fbpx

SEO ve marka tescil ilişkisi

1643
SEO ve marka tescil ilişkisi

# MARKA NEDİR?

Marka, bir şirketin, kuruluşun veya bireyin onu deneyimleyen kişiler tarafından algılanma şeklidir. Marka, bir isim, terim, tasarım veya sembol olmaktan öte, bir ürünün veya işletmenin çağrıştırdığı tanınmış bir duygudur. O halde markalar zihinde yaşarlar. Kendilerini deneyimleyen herkesin zihninde yaşıyorlar: çalışanlar, yatırımcılar ve belki de en önemlisi müşteriler.

Basitçe söylemek gerekirse marka, algı yönetimidir.

#Markanız Şirketinizin En Değerli Varlığı

Markalar somut olmayan doğalarına rağmen ticari değeri artıran iş araçlarıdır.

Bir marka düşünün. Herhangi bir marka olabilir. Apple, Coca-Cola, Netflix önemli değil. Bu aralar Apple’ ın oldukça büyük hayranlarıyız, bu yüzden buna devam edelim.

Apple markası nedir? Bilgisayarlar, telefonlar ve onsuz yaşayamayacağımız diğer harika şeyler değil. Bunlar Apple’ın ürettiği ürünler. Etkileyici TV reklamları veya dramatik olarak sahnelenmiş sunumlar veya şık minimalist ürünler değil. Hepsi pazarlama ve reklamcılık. Kuşkusuz, pazarlamayı ve reklamı çok iyi yapıyorlar.

Güçlü bir marka, müşterilerin ürün veya hizmetinizi rakiplerinize göre seçme şansını artırır. Biraz daha fazla ödeme yapmaktan çekinmezler ve sizin ürünleriniz rakiplerinize göre daha pahalı olsa bile sizden alışveriş yaparlar.

# MARKANIZIN WEB SİTESİ VE TESCİLİ

Web siteniz, markanız ve hizmetleriniz hakkında en bilgi dolu bir platform olmalıdır. İyi bir web sitesi, ilgi çekici içerik ve tasarımla markanıza hayat verir. Bu günlerde web siteleri artık bir masaüstü deneyimiyle sınırlı değil. Bizimle, mobil cihazlarımızda dünyanın her köşesine seyahat ediyorlar. Web siteleri, hedef kitlenize bütünsel bir marka deneyimi sunmak için en etkili ve uygun maliyetli yollardan biri olmaya devam ediyor.

Web sitenize daha fazla müşteri çekmek için SEO hizmetinden faydalanıyor olabilirsiniz. SEO hizmeti ile markanızı büyütürken dikkat etmeniz gereken çok önemli bir kural var: Marka tescili.

Öncelikle markanızı tescillemelisiniz. Bunun nedeni ise, sizin sabah-akşam çalışarak, emek vererek, içerik üreterek büyüttüğünüz web sitenizin alan adının bir başkasına ait olmamasıdır. Çok değil, 3-4 gün önce SEO ile sektöründe ön plana çıkardığımız ve birçok rakibini geride bıraktığımız müşterimizin markasının tescilli olmaması ve onlardan önce başka bir rakibinin benzer bir markaya tescil ettirmiş olması sorunuyla karşılaştık. Markanıza sahip çıkmalısınız.

# SEO’ NUN WEB SİTENİZE VE MARKANIZA FAYDALARI

Yeni başlayanlar için, SEO arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve kullanıcılar belirli kelimeleri ve kelime öbeklerini aradığında arama sonuçlarında sıralanmasına yardımcı olacak şekilde bir web sitesini geliştirme sürecidir. Bunun neden önemli olduğundan emin değilseniz, günlük yaşamınız boyunca ihtiyacınız olan bilgileri normalde nasıl bulduğunuzu düşünün.

TV’nizi değiştirmeniz gerekiyorsa ve hangi modeli satın alacağınızdan emin değilseniz ne yapardınız?

Tatildeyseniz ve akşam yemeği için bir restoran bulmanız gerekiyorsa nereye bakarsınız?

Yeni bir dil öğrenme seçeneklerinizi nasıl araştırırsınız?

Çoğu insan gibiyseniz, akıllı telefonunuza ulaşır veya bilgisayarınıza oturur ve Google’ a basit bir ifade yazarsınız.

“En iyi 82 ekran televizyon”, “yakınımdaki restoranlar” veya “İngilizce nasıl öğrenilir” diyeceksiniz. Ardından, sonuçlar arasında ilerler ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı tıklarsınız. Bu sonuçlar, girdiğiniz anahtar kelimelere dayanarak Google’ ın sizin için en yararlı bilgi olacağını düşündüğü bilgilere dayanmaktadır.

Ancak birçok durumda, ilk sayfada sıralamayı gördüğünüz siteler kazara oraya ulaşmadı. Google’ ın içeriklerinin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olmak için SEO kullandılar.

# SEO’ da REKLAMLAR İÇİN ÖDEME YAPMAZSINIZ

Google’ ın organik sıralamaları tamamen algoritmasının belirli bir sorgu için en iyi sonuç olarak belirlediği şeylere dayanır. Bu, arama motorunun kullanıcılarını yönlendirmeye layık gördüğü bir sayfa oluşturduğunuzda, yayınladıktan sonra aylar (hatta yıllar) boyunca sitenize trafik çekmeye devam edebileceği anlamına gelir. Tabii ki, yüksek kaliteli içeriği araştırmak ve yazmak bir yatırım gerektirir. Kendiniz yazmayı seçerseniz, bu yatırım ya zaman şeklinde ya da içeriklerinizi sizin yerine yazmak için bir SEO uzmanıyla çalışmayı seçerseniz para olacaktır.

# SEO, REKLAMLARDAN DAHA FAZLA TIKLAMA ALIR

Google reklamları organik sıralamaların üzerinde görünse de, aramaların %71,33’ü ilk sayfada  organik bir sonuca tıklama ile sonuçlanır.

Bunun neden olduğunu söylemek zor olsa da en mantıklı sonuç, kullanıcıların Google’ ın algoritmasına güvenmesidir. Tabi bu sadece bizim düşüncemiz ama bir gerçek var. O da organik sonuçların reklamlara göre daha fazla tıklanmasıdır.

# REKABETTE ÖNE GEÇEBİLİRSİNİZ

Dijital pazarlamacıların %61’ i organik tıklama sonuçlarının önemli olduğunu düşünüyor. Bu da demek oluyor ki rakiplerinizin %61’ i çoktan SEO konusunu ciddiye almış ve bu yolda bir ilerleme katetmiş. Web sitenize özgün içerikleriniz ve SEO stratejileriniz ile sektörünüzde rekabet edebilmek için bunlara ayak uydurabilir ve ideal olarak ilerleyebilirsiniz.

Şimdi ise SEO Analizimize devam edelim.

ilk 10 Maddeyi buradaki SEO ve Sitenizin Teknik Alt Yapı Analizi yazımızdan okuyabilirsiniz.

#11. Marka Tescil başvurusunu yaptınız mı?

Markanızı internet ortamında güvence altına almak için ilk olarak tescillemenizi öneririz. SEO seruveninizde mutlaka rakip halindeki diğer firmalar ile diyaloğa gireceksiniz. Kendinizi ve markanızı kanunlar önünde korumanız gerekli. 

# 12.Alan adınızı com.tr ve .com olarak satın aldınız mı? 

Her ne olursa olsun kullanmayacaksanız olsa bile mutlaka com.tr ve com uzantılı alan adlarınızın yönetimi sizde olmalı. Markanız çok büyüğünde alan adlarına fahiş fiyatlar verebilirsiniz. 

#13. Alan adınız yaptığınız iş kolunu özetliyor mu?

Alan adınızın içerisinde mutlaka yaptığınız iş kolunu anlatmasını öneririz. giyim, ilaçlama yada matbaa gibi anahtar kelimeleriniz alan adında olmalı. Google gözünde eskiden bu şekilde önemliydi ama artık önemini yitirdi. Biz yinede ziyaretçilerin gözünde bu kelimelerin akılda kalması için uğraşmaktayız. 

#14. Firma Logonuzu kim tasarladı? 

Benzersiz, akılda kalıcı, çalıntı olmayan bir logo tasarlamanızı öneririz. Marka tescili sırasında da önemli olacak.  Elektronik Art oyun firmasının logosunu bir emlakçıda görmüştük. Bu gibi komik durumlara düşmemek için gerekirse elinize bir kara kalem alıp benzersiz bir logo çizebilirsiniz. 

#15. Favicon hazırladınız mı?

favicon nedir? 

Sitelerin 32*32 piksel değerine sahip olan küçük kısayol simgesi olarak adlandırılır. Web site ikonu ya da sekme ikonu olarak görülür. Hemen hemen her yerde karşımıza çıkan bu ikonu tasarladınız mı?

Diğer analiz maddelerine geçiyoruz

Bu aşamadan sonra 16. Madde için web sitenizde yer alan içeriğin kalitesini analiz ettiğimiz SEO ve içerik kalite analizi yazımıza geçiş yapabilirsiniz.

Sanatloji ve SEO Hizmeti

Sanatloji Dijital Ajansımızın vermiş olduğumuz seo hizmeti, organizasyonun bütününe hakim olma mantığı ile yapılmaktadır. Uyguladığımız adımlara Seo hizmeti sayfamızdan bakabilirsiniz.

Web tasarım,SEO,Reklam Yönetimi,Logo Tasarımı ve Alan Adı Alımı için sol alt kısımdaki WhatsApp butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!