fbpx

SEO ve Sitenizin Teknik Alt Yapı Analizi

2076
SEO ve Sitenizin Teknik Alt Yapı Analizi

Yazımızı okumaya başlamadan önce Okuma görünümü : AMP ya da Mobil / Masa üstü seçebilirsiniz.

SEO konulu yazı serimizi yeni okumaya başlayan arkadaşlar için iki makalemizi önereceğiz.

Seo nedir? Neden Önemlidir? Başlıklı makalemizde konuya hakim olmayan arkadaşlar için giriş yapmıştık.

Ardından sitemizin içeriğinin nasıl olacağını anlatan SEO ve içerik kalite analizi makalemizi de  yayınlamıştık.

Şimdi ise artık sitemizin Teknik analizine Başlıyoruz;

Google arama sonuçlarında hangi anahtar kelimede kaçıncı sıra olduğunuz ile şu anda ilgilenmiyoruz. İsterseniz sonuncu, isterseniz de onuncu ya da birinci olun. Sitenizin teknik alt yapısındaki sorunları düzeltmeden lütfen SEO’ya başlamayınız. Bu günlerde analiz ettiğimiz sitelerde o kadar değişik sonuçlar alıyoruz ki, çok şaşırıyoruz. Site sahipleri alt yapıyı halletmeden üst yapı ile çok fazla ilgilenmişler. 

Site sahibinin gözünden;

Sitemizi dünyaya açılan bir otoban gibi düşünelim. Yol üzerinde çok güzel ışıklandırmalar var ve herkes ışıklarına hayran kalıyor.

Site sahibi ne ile ilgileniyor ilk olarak onu bilelim. Sitenin renkleri güzel olsun, tasarımları ilgi çekici olsun resimler kaliteli olsun. 

Yolun sahibi yolun teknik durumu ile pek ilgilenmiyor ve şu soruları kendisine sormuyor!

Bu yolda araçlar kaç km hızla gidebilir?

Yolda çukur ya da tümseklik varmı?

Asfalt yapımında hangi malzemeler kullanıldı?

Yol üzerinden ağır bir araç geçtiğinde yolda çökmeler olacak mı?

Levhalarında yazılanlar ile gerçekler uyuşuyor mu?

Bu şekilde bir çok soru…!

Artık hazırsanız; Site sahibi değil de teknik bir uzman olarak bakalım

Sitenizde yer alan teknik kısımları aşağıdaki başlıklar ile sizlere anlatacağız. Maddelerin altındaki kontrol ediniz kısmını analiz edip bir rapor halinde bize gönderebilirseniz yorumlama işlemini birlikte yapabiliriz. Eğer analizi ve yorumlamayı bizim yapmamızı isterseniz Bionluk.com üzerinden hizmetimizi alabilirsiniz.

#1. Hosting ; Hangi ülkede yayın yapıyorsunuz?

Hosting seçimi için izlenmesi gereken yöntem, ziyaretçileriniz ile aynı ülkede olan sunucuda sitenizi barındırmaktır. Coğrafi konum olarak Türkiye’de yayın yapmayı planlıyorsanız ve sadece Türkçe içeriğiniz var ise mutlaka Türkiye’de barındırılan bir sunucu üzerinde yayın yapmanız gerekmektedir. Mümkün oldukça veri merkezi kendine ait olan büyük firmalar ile çalışıp sık sık sunucu değiştirmekten kaçınınız. Sunucu cevap süresi azaltmak için ek yazılımlara ihtiyaç duyuyoruz. LiteSpeed ve WHM cpanel kullanılmasını önermekteyiz.

Litespeed nedir? buradan okuyabilirsiniz. (Makale hazırlanıyor)

Whm/Cpanel Nedir? Buradan okuyabilirsiniz. (Makale hazırlanıyor)

Kontol ediniz; Hosting yada sunucunuz hangi ülkede barındırılmaktadır?

Kontrol ediniz; Sunucunuzda Litespeed ve WHM/Cpanel bulunuyor mu?

#2. Size Özel ip adresi;

Sitenizin yayın yaptığı IP adresinin sadece size özel olmasını önermekteyiz. Günümüzde sunucu maliyetlerinin azaltılması için bir IP adresi üzerinden yüzlerce site barındırılmakta ve yayın yapmaktadır. Sitenizin bulunduğu sunucu içerisinde Seo puanı kötü olan ya da kara listeye alınmış yasal olmayan bir site yayın yapıyor olabilir. Bu istenmeyen durumu ortadan kaldırmak için sunucunuzun IP adresi sadece sizin sitenize ait olmalı. IP adresinizi mümkün olduğunca değiştirmekten kaçınınız.

Kontrol ediniz; İp adresinizi paylaşımlı mı kullanıyorsunuz?

 Buradan sunucunuzda kaç site barındırılmaktadır. Analiz yapabilirsiniz.

https://wmaraci.com/sunucu-tarama

#3. Site yazılımı;

Sitenizde PHP ya da ASP tabanlı herhangi bir yazılım olabilir.  Kullandığınız yazılım CDN, AMP, mobil uyumluluk gibi yenilikçi değişikliklere uyum sağlıyor mu?

CND nedir? Buradan okuyabilirsiniz. (Makale hazırlanıyor)

AMP nedir? Buradan okuyabilirsiniz. (Makale hazırlanıyor)

Bu analiz aşamasında önerebileceğiniz en güzel web yönetim aracı WordPress’dir. WordPress’i sanki Google ve SEO için biçilmiş kaftan olarak düşünebilirsiniz. Hiç bir kodlama dili bilmeden eklentiler ile her şeyi basit şekilde yapabilirsiniz. WordPress sürekli güncellenerek, bir tıklama ile ihtiyacınız olan her kısmı yönetebilme imkanı vermektedir. Tittle ve Description değiştirmek için bir webmaster ihtiyacınız olmayacak. WordPress yazılımı ile bir adım önde olacaksınız.

WordPress nedir? Buradan okuyabilirsiniz. (Makale hazırlanıyor)

WebMaster nedir? Buradan okuyabilirsiniz. (Makale hazırlanıyor)

Kontrol ediniz; Kullandığınız site yazılımı hangi eklentileri destekliyor?

(CDN, AMP, Hız testi, mobil uyumluluk)

#4.  Mobil uyumluluk;

Açık ve net söylüyoruz. Eğer siteniz mobil uyumlu değilse sitenizi kapatıp gidebilirsiniz. Mobilden yapılan arama sorgularının hacmi, masa üstü bilgisayarından yapılan sorgu hacmini geçtiği günden itibaren arama motorları internet kullanıcılarının mobil deneyimlerini daha iyi hale getirmek için çalışmalarda bulunmaya başladı. Web siteniz mobil uyumlu değilse artık “Mobil uyumlu değilsiniz.”uyarısı almaktasınız.Mobil uyumlu olmayan siteler bu yarışta artık devre dışıdır.

Kontrol ediniz; Site yazılımınız mobil uyumluluk destekliyor mu?

Google Mobil uyumluluk testini buradan yapabilirsiniz

https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr

#5. AMP Mobil Hızlandırılmış Sayfalar;

Sitenizin mobil uyumlu olması artık önemli iken bir üst seviyesi olan AMP ile tanıştık. Mobil kullanıcılar için hızlandırılmış sayfalar geliştirilen proje Google Search Konsolda artık bir sekme olarak durmaktadır. Mobilden arama yaptığınız zaman eğer URL’nin yanında yıldırım işareti görüyorsanız açılma hızının ne kadar yüksek olduğunu göreceksiniz.  Gerçekten de takdir edilecek bir hız.

AMP nedir? Buradan okuyabilirsiniz. (Makale hazırlanıyor)

Kontrol ediniz: Siteniz AMP – Hızlandırılmış mobil sayfalar destekliyor mu?

AMP uyumluluk test sitesi: https://search.google.com/test/amp

#6. CDN Network;

Bir web sitesi açmanız bütün dünyanın her yerinde aynı hızda yayın yapabileceğiz anlamına gelmemektedir. Eğer global bir firmanız var ise okyanus aşırı ülkelerden sitenize erişim daha yavaş olacaktır. Bir önceki etken maddede sunucu seçiminde ülke bazlı sunucu seçmelisiniz demiştik. Bu kurala uyarsak “Her ülke için bir sunucu mu alacağız?” sorusu aklınıza takılabilir. CDN dediğimiz teknik olay işte tam bu duruma açıklık getiriyor. CDN mantığının çalışma şekli; resim,görüntü ve style dosyalarınız dünya üzerindeki bütün sunucularına dağıtılır. Dünya üzerinde ki hangi ülkede olursa olsun bir kullanıcı sitenizi ziyaret ettiğinde ona en yakın sunucudan bilgiler gönderilir. CDN,site hızını doğrudan etkiler. Eğer CDN aktif ise tüm dünya üzerinde gerçekten yayın yapan bir siteniz vardır.

Kontrol ediniz: CDN hizmeti kullanıyor musunuz?

CDN Nedir? Buradan okuyabilirsiniz. (Makale hazırlanıyor)

CDN kontrol için https://www.whatsmycdn.com/

#7. SSL Sertifikası

Güvenlik sertifikasının önemi gün geçtikçe artmaya başladı. Google’ın web tarayıcısı olan Chrome’da SSL güvenlik sertifikanız yok ise “güvenli değil” olarak işaretleniyor. SSL sertifikasının amacı ziyaretçilerin bilgilerinin 3. Şahıslar ile paylaşılmasını ve çalınmasını önlemek. SSL hakkında detaylı bilgi için “SSL nedir?” yazımızı okumanızı öneririz.

SSL nedir? Buradan Okuyabilirsiniz. (Makale hazırlanıyor)

SSL kontrol web sitesi : https://www.sslshopper.com/ssl-checker.html

#8. Resimlerin Büyüklüğü:

Sitenizde bulunan resimlerin Kilobayt cinsinden KB büyüklüğü diğer bir analiz konusudur. Site  sahipleri görsellerin kaliteli olması için 1 MB büyüklüğünde resimler kullanmaktadır. Resimlerin çok büyük olması ziyaretçilerin sitenizde yavaş gezinti yapmasına neden olacak. Resimlerinizi optimize ederek aynı piksel büyüklüğünde olan resmin KB olarak daha az yer kaplamasını sağlamanız gerekmektedir. Diğer bir resim optimize yöntemi ise WEBP olarak Google tarafından önerilen resim formatına geçmeniz gerekli.

Kontrol ediniz; Sitenizdeki resimlerin kapladıkları alan kaç kilobayt?

#9. GTmetrix site analiz değeri

Yukarıda belirtilen bütün maddeler sitenize uygulandığında bazı test araçları ile ölçüm yapmanız gerekli. Bunlardan bir tanesi GTmetrix.com sitesinin analiz sonucu oluyor.

Kontrol ediniz; GTmetrix.com puan değerleriniz nedir?

#10. Google Site Hız Testi

Bir diğer analizimizi Google ile yapıyoruz. Google site hızı test sonuçlarında uyarıları ve analizleri görebilirsiniz.

Kontrol ediniz; PageSpeed Insights puanınız nedir? https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=TR

Teknik analizimizin sonucu

10 maddelik analizimin sonuna geldik. Analizimize 11. maddeden devam ediyoruz. SEO ve marka tescil ilişkisi başlıklı analiz yazımızda 11 ile 15. maddeleri analiz edebilirsiniz.

Yeniden belirtmek istiyoruz. Analiz yaptıktan sonra yorumlamamız için sol kısımda bulunan Whatsapp simgesinden yada instagram hesabımızdan bize dönüş yapabilirsiniz.

Sanatloji ve SEO Hizmeti

Sanatloji Dijital Ajansımızın vermiş olduğumuz seo hizmeti, organizasyonun bütününe hakim olma mantığı ile yapılmaktadır. Uyguladığımız adımlara Seo hizmeti sayfamızdan bakabilirsiniz.

 Web sitenizi Google Aramalarında Yükseltmek İstiyorsanız WhatsApp butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!