fbpx

Reklam Ajansı Nedir? Ne İş Yapar?

1487
Reklam Ajansı Nedir? Ne İş Yapar?

Günümüzde en önemli pazarlama yöntemlerinden biri olan reklamlar, farklı iletişim kanalları aracılığıyla yapılıyor. Geniş kitlelere ulaşmak ve firmaların kurumsal yüzünü tanıtmak için oldukça önemli olan reklamlar, profesyonel reklam ajansları tarafından sunuluyor. Farklı marka ve hizmetlerin tanıtımı amacıyla planlama ve uygulama yapan firmalara reklam ajansı ismi veriliyor. Günümüzde oldukça önemli olan reklam ajansları, birçok firma tarafından tercih ediliyor. Markaların hedef kitlelerine ulaşım sağlayabilmesi için reklam ajansları büyük önem taşıyor. Marka ve kitle arasındaki köprü görevini üstlenen reklam ajansı, profesyonel ve kurumsal olarak faaliyet gösteriyor.

Türkiye’de farklı alanlarda faaliyet gösteren ajanslar bulunuyor. Müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına uygun olarak hizmet sunan ajanslar, farklı iletişim kanalları üzerinden kampanya ve reklam hazırlıyor. Pazarlama stratejileri alanında bilgi ve uygulama konusunda faaliyet gösteren firmalar, iletişim alanındaki gereklilikleri müşterilere aktarıyor. Farklı markaların daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan reklam ajansları, uygun iletişim kanallarındaki yayınları sağlıyor. Farklı medya kuruluşları ile karşılıklı iletişim kurulması için önemli olan ajanslar, fiyat ve anlaşma gibi konularda önemli rol oynuyor.

reklam ajansı nedir ne iş yapar dijital reklam stratejileri

Reklam Ajansı Çalışma Prensibi Nedir?

Türkiye’de reklam ajanslarının faaliyet alanları çeşitlilik gösteriyor. Televizyon, radyo ve internet gibi kitle iletişim araçlarındaki tanıtımı sağlayan ajanslar, sosyal medya reklamları alanında da faaliyet gösteriyor. Reklam ajansı ile çalışmak isteyen müşterilerin bilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bu hususlara dikkat edecek olursanız kaliteli ve etkili bir reklam ajansıyla çalışma olanağı da bulmuş olursunuz. Böylece dijital dünyada nitelikli bir şekilde var olmak noktasında önemli bir kazanımı da elde etmiş olursunuz.

Reklam verecek olan müşteriler, ilk olarak istek ve ihtiyaçlarını içeren dokümanlar ile reklam ajansına başvuru yapıyor. Reklam ajansında gerekli olan analizler yapıldıktan sonra plan ve program yapılıyor. Müşterilerin hedeflerinin ve müşteri kitlesinin analizinden sonra çeşitli sonuçlara ulaşılıyor.

Gerekli analiz ve planlamaların ardından ortaya çıkan sonuçlara göre uygun bir reklam içeriği hazırlanıyor. Reklam içeriğinde dikkat edilen bazı noktalar bulunuyor. Ürün veya hizmet tanıtımının hedef kitleye ulaşması ve başarı sağlanması için bazı prensiplere uyulması gerekiyor.

Reklam içeriğindeki önemli noktalardan bazıları şu şekildedir;

 • İçeriklerin hedef kitleye yönelik olması,
 • Yaratıcı ve özgün bir içerik hazırlanması,
 • Doğru iletişim kanalları kullanılması,

Belirtilen noktalara dikkat edildikten sonra profesyonel reklam içerikleri hazırlanıyor. Reklam içerikleri hazırlandıktan sonra müşterilere sunum yapılıyor. Müşterilerin onay vermesi halinde ilgili medya kuruluşlarında yayınlanmak üzere gerekli işlemler yapılıyor.

Reklam Ajansı Özellikleri

Reklam ajansları, farklı personeller ve uzmanlar aracılığıyla çalışan firmalardır. Grafik tasarımcı, sosyal medya uzmanı gibi görevlilerin faaliyet gösteren reklam ajansları, profesyonel hizmetler sunuluyor. Hedef kitlelere yönelik marka reklamı hazırlanma aşamasında farklı uzmanlık alanlarına başvuruluyor. İçeriğin başarılı olması adına gerekli olan tüm uygulamalar titizlikle yapılıyor. Böylece tam anlamıyla nitelikli bir reklam ajansı hizmetinin de sunulması mümkün oluyor. Günümüzde sık sık tercih edilen reklam ajansı türleri arasında dijital ajanslar bulunuyor. Modern çağın gereksinimlerine uygun olarak hareket eden dijital reklam ajansı, farklı alanlarda kaliteli hizmet sunuyor. Dijital ortamlarda oluşturulan reklamlar, farklı sosyal medya mecralarında yayınlanıyor. Hizmet ve ürün tanıtımı söz konusu olduğunda dijital reklamlar ile yüksek oranda başarı sağlanabiliyor. Reklam ajanslarına duyulan ihtiyacın sürekli olarak artış göstermesi, bu alanda hizmet sunan firmaların sayısını arttırmaktadır. Bu noktada alanında profesyonel bir şekilde hizmet sunan firmadan hizmet satın almak önem kazanmaktadır.

Reklam Ajansı Ne İş Yapar?

Reklam ajansları, müşterilerinin istekleri doğrultusunda iş alanında pazar paylarını arttırmak, kazancı arttırmak veya marka tanınırlığı oluşturabilmek için belirli planlamalar ve stratejiler üretirler. Bu amaçlar için müşteri kitlesine göre televizyon, sosyal medya,  gazete ve reklam alanları gibi reklam araçlarını kullanırlar.

Reklam Ajansları Neler Yapabilirler?

Tasarım:  Reklam ajansları marka tanınırlığı için özel tasarımlar yapabilirler. Bu tasarımlar bir video, grafik, metin veya kolaj fotoğraflar olabilirler.  Bu işlemler için ekiplerinde yaratıcılık düzeyi yüksek çalışanlar bulundurmaktadırlar. Aynı şekilde yapılan tasarımlar hedeflenen kitleye uygun olabilmesi amacıyla stratejiye özgün tasarımlar yapmaları gerekmektedir.

Reklam Alma: Reklam ajanslarının en önemli özelliklerinden biri amaca uygun olarak alınacak reklamdır. Reklamların görüntülenmesi, reklamların yayımlanacağı zaman ve reklam alanı genişliğini belirlemektedirler. Bu işler için çoğu zaman reklamın yayınlanacağı platformlar ile anlaşma aşaması gerekir ve bu anlaşmaları yapmakla sorumludurlar. Reklamların ana görevi hedef kitleye doğru yerde doğru zamanda görünebilmektir.

Planlama: Bu aşama reklamın yapılacağı firma veya ürünün müşteri kitlesinin ve pazarda bulunduğu hacmin analizi olarak açıklanabilir. Reklamın en önemli aşamalarından birisidir çünkü yanlış yapılan bir analiz reklam kampanyasının zararına olabilmektedir. Bu aşamada strateji ve hedeflere ulaşılabilmeyi sağlamak için gerekli planlamalar yapılır.

Reklam Ajanslarının Çalışma Şekilleri

Genellikle müşterilerinin ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılayan kampanyaları oluşturmak için hizmet verirler.  Reklam ajansları metin yazarları ve tasarımcıların bulunduğu bir yaratıcı bölüm ve doğru kitlenin belirlendiği ve bu kitleye uygun stratejilerin oluşturulduğu medya ekibi ile birlikte organize olan ajanslarıdır.

İlk olarak müşterilerine uygun olarak birden fazla reklam şeması hazırlanır ve müşterilerin beğenisine sunulur. Seçilen şema üzerinden yapılan kitle analizi ile birlikte reklamın temelleri atılır. Bu sırada hedef kitle ile ilgili toplanabilecek bütün bilgiler toplanıp analiz edilmeye başlanır. Bu süre uzun süren zamana yayılabilmektedir. Aynı şekilde reklam kitleye sunulduğunda başarı sağlanırsa reklam stratejisi aynı şekilde devam edebilir.

Reklam Ajanslarının Farklı Yönleri Nelerdir?

Reklam ajanslarında, reklamlar ve reklam konseptleri, satın alma, strateji pazarlama gibi birbiriyle senkronize ancak farklı amaçlarda çalışan departmanlar bulunmaktadır.

Medya: Medya departmanı reklamın pazarlanabilmesi için reklam ajansları ile iletişim kuran departmandır. Planlama ve satın alma gibi iki alt departman olarak da düşünülebilir. Medya departmanı için reklam pazarı ve hedef kitle araştırmasının tamamlanmış olması gerekmektedir. Bunun ardından müşteri bütçesini en iyi şekilde yönetebilmeyi amaçlar.

Satın Alma: Medya kanalları üzerinde olan reklam alanları için gerekli iletişimi kuran ve anlaşma sağlayan departmandır. Günümüzde reklamların çoğunluğu internet üzerinden olabildiği için satın alma süreci otomatikleşmiş bir pazarlamaya dönmüştür.  Satın alma sürecinde çok fazla araştırma ve müşteri pazarında uzman bir strateji gerekir.

Tasarım: Bu departmanın asıl amacı reklam kampanyasına uygun kitlenin üzerinde etkisi olacak fikirleri ve sloganları bulmaktır. Ardından tasarım ekibiyle ortaya bir şema çıkarılır ve yöneticilere sunulur.

Müşteri İlişkileri: Reklam ajanslarında müşteriler ile iletişim kusursuz olmalıdır. Bu sebeple bu iş için profesyonel bir departmana ihtiyaç vardır. Bu departman müşteri isteklerini gerekli departmanlara iletmek ve raporlamaları sunmak, toplantıları ve görüşmeleri ayarlamak gibi müşteri ile köprü bağını kuran departmandır.

Yönetim: Genellikle bir veya iki kişiden oluşan en küçük departmandır. Müşteri ile bütün iletişimi yönetim departmanı sağlar ve organizasyonu onlar yönetir takip eder.

Görüldüğü üzere reklam ajansları çok farklı alanlarda hizmet sunmaktadır. Bundan dolayı reklam ajanslarına duyulan ihtiyacın da günde güne artış gösterdiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Dijital Reklamın Geleceği Nedir?

Hayatımızın her alanında pratiklik sağlayan interneti, pek çok sektör iş alanında yaygın olarak kullanmaya başlamıştır. Bankacılık işlemleri, giyim, mutfak, ev eşyası alışverişleri bunların arasında olan önemli örneklerdir. Bir ürünün pazarlanmasında gerekli ön hazırlık olan reklam için dijitalleşme, internet kullanımı ile doğru orantıda yaygınlaşmıştır. Dijital reklamın ulaşacağı kitle çok geniştir, yerinde bir reklam stratejisi ile markanın başarısı maksimum seviyeye taşınabilir.

Dijital Reklam Nedir?

Ürünün ya da ürün markalarının online olarak arama motorları, sosyal medya, akıllı telefonlar, taşınabilen medya cihazları, reklam panolarında sunulan pazarlama türüdür. İnternet kullanıcısının çok fazla olduğu ve internete akıllı telefonlarla da hep ulaşılabilir olduğu düşünülünce, dijital reklam hizmeti ile istenilen kitleye kolay ulaşım sağlandığı görülür. Reklam veren bir firma,dijital reklamlarla web sayfasının kaç kişi tarafından izlendiğini, reklamları kaç kişinin görebildiğini analiz edebilir. Bu sebeple takibi kolay ve ulaşacağı kişi sayısı çok geniş olan dijital reklam çoğu marka tarafından kullanılması gereken bir reklam türüdür.

Dijital Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Display Reklamlar: Fotoğraf ve şekil olarak tasarlanan bu reklamlar genellikle web sitelerinde gezinirken karşımıza çıkar. Marka farkındalığı yaratır.

Sosyal Medya Reklamı: Twiter, instagram, facebook gibi sosyal medya yoları ile marka reklam yayını yapar. Markanın tanınması, satışlarının artırılması açısından avantajlıdır. Örneğin; bir makyaj markası tanıtılacak ise kadınların daha çok ziyaret ettiği Pinterest gibi sitelere reklam verilir. Ayrıca sosyal medya reklamları yolu ile marka web sitesi ziyaretçi sayısını artırmak da hedeflenmektedir.

Arama Motoru Reklamları: SEM olarak da bilinir. Anahtar kelimelerle oluşturulan reklamlar arama motorlarının sonuç sayfasında gösterilir. Anlık olarak internet sitesini ziyaret edenlere yardımcı olan bir yöntemdir. Yapılan analizler, arama motorlarında kişilerin, en üst sıralardaki internet sitelerini incelediği sonucu görülür.  Bu nedenle arama motorlarında ne kadar üst seviyede olunursa o kadar avantajlı olunacaktır, tıklama oranları da bu doğrultuda artacaktır.

Mobil Dijital Reklamlar: SMS yolu ile gönderilen reklamlar dışında, akıllı telefonlarda indirilen uygulamalar veya mobil oyunlarda banner reklamlar olarak görünür.

Video İçeren Reklamlar: Banner içinde ya da metin içerisinde gösterilen video içeren reklamlardır. Bu reklamlar atlanabilir yayın içi reklamlar, atlanamayan yayın içi reklamlar, bumper reklamlar, yayın dışı reklamlar olarak ayrılır.

PPC Reklamlar: Facebook, Twitter, Google Adwords üzerinde oluşturulan reklamlarda her tıklama başına ücret ödemeyi gerektirir. Reklam veren markalar tıklama başına maliyet hesaplarlar. PPC modelinde reklamın nerede ve nasıl gösterileceğine karar verilir, bütçenin kontrolünü kolaylaştırır, hızlı sonuçlar alınabilir.

CPM Reklamlar: Bu reklam türü tıklama değil gösterim başına ücret ödenmesidir.

E-posta reklamları: Bu reklamlar hedef kitlenin e-posta adreslerine marka tanıtım, indirim ve kampanyaların gönderilmesi ile yapılan dijital reklam türüdür.

Dijital Reklamın Başarısı Neye Bağlıdır?

Kullanıcılar internet ortamında sürekli reklamla karşılaşmak istemediğinden çoğu zaman engelleme yoluna gider. Buna rağmen, dijital reklamlar ilgi çeker ve markaların bilinilirliğini artırmak için, her zaman diğer reklam türlerine göre maliyetsiz ve kitle tercihlerini rahatlıkla analiz edebilen reklamlar olmuştur.

Marka tanıtımı söz konusu olduğunda rekabet ister istemez olacaktır. Hedef kitlenin tercihlerini, beklentilerini iyi bilmek, müşteri yorumlarına mutlaka yer vermek, ürünlerin orijinal olması, iade koşullarının kolaylığı da markaların başarılı olmasını sağlar. Bunların sonucunda yapılan bir analiz ile dijital reklamın başarısı ölçülür ve eksikler giderilebilir.

Markanın reklam başarısı, beraberinde dijital reklamı tercih eden firmaların doğru bir tercih yaptığının da bir göstergesidir. İnternet hayatımızda olduğu sürece, dijital reklamlar yerini ve önemini koruyacaktır.

Neden Reklam Ajansı İle Çalışmalıyım?

Günümüzde her sektörde teknolojik gelişmeler kullanılmaktadır. Dolayısıyla her sektör için de ürün tanıtımı önem kazanmaktadır. Ürün tanıtımından kasıt ise reklamdır. Ürünlerin doğru bir şekilde tanıtılması, doğru kitleye seslenilmesi gibi faktörler sektörün adını çabuk duyurabileceği gibi gerekli adımlar uygulanmazsa ters de tepebilir. Durum böyle olunca da reklam sektörü ve bu işi yapan reklam ajansları hakkında çeşitli sorular insanların aklına gelmektedir.

Hizmet esaslı bir işletme olan reklam ajansı müşteriler için talep edilen reklamı planlama, oluşturma ve onu yönetme gibi bazı konular üzerinde çalışır. Olaylara dışarıdan bir gözle bakan reklam ajansı hem tarafsız hem de kaliteli reklamlarla kişilerin beklentilerini karşılamaya çalışmaktadır. Bu durumda insanlar bazı soruları netleştirmek için neden bursa reklam ajanslarıyla çalışılması gerektiğini düşünebilir. Bunun cevapları şu şekilde sıralanabilir:

 • Her alanda olduğu gibi reklam sektöründe de uzman yardımı şart olduğundan
 • Belirli bir kural ve strateji takip etmek için uzmanlarla birlikte çalışmak işe yaradığından
 • Reklamlarda hedef kitleyi doğru belirleyebilmek için yardım gerektiğinden
 • Ürünü markaya dönüştürmek için birlikte çalışılması gerektiğinden
 • Belirlenen hedefin tam olarak gerçekleştirilmesi için

Reklam Ajansı Ne İş Yapar?

Müşteriler para kazanabilmek için hem ürünü pazarlamayı bilmeli hem de ürünleri kar edebilecek şekilde satmalıdır. Ancak hiçbir yardım alınmadan yapılan bu tür işler kişilerin düşündüğü gibi iyi gitmeyebilir ve kar etmek yerine zarar edebilirler. Bu durumda devreye giren reklam ajansları talep eden herkese yardımcı olur. Reklam ajansları müşterilerin taleplerine uygun olacak ve onların beklentilerini karşılayacak şekilde pazarlama kampanyaları oluşturur. Reklam ajanslarının birkaç temel görevi bulunur.

Pazarlama stratejileri konusunda bilgi verme, iletişim konusunda müşterileri bilgilendirme, reklamların en uygun kanalda ve en uygun şekillerde yayımlanmasını sağlama, müşteriler yerine reklamların yayımlanmasını sağlayacak ve medya kuruluşlarından fiyatlar alma ve gerekirse pazarlık yapma gibi görevleri bulunan reklam ajansları müşterilerle medya firmaları arasında bir köprü görevi görmektedir.

Reklam Ajansı Nasıl Çalışır?

Reklam ajanslarıyla anlaşma yapan veya yapmayı düşünen kişiler bu firmaların nasıl çalıştığına dair çeşitli düşüncelere sahip olabilirler. Ajansların oldukça organize bir şekilde çalışmaktadır ve çeşitli görevler üstlenen farklı bölümleri bulunmaktadır. Çalışma aşamaları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Müşteriler problemlerinin veya taleplerinin olduğu bir belge ile reklam ajansına gelir.
 • Müşteri İlişkileri adı verilen bölüm kişinin planlarını ve hedeflerini dinler. Ardından markaların bulunduğu pazarları, rakip firmaları ve tüketicilerin davranış eğilimlerini analiz eder.
 • Yapılan analizler Stratejik Planlama adı verilen bölüme gider ve gerekli işlemler yapılır.
 • Daha sonra Yaratıcı Grup adı verilen bölüm reklam içeriği için dikkat çekici başlıklar, sloganlar bulur.
 • Direktörler fikirleri onaylayınca Yaratıcı Grup bu fikirleri müşterilere sunar.
 • Ardından hazırlanan tanıtım Medya Planlama adı verilen bölüm sayesinde yapılan görüşmelerle çeşitli medya firmalarında yayımlanır.
 • Reklam ajansı yayımlanan reklamların başarısını ve izlenme oranlarını takip ederek müşterilere geri bildirim verir ve gerektiğinde bazı değişimler yapılabilir.

Reklam Ajansı Organizasyonu

Çeşitli bölümlerden oluşan reklam ajansı yüksek bir çalışma dinamiğiyle hem müşterilerine hem de kendilerine kar sağlamayı amaçlamaktadır. Müşteri İlişkileri, Stratejik Planlama, Yaratıcı Grup, Medya Planlama dışında Basılı İşler ve Prodüksiyon gibi bölümleri bulunan reklam ajansları müşterilerin talep ve beklentilerini onları mağdur etmeyecek şekilde karşılamaya çalışmakta ve bunu yaparken de profesyonel olarak oluşturulmuş ekibinden destek almaktadır. Uzmanlar ve deneyimli kişilerden oluşan ekipler de yayımlanan reklamın gidişatına göre gerekirse yeni bir plan oluşturup uygulayabilmektedir.

Doğru reklam ajansını çok uzakta aramayın. Buraya ya da WhatsApp butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçin. Dijital reklamın gücünü keşfedin.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!