fbpx

Seo, kalite puanınızı artırır mı?

1850
Seo, kalite puanınızı artırır mı?

Bu yazımızda Seo kalite puanınızı artırır mı? sorusuna cevap bulabilirsiniz. Seo ve AdWords, Arama Motoru Pazarlamasının (SEM) ana bileşenlerini oluşturmaktadır. İkisi de dijital pazarlama kampanyaları yürütülürken kullanılan en değerli araçlar arasındadırlar. İkisinin de birbirlerine göre farklılıkları ve benzerlikleri bulunmaktadır. Seo ve Adwords, pazarlama hedeflerine bağlı olarak birlikte veya ayrı ayrı kullanılabilmektedirler. Web sitesi üzerinden anında satış veya hızlı bir dönüşüm elde etmek isteniyorsa, AdWords en iyi seçenek olmaktadır. Uzun vadede marka görünürlüğü ve güven oluşturmak isteniyorsa, SEO’ya daha çok ağırlık verilmelidir. SEO ile web sitelerini ilk sayfada görünmesini sağlamak için daha uzun zaman gerekmektedir fakat SEO da yinelenen reklam maliyetleri olmadığı için uzun vadede daha hesaplı olmaktadır. 

SEO nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO, Google, Yahoo, Bing ve diğer büyük arama motorlarının arama motoru sonuç sayfalarında daha iyi sıralama elde etmekle alakalı bir kavramdır. Bunun başarılabilmesi için, web sitelerinin arama motoru dostu olduğundan emin olunmalıdır. Arama motoru dostu olan web siteleri arama motorları tarafından kolayca okunabilmekte ve bu siteler kullanıcılar tarafından kolaylıkla kullanılabilmektedir. SEO, mevcut web sitelerinin veya web sayfalarının düzeltilmesi için kullanılmaktadır.  SEO bir anlamda web sitelerinin optimize edilmesi işlemidir. SEO organik arama sonuçlarında mümkün olan en iyi sıralamayı elde etmek için kullanılmaktadır.

Seo veya arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin hem site içi hem de site dışı optimizasyonlar aracılığıyla belirli anahtar kelimeler için büyük arama motorlarında (Google, Bing ve Yahoo gibi) sıralamaya alma işlemidir. En iyi organik arama listeleri, internet kullanıcılarının aramalarıyla yüksek oranda alakalı olmaktadır. Bu nedenle SEO uygulanan bir sitede, Google bu web sitesini otorite olarak tanıdığı için önce görünmektedir. Reklam verenler, sitelerini organik sonuçlarda daha yükseğe çıkarmak için ödeme yapamazlar.

SEO’nun Avantajları Nelerdir?

 • Hedeflenen anahtar kelimeleriniz için arama motorlarında görünürlük, işletmenizi potansiyel müşterilerin önüne, sanki reklam vermiş gibi çıkmanızı sağlamakta ve marka bilinirliğini artırmaktadır.
 • SEO daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamaktadır. Web sitenizi iyileştirmenin ve kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bu, kitlenize metni desteklemek için ilgili bilgileri, ilgili fotoğrafları veya videoları, gezinmesi kolay web sayfalarını veya mobil uyumlu bir web sitesi yapılandırmasını içermektedir. Tüm bunlar daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamaktadır. Bu daha fazla tıklama, daha fazla potansiyel müşteri, daha iyi marka hatırlama ve daha yüksek dönüşüm oranları ile sonuçlanmaktadır.
 • Sitenizin organik sonuçlarda ilk sıralarda görülmesi, hizmetlerinizi arayan kitleyle karşı güvenilirliğinizi artırmaktadır. Birçok kullanıcı arama yaptığı sırada reklamları atlamakta ve organik sonuçlara daha fazla güvenmektedir.
 • Artan web sitesi trafiği, işletmenizle ilgili farkındalığı artırmakta ve potansiyel müşterilerinizi oluşturmanız için size yardımcı olmaktadır. 
 • Organik arama trafiği ücretsizdir. Web sitenizin görünürlüğün geliştirilmesi zaman ve çaba (para) gerektirmektedir. Ancak her gösterim veya tıklama için doğrudan bir ücret ödememektesiniz.
 • Organik arama motoru trafiği, geleneksel ücretli medya formları üzerinde gelişmiş bir yatırım getirisi sağlayabilmektedir.
 • SEO, genellikle web sitenizin marka bilinirliği artırmada ve alakalı trafik sonuçlarını elde etmenizde diğer tüm pazarlama taktiklerinden daha uygun maliyetli olmaktadır.
 • Ücretli arama pazarlamasından yani AdWords’den farklı olarak, organik trafik ödemeyi durdurduğunuz anda durmamaktadır. Başarılı bir SEO çalışması ile uzun süreler boyunca üst sıralarda yer alabilirsiniz.
 • Kullanıcıların daha yüksek bir yüzdesi organik sonuçları tıklamaktadır. Tabi ki bu kuralın istisnaları olabilir.  Başarılı bir SEO çalışması ile ücretli bir reklamdan daha fazla tıklama elde edebilirsiniz.
 • SEO, yerel kullanıcıları arama sonrası fiziksel mağazayı ziyaret etmeye teşvik etmektedir. Yerel bir araştırma yaptıktan sonra, müşterilerin yerel mağazayı ziyaret etme veya bu mağazadan alışveriş yapma eğilimi yüksek olmaktadır.
 • SEO web sitenizin mobil uyumlu olmasını sağlamaktadır.

Google Adwords Nedir?

Google Adwords, Google’ın sahip olduğu reklamcılık platformudur. Bu reklamcılık platformunu, reklam verenler reklamlarını Google Arama Sonuç Sayfalarına, Google Ürünlerine (YouTube, Gmail vb.) veya yayıncı olarak diğer binlerce AdWords web sitesine yerleştirmek için kullanmaktadırlar.

Google Adwords, Google tarafından işletilen bir platformdur. Google AdWords, reklamların birkaç saat içinde oluşturulmasına ve yayınlanmasına olanak tanımaktadır. Bir kullanıcı belirli bir anahtar kelimeyi aradığında şirketlerin web sitelerini arama sonuçlarında tanıtmasına olanak sağlamaktadır. Google Adwords, tıklama başına ödeme olarak da bilinmektedir. AdWords reklamcılıkta, görüntülenen reklam her tıklanıldığı zaman reklam veren Google’a ödeme yapmaktadır. Reklamın tıklama başına maliyeti manuel olarak belirlenebilmektedir. Reklamlar metin, resim, video ve mobil biçiminde olabilmektedir. Reklam, genellikle bir başlık satırı ve hizmet veya ürünlerin iki satırlık açıklaması şeklinde olmaktadır.

SEO ve AdWords Arasındaki Farklar Nelerdir?

Google AdWords, Google Adsense kullanan Google siteleri ve web siteleri içindir. SEO ise tüm web siteleri için geçerlidir.

SEO ücretsizken AdWords için tıklama başına para ödenmektedir.

Goole AdWords ile Google Arama sonuçlarının üstünde veya altında reklam süreci boyunca belirli koşullar altında web siteleri görülmektedir.  Ancak SEO ile organik arama sonuçlarında en üst konumlardan birini elde etmek için daha fazla zamana ve çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

AdWords ile kampanyalar hemen oluşturulabilmekte ve hedeflenen trafik anında alınmaya başlanmaktadır. SEO çalışmasında ise daha fazla zamana ihtiyaç duyulmaktadır.

AdWords kampanyalarınızı durdurduğunuzda web sitenize gelen trafik de durmaktadır. Ancak SEO ile organik trafik almaya başladığında, bu uzun vadede devam etmektedir.

SEO ile en iyi sonuçların elde edinilmesi için birkaç anahtar kelimeye konsantre olunması gerekirken, AdWords ile aynı anda birkaç anahtar kelimenin hedeflenmesi gerekmektedir.  

SEO’da, reklam verenler sitelerini organik sonuçlarda daha yükseğe yerleştirmek için her hangi bir ödeme yapmamaktadırlar. AdWords’de ise tıklama başına para ödenmektedir.  

Google AdWords Organik SEO Sonuçlarını Etkiliyor mu?

Bir işletme sahibi olan herkes, dijital pazarlama kampanya çalışmalarının her yönünün işletmeye yararı olacak şekilde çalışmasını istemektedir. Ücretli reklamlara zaman ve para harcamadan önce, Google AdWors’un sitenizin sıralamasını iyileştirip iyileştirmeyeceğini (veya zarara uğratacağını) bilmek istersiniz. Google Adword, SEO veya her ikisine birden mi odaklanmalı mısınız?

Ücretli arama sonuçları yani AdWords organik sıralamaları doğrudan etkilememektedir. Bununla birlikte, Adwords’un SEO’ya dolaylı etkileri ve faydaları olmaktadır. Sonuçlarınızı ve pazarlama planınızla en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, bu iki yöntemi beraber kullanmak en iyi tercih olmaktadır.

Google Adwords Reklamları, arama sonuçlarında web sitenizin en üst sırada görünmesine olanak tanımaktadır. Google AdWors’u kullandığınız zaman, web siteniz arama sonuçlarının en üstünde görünmektedir ve kullanıcılar arama yaparken ilk önce Adwords reklamlarını görmektedir. SEO ile birleştiğinde, Adwords reklamları, işletmenizin arama motoru sonuç sayfalarında daha fazla alan işgal etmesine yardımcı olmaktadır. Birisi reklamları geçip organik arama sonuçlarına odaklansa bile, web sitenizin sayfasını yine liste de görmektedir. Böylece arama yapan kişiler ya organik olarak yada Adword yoluyla web sitenizi ziyaret etmeye karar verebilmektedirler. Böylece arama yapan kişilerin web sitenizi ziyaret etme şansını en üst düzeye çıkarsınız. Hem AdWords hem de SEO kullandığınız zaman kitleniz işletmenizi sonuçlarda birden fazla görmekte ve işletmenizin saygın ürün ve hizmetler sunduğunu varsaymaktadır.  AdWords ve SEO’yu birleştirmek son derece değerlidir. Böylece sitenize daha fazla trafik yönlendirirsiniz ve insanları işletmenizle etkileşime geçmeye teşvik edersiniz.

Google Adwors daha değerli organik SEO anahtar kelimeleri keşfetmenize yardımcı olmaktadır. Anahtar kelime hedefleme, AdWords ve SEO stratejilerinizin önemli bir parçasıdır. Daha alakalı arama sonuçlarında görünmek istiyorsanız, doğru anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerekmektedir. SEO çalışması yaptığınız zaman sonuçları görmeniz biraz zaman almaktadır. Oysa AdWords ile sonuçları daha hızlı görebilmekte ve hangi anahtar kelimelerin trafik çektiğini ve hangilerinin daha az etkili olduğunu daha hızlı belirleyebilmektesiniz. Bu da daha iyi sonuçlar elde etmek için SEO çalışmalarınızda hedefleyeceğiniz anahtar kelimeleri daha hızlı bulmanızı sağlamaktadır.  SEO kampanyalarınız için AdWords anahtar kelime verilerini kullanmak, müşterilerinizin ne istediğini ve kullandıkları anahtar kelimeleri anlamanıza yardımcı olmaktadır.

AdWords, insanları organik listelere tıklamaya yönlendiren marka bilinirliğini oluşturmaktadır. AdWords reklamları, web sitenize tıklama getirmektedir. Arama yapan bir kişi AdWords reklamınızı tıkladığında, web sitenizin açılış sayfasına gitmekte ve işletmeniz hakkında bilgi edinmektedir. İnsanlar AdWords reklamları aracılığıyla markanız hakkında farkındalık kazanabilmektedir. Gelecekte benzer ürünleri veya hizmetleri aradıklarında, işletmenizi hatırlamakta ve rakiplerinizin listeleri üzerinden organik arama listelerinizi tıklama olasılıkları daha yüksek olmaktadır. Potansiyel müşteriler işletmenizi daha iyi tanıdıkça, gelecekte organik içeriğinizle etkileşime girme ve bu içeriği tıklamaları olasılıkları daha da artmaktadır. Bu, işletmeniz için site trafiğine yol açmaktadır. Dolayısıyla, AdWords  reklamları gelecekte organik arama trafiğine yol açabilecek marka bilinirliği oluşturmaktadır.

Daha önce belirli bir siteye veya markaya ücretli arama yoluyla maruz kalan kişilerin gelecekte organik içeriği tıklama ve onlarla etkileşim kurma olasılıkları daha yüksek olabilmektedir. Daha yüksek bir tıklama oranı ve daha yüksek bir etkileşim oranı daha yüksek bir sıralamaya sahip olmaya da yol açmaktadır. Dolayısıyla, birçok kişinin geçmişte arama yaptığını ve ücretli bir reklamı tıkladığını görürseniz, daha sonra organik sonuçlarda da aynı marka sıralamasını görmektedirler ve yine ücretli arama sırasında tıkladıkları siteye tıklamaktadırlar. Bunun sebebi ise bireyde bu marka hakkında bir farkındalık oluşması ve bu markayla daha güçlü bir bağlantıya sahip olması ile alakalı bir durumdur. Oysa bu marka ile ilk kez temas kuracak olsaydı, bu marka ile etkileşime girme olasılığı daha düşük olacaktı.

AdWords daha fazla yerel müşteri adayına ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. Yerel müşterilere ulaşmak işletmelerin pazarlama planlarının çok önemli bir parçasıdır. Birçok kişi, ihtiyaç duydukları ürün veya hizmetlere sahip işletmeleri bulmak için yerel aramalar yapmaktadır. Yerel aramalarda AdWords reklamlarını kullanarak, web sitenizdeki yerel potansiyel müşteri sayısını kolaylıkla artırabilirsiniz. Kullanıcılar yerel bir arama yaptığında ilk görecekleri işletmenizin AdWords reklamları olmaktadır.

Google AdWords sonuçları, özellikle belirli sorgularda organik tıklama oranlarını güçlü bir şekilde etkilemektedir. Genellikle, ücretli aramalar tüm tıklamaların % 2 ila % 3’ünü alırken, organik aramalar tüm arama sonuçlarının% 47 ila % 57’sini almaktadır. Bununla birlikte, ücretli tıklamalar sonucunda web sitelerinin herhangi bir geri dönüşüm alamadığı birçok arama vardır.

Google Adwords tıklamaları, organik sıralamaları artırabilecek artan bağlantılara ve paylaşımlara yol açabilmektedir.  Google AdWords kullanımı organik sıralamalarda dahil olmak üzere birçok avantaja sahiptir. Birisi ücretli bir reklamı tıkladığı zaman, o siteye gidip siteye bir bağlantı vermeye karar verebilir veya başka bir yerde bu markayı anlatabilir yada sosyal medya sayfalarında bu siteyle bağlantı kurabilir.

Ücretli arama sonuçlarına teklif verilerek, kullanıcıların içerik oluşturma, para kazanma ve bu sorguların değeri hakkındaki düşüncelerine ilişkin pazar değiştirilebilmektedir. Örneğin, daha önce kimsenin teklif vermediği veya ücretli reklam satın almadığı bir şeye teklif vermeye başlarsanız, arama sonuçlarında diğer web sitelerine karşı daha güçlü bir konumda olabilirsiniz.

Adwords Ve SEO’nun Birlikte Kullanılmasının Nedenleri Nelerdir?

Etkili bir AdWords kampanyası oluşturulabilir, etkinleştirilebilir ve site trafiğinizi hemen artırabilirsiniz. SEO çalışmasında ise sonuçların görülmesi birkaç ayı bulabilmektedir.  Yeni bir SEO stratejisini başlatmak için AdWords verilerini kullanmak, test fikirleri oluşturarak riski en aza indirmenin harika bir yolu olmaktadır. Ayrıca, mevcut bir SEO stratejisini hassaslaştırmak için AdWords verilerinizi kullanabilir veya organik arama sonuçlarınızı güçlendirmek için reklamlar yayınlayabilirsiniz.

AdWords ve SEO’yu beraber kullanarak arama sonuçlarında web sitenizin görünürlüğünü kolaylıkla artırabilirsiniz. AdWords ve SEO’yu birlikte kullandığınız zaman markanızın görünürlüğünü artırırsınız. Adwords listesinin ve organik SEO listesinin aynı sayfada görülmesi kitleniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olmaktadır. Görünürlüğün artırılması, web sitenizin trafik kazanması için daha fazla fırsat yakalamasına olanak tanımaktadır. Sayfanıza olası satışlar yönlendirir ve sayfanızın sonuçlarda daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olursunuz. Organik olarak web siteniz ilk sayfaya, hatta en üst sıraya bile çıksa da AdWords reklamlarınızı durdurmamanız gerekmektedir. En üst noktaya ulaşmanız, o noktayı garanti ettiğiniz anlamına gelmemektedir. AdWords reklamı yayınlamak sürekli olarak web sitenizi üst sıralarda göstermeye ve fazla potansiyel müşterilere ulaşmanızı sağlamaktadır.

AdWords verileri SEO stratejilerinizi belirlemeye yardımcı olmaktadır. Hem SEO hem de AdWords arama sonuçlarındaki listeleri tetiklemek için anahtar kelimeler kullanmaktadır. Bu iki yöntemi birlikte kullandığınızda, analiz edebileceğiniz çok miktarda anahtar kelime verisine sahip olabilirsiniz. SEO kampanyanız için anahtar kelime verileri elde etmeniz uzun bir süre alabilmektedir. Her iki kampanyadan da verilere sahip olduğunuz zaman, kampanyanızın performansını daha hızlı analiz edebilirsiniz. Böylece genel stratejinizi daha başarılı bir şekilde geliştirebilirsiniz.  Anahtar kelimelerinizi analiz edebilir ve hangilerinin en yüksek dönüşüm oranına sahip olduğunu görebilirsiniz. Böylece hangi anahtar kelimelerin web sitenize trafik çektiğini ve sayfanıza potansiyel müşteriler sağladığını görebilirsiniz.  Böylece, kampanyanızı iyileştirebilir ve daha iyi sonuçlar elde etmek için daha değerli anahtar kelimeler kullanabilirsiniz.

AdWords verileri SEO içeriğinizi artırabilir. SEO çalışmanızın sonuçlarını görmeniz zaman alabilmektedir.  SEO kampanyanızın bölümlerini test etmek ve optimize etmek için AdWords’u kullanabilirsiniz. Örneğin, AdWords kampanyalarınız için belirlediğiniz test başlıkları, SEO kampanyalarınız için başlık etiketlerine ilişkin bilgi sağlamaktadır. Hangi başlıkların işletmeniz için daha değerli trafik sağladığını görebilir ve SEO çalışmalarınızda sayfalarınız için doğru başlığı bulmanıza yardımcı olabilirsiniz. Kitlenizin çalışmanıza nasıl tepki verdiğini görmek için meta açıklamaları ve sayfa içeriği gibi diğer öğeleri test edebilirsiniz. Böylece, web sitenizdeki içerikleri daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

AdWords ve SEO kampanyalarınız için hedefleme bilgileri sağlamaktadır. AdWords reklamları yalnızca Google’ın arama sonuçlarıyla sınırlı değildir. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında da reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.  Bu reklamlar sosyal medya profillerinize görünürlük kazandırmanıza yardımcı olmaktadır. Sosyal medya reklamları, standart AdWords reklamlarından daha kesin müşteri hedeflemesine sahip olmaktadır. AdWords kullanarak sosyal medyada insanları demografik bilgileri, sosyoekonomik durumları, hobileri, ilgi alanları, kariyerleri ve daha fazlasına göre hedefleyebilirsiniz. Böylece işletmenizle ilgileneceğini düşündüğünüz kullanıcıları hassas bir şekilde hedefleyebilirsiniz. AdWords reklamları ile kitleniz hakkında veri toplayabilirsiniz. Hedef kitlenizin sevdikleri ve sevmedikleri şeyler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca işletmeniz için doğru kişileri hedefleyip hedeflemediğinizi de kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Edindiğiniz bu bilgiler stratejinizi hassaslaştırmanıza yardımcı olmaktadır. Kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve bu bilgileri web sitenize uygulayabilirsiniz. Böylece kitlenizin seveceği bir web sitesi oluşturmak için SEO stratejinizi optimize edebilirsiniz.

AdWords Kalite Puanı Nedir?

Doğru anahtar kelimeleri hedefleyebilir, harika reklamlar oluşturabilir ve müşterilerinize onları harekete geçirecek mesajlar iletebilirsiniz. Ancak eğer yüksek kalite puanlarınız yoksa, pahalı olmayan terimler için bile üst limitten para ödersiniz. Düşük kaliteli puanı, kârınızı azaltabilir ve reklamlarınızda düşük performans almanıza neden olabilir. Yüksek AdWords kalite puanı ise daha yüksek bir yatırım getirisi sağlamaktadır.

Kalite puanları genellikle AdWords hesaplarında düzeltilecek en büyük şeylerden birisi olarak gösterilmektedir. AdWords Kalite Puanı, 1-10 ölçeğinde anahtar kelime düzeyinde bir puandır. Google Ads hesabınızdaki her anahtar kelimeye bir Kalite Puanı atanmaktadır. 8-10 arasındaki Kalite Puanı çok iyi kabul edilmektedir. Yeni kampanyalar ve gruplar oluşturuyorsanız, Kalite Puanına sahip olmak için belirli bir gösterim ve tıklama eşiğine ulaşmanız gerekmektedir. Kalite Puanı, reklamlarınızın, anahtar kelimelerinizin ve açılış sayfalarınızın reklamınızı gören bir kullanıcıyla ne kadar alakalı olduğunun bir tahminidir. Kalite Puanınızı bulmak için Google Ads hesabınıza girmeniz gerekmektedir. Anahtar kelimeler raporunuza girip bu bölümden  Kalite Puanı sütununuzu görebilirsiniz.

Kalite Puanı Neden Önemlidir?

Google Ads Kalite Puanınız önemlidir, çünkü iyi puanlar Reklam Sıralamanızı olumlu etkilemekte ve tıklama başına maliyetinizi düşürmektedir. Kalite Puanınız ne kadar iyi olursa, o kadar az ödeme yaparsınız ve arama sonuçlarında o kadar üst sıralarda görünürsünüz. Reklam bütçeleri artırılmadan önce Kalite Puanı İyileştirilmelidir. 

Kalite puanları, hem ücretli arama sonuçlarında birinci sırada yer almak hem de tıklama, potansiyel müşteri ve dönüşüm maliyetlerinizi düşürmek açısından önemlidir. İyi Kalite Puanı gösterimlerinizle ilgili olarak aldığınız tıklamaların sayısını artırmanıza yardımcı olmakta ve başarılı kampanyaların hayati parçasını oluşturmaktadır. Ayrıca, daha yüksek bir kalite puanına sahip olmanız, her zaman için kullanıcı deneyiminin iyi bir şekilde optimize ettiğinizi göstermektedir.

Kalite Puanı Nasıl İyileştirilir?

Kalite Puanınızı belirleyen üç faktör vardır: beklenen tıklanma oranı (TO), reklamın alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimi. Farklı reklam gruplarına sahip aynı anahtar kelimelerin farklı Kalite Puanları olmaktadır. Çünkü bu gruplar reklam öğesi, açılış sayfası ve demografik hedeflemede genellikle farklılık göstermektedir.

Beklenen tıklanma oranı, Google’ın anahtar kelimenizin nasıl performans göstereceğini düşünmektedir. Reklamınız yayınlanmaya başlandıktan ve açık artırmaya alındıktan sonra tıklanma oranı ayarlanmaktadır.  Tıklanma oranınız ortalamanın altında ise reklam sürecini tekrardan gözden geçirmeniz gerekmektedir.  Anahtar kelimeler reklamlarla eşleşip eşleşmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Reklam Alaka Düzeyi, anahtar kelimenizin reklamınızla ne kadar alakalı olduğuyla ilgili bir kavramdır.  Reklam alaka düzeyi puanınızı artırmak için, anahtar kelimelerinizin reklamla eşleşmesini incelemeniz gerekmektedir. Bunu düzeltmek için, reklam verdiğiniz hizmet veya ürünle alakalı anahtar kelimeler kullanmanız gerekmektedir.

Google benzersiz ve ilginç web siteleri oluşturmanızı istemekte ve aynı zamanda kullanıcının siteyle ilgili iyi bir deneyim yaşamasını da istemektedir. Eğer kullanıcıların aradıkları şeyi onlara teslim etmezseniz bu size olumsuz bir geri dönüş sağlayacaktır. Kullanıcılar sitenize girdikleri anda hemen sitenizden ayrılıyorsa bu sizin puanınızı düşürmektedir. Açılış sayfası deneyimi durumunuzu iyileştirmek için odaklanabileceğiniz farklı alanlar vardır. Web sitenizin kullanıcı dostu olması açılış sayfası deneyim puanınızı artıracaktır. Buna sitenizin hızı, açılış sayfası yükleme süresi, mobil deneyim, gezinme ve kullanım kolaylığı gibi öğeler de dahildir. Açılış sayfalarınızdaki metinler özgün olmalıdır. Sitenizdeki ürünler kolayca görüntülenmeli ve sitenizden alışveriş yapmak kolay olmalıdır.   Son olarak, sayfanızdaki metin ve resimlere odaklanmalısınız. Müşterinin aldığı ürürün reklamını yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir.  

Kalite puanınızı artırmak için kısacası SEO yapmanız gerekmektedir.

Seo sonucunda Google ADS’ye büyük katkısı olduğunu görebileceksiniz. Kalite puanınız artınca aynı bütçe ile daha çok tıklama elde edeceksiniz. Geçtiğimiz günlerde bir firma ile Kalite puanı 3 olduğu zaman 100 TL’lik reklam bütçesi ile 90 tıklama elde etmiştik. Yine aynı firma 3 aylık bir SEO işleminden sonra 100 TL lik bütçe ile 220 reklam tıklaması aldı.

SEO Analizimize devam edelim.

Analizimizin ilk 10 maddesi: SEO ve Sitenizin Teknik Alt Yapı Analizi

Analizimizin 11 ile 15 maddesi: SEO ve marka tescil ilişkisi

Analizimizin 16. ve 24. maddesi: SEO ve içerik kalite analizi

Analizimizin

#50. Google ADS reklam yayınladınız mı? Kalite puanınız nedir?

Google ADS üzerinden reklam vermeye başladınız mı? Google reklamlar arasında sıralamanızı ve tıklama başı maliyetinizi belirlemek için sitenizin kalite puanını baz almaktadır. Kalite puanınız nedir?

#51. YouTube reklam yayınladınız mı?

Videolu reklam ziyaretçi olarak geri dönüşümü olmasa marka tutundurma, marka bilinirliğini artırmak için kullanılır. Youtube üzerinden videolu reklam verdiniz mi?

#52. Facebook reklam yayınladınız mı?

Kuşkusuz ki en çok kullanıcıya sahip sosyal medya Facebook oluyor. Facebook üzerinden reklam verdiniz mi?

#53. instagram reklam yayınladınız mı?

Instagram üzerinden sponsorlu içerik yayımladınız mı? Geri dönüşüm bakımından etkilerini gördünüz mü?

#54. Twitter reklam yayınladınız mı?

Bolca konuşmaların, cıvılatıların yankılandığı bu medyada reklam verdiniz mi?

Sanatloji ve SEO Hizmeti

Sanatloji Dijital Ajansımızın vermiş olduğumuz seo hizmeti, organizasyonun bütününe hakim olma mantığı ile yapılmaktadır. Uyguladığımız adımlara Seo hizmeti sayfamızdan bakabilirsiniz.

Web sitenizi Google Aramalarında Yükseltmek İstiyorsanız WhatsApp butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!