fbpx

SEO mu?, Google ADS mi?

1477
SEO mu?, Google ADS mi?

Dijital pazarlama uzmanlarının ya da web sitesine daha çok ziyaretçi çekmek isteyen firma sahiplerinin aklına takılan bir soru da “SEO mu daha etkili yoksa Google Ads mi?”

SEO ve Google Ads’in avantajlarını, dezavantajlarını ve birbirlerine katkısı olup olmadığını sizler için açıklıyoruz. Web site sahiplerinin amaçları tabii ki de daha fazla ziyaretçi, müşteri elde etmektir. Elbette tüm firmalar arama motorlarında ilk sayfaya hatta ilk sıralara yerleşmek isterler. Bunun ise iki yöntemi mevcut. Önemli olan bu yöntemlerden hangisinin daha çok işe yaradığıdır. Bu soruyu cevaplayabilmek için iki yöntemi ve çalışma şekillerini kavrayabilmek gereklidir.

SEO Nedir?

SEO, Türkçe’ye çevrilmiş haliyle Arama Motoru Optimizasyonudur. Her gün milyonlarca kişinin girip bir kelime veya kelime gruplarını arattığı Google, Yandex vb. araçlardır. Web sitenizi bu arama motorlarına optimize ederek ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz. Peki web sitenizi Google, Yandex gibi araçlara nasıl optimize edebilirsiniz? Web sitenizi tasarlarken alt yapısına, tasarımına, içerik yönetimine ve kullanıcı deneyimine dikkat
etmelisiniz. Kullanıcı deneyiminin nasıl olacağına, kendinizi sitenizde gezinen müşterilerinizin yerine koyarak ya da arama motorlarının bu konudaki önerilerini göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz.
Seo Nedir? Neden Önemlidir? makalemizi okumanızı rica ediyoruz.

SEO’nun avantajları nelerdir?

SEO, web sitenizde gezinen kullanıcılara en iyi mobil ve masaüstü deneyimini yaşatmanızı sağlar. İçeriklerinizin uzunluğu, detaylı bilgi vermesi, başlıklarınızın ilgi çekici olması, site içi dolaşımdaki hızı, satın alma veya iletişime geçme işlemlerinin kolay ve ulaşılabilir olması sitenizi ziyaret eden kullanıcıların memnun kalmasını ve istediğini elde etmesini sağlar. Google’da ilk sayfada yer almanızı ve tıklama başına maliyet ödemeden web sitenize ziyaretçi çekmenizi sağlar. Hem bölgesel hem de küresel hedef kitlenizin size ulaşmasını sağlar.

Hedeflediğiniz ziyaretçi sayısına hatta daha fazlasına ulaşmanızı sağlar.
Web sitelerinin görünürlüğünü arttırır. Uzun vadede ilk sayfada konumlandırma sağlar. Diğer yönteme göre daha uygun maliyetlidir.
Sonuçlarını ölçebilirsiniz.

Google’ın en çok gelir ettiği araçlardan biri Google Ads’dir. Ülkemizde ve dünyada en yaygın kullanılan reklam aracı olmayı başarmıştır. İşletmeler, web sitelerini 15-20 dakika gibi kısa bir sürede Google’ın ilk sayfasında rekabet edebilecek düzeye getirebilir. Google Ads,sistem içerisinde ürün ve hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz birçok reklam çeşidi bulundurmaktadır. Ürünlerinizi sergileyebileceğiniz alışveriş reklamları verebilirsiniz. Hizmetinizi arayan kullanıcıların karşısına arama ağı reklamı ile çıkabilirsiniz.Görüntülü reklamlar vererek hedef kitlenize benzer ziyaretçilere sahip web sitelerinde reklamlarınız için hazırladığınız görseller yer alabilir. Bir mobil uygulamanız var ise,uygulama indirmeleri için reklam hazırlayabilirsiniz. Google’ın 2006 yılında YouTube video platformunu 1,65 Milyar Dolara satın almasıyla birlikte artık YouTube’da video reklamlarınızı verebilirsiniz.

SEO & GOOGLE ADS

İşletme olarak hangisini tercih etmelisiniz?

  • SEO, uzun işlemler gerektiren kısa sürede cevap vermeyen bir yöntemdir. Google Ads ise reklamınız hazırlandıktan sonra ki 15-20 dakika içerisinde web sitenize ziyaretçi çekmeye başlarsınız.
  • Google Ads, tamamen anahtar kelime hedefleriniz ve bütçeniz boyutunda reklamlarınızı gösterir. SEO’da ise maliyetiniz belirli değildir. Rekabet ve hedef kitle analizine bağlı olarak değişmektedir.
  • Google Ads ile reklamlarınız rakiplerinizle dönüşümlü olarak gösterilir. SEO’da ise durum biraz farklı. Eğer SEO çalışmalarınız faydasını gösterirse, düzenli olarak kontrollerinizi yaparsanız ve ilk
    sayfada yer alırsanız rakipleriniz sizin önünüze geçemez.
  • SEO, uzmanlar tarafından yürütülmesi gereken bir süreçtir. Google Ads reklamlarını ise tüm web site sahipleri hazırlayabilecek şekilde kolaydır. Ama sonuçlar ne kadar etkili olur? Orası tartışılır.
  • SEO uzun vadede ziyaretçi ve dönüşümler elde ederken,Google Ads ücret ödediğiniz süre boyunca reklamınızı gösterecektir. Ads’e bir gün bile ödeme yapmadığınızda reklamlarınız durdurulur.

En doğru tercih hangisidir?

Web site ziyaretlerini arttırmak isteyen herkes için iki yöntem de doğru tercihtir. Web sitenizden daha çok geliri elde etmek istiyorsanız, öncelikle SEO hizmetinden faydalanmalılardır. Bu iki yöntem için asıl önemli olan anahtar kelime ve arama sorgularına uygun içerikler oluşturabilmektir. Daha önce de söylediğimiz gibi Google Ads, ödeme yaptığınız süre boyunca reklamlarınızı gösterir. SEO ise uzun vadede rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar.

Bir sonraki makalemizde SEO’nun kalite puanı olarak Google Ads’e nasıl etki ettiğini anlatacağız. Bu durum SEO’ya olan bakış açınızı değiştirecek.

Web sitenizi Google Aramalarında Yükseltmek İstiyorsanız WhatsApp butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!