gerekir. Pozitif iletişiminiz, yüksek motivasyonunuz ve insanların sizi takip etmelerini sağlayacak yaratıcı hikayeleriniz olmalıdır. Hangi medya aracını kullanıyor olursanız olun, sadece hizmetlerinizden bahsederek bir başarıya ulaşamazsınız. Trendlere uyum sağlamalısınız: İnsanlar neye gülüyor? Neye üzülüyor? Neye şaşırıyor? Hangi dizi veya film popüler oldu? Ülkedeki veya dünyadaki gündem nedir?

Ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi takipçilerinizin duygu ve düşüncelerine hitap ederek onlara sunmalısınız. Sektörünüz hakkında bilgi ve motivasyon veren paylaşımlar takipçilerinizin paylaşımlarınızdaki etkileşimlerini arttıracaktır. Kulaktan kulağa, DM’den DM’ye yayılan içerikler üretmelisiniz. Sosyal medyada başlatılmış akımlara uyum sağlamalısınız ya da bir akım başlatabilirsiniz.

Kısacası yaratıcı olabildiğiniz kadar dikkat ve ilgi çekici olursunuz.

Şirketinizin Neden Sosyal Medya Hesabına İhtiyacı Var?

Hiç düşündünüz mü? Büyük şirketlerin neden sosyal medya hesapları var? Çünkü konuşulmaya, paylaşılmaya değer içerikler üretiyorlar.

Coca-Cola, 2 milyondan fazla bulunan takipçisine mutluluğu anlatıyor.

Apple, 23 milyon takipçisine telefonlarını değil, iPhone ile çekilmiş fotoğrafları ve hikayelerini paylaşıyor.

Grundig, Ruhun Doysun hesabı ile yaşama ilham veren ve halkın gıda tüketimini bilinçlendirmeyi amaçlayan içerikler paylaşıyor.

Seth Godin’in 2009 yılında yaptığı Ted Konuşmasında “Yeni çağda başarıya ulaşmak için önemli olan topluluk yaratmaktır. Bana müşterilerinizi değil, kabileniz(topluluğunuz) var mı ondan bahsedin.”diyor. Tüketici sahibi olabilirsiniz, bir şeydir. Tüketicinizi müşteriye çevirirsiniz, iyi bir şeydir. Ama kabile oluşturursanız, inananlarınız ve daimi takipçileriniz olur. İşte bu her şeydir.

İşletmeniz için sektörünüzde sizi lider yapacak içerikler üretmeniz ve sabırlı bir şekilde büyümelisiniz.

Siz yine de bir Sosyal Medya Uzmanı ile çalışmak istiyorsanız,WhatsApp butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!