fbpx

Metal Gear Solid 2 Efsanesi – İncelemesi

67

Yıl 2001,Oyun videolarında bir devrim yılı Final Fantasy X in CG ara demoları…Taa o zamanlar heyecan sarmıştı dört bir yanımı,ama ondan önce öncelikler vardı(güzeldi:))

Tabi ki Metal Gear Solid 2(SOL).1095 gün boyunca yemeden içmeden uyumadan bir an olsun bile aklımdan benliğimden(tamam özgür sakin ol)Ne yapayım abi seviyorum ben bunu.Sonunda çıkardılar piyasaya niyeyese hep sonun da çıkıyor. Neyse tabi ki orjinalini aldım.Ankara’daydım içinde kitaplı çizgi romani bir
kitapçık(yeni terim).Anlatıyorum tamam baştan sona kadar sıkılmadınız değil mi ok başlıyorum

New York’ta yağmurlu bir gece bardaktan boşarlırasına yağmur yağıyor,Karanlığı aydınlatan sadece george washington köprüsünde seyir halinde olan araçların farları,dikkatli bakıyorum karanlıkta iyice giriyorum ekrana siyah montlu üstelik kaşkollu bir cisim hareket ediyor sanırım bir insan olmalı. Bu kim diyorum,sanki beni duymuş gibi bu kim? dediğim anda kızıp üstündekini atıyor ve koşmaya başlıyorum,yağmura karşı başı artık eğik değil karşıya bakarak hızla koşuyor.çözmeye çalışıyorum ama bir anlam veremiyorum.Olaylar gelişip gözle seçilebilir hale gelene kadar şaşkınlığım devam ediyor.Taa ki görünmezlik kamuflajı arızalana dek..Evet diyorum bu bu FOX suiti sadece bir kişi giyebilir.O bir Solid O bis Snake O bir evrenin kaya gibi sağlam askeri işte karşınızda SOLID SNAKE.

Bu harika açılış videosundan hemen sonra vakit kaybetmeden gerçeğe çağrılıyor SNAKE şovun adamı olmadığını bir kez daha kanıtlarcasına..MGS 1 den bu yana çok değişim geçirmiş..Sistem değişikliği şaşırtıcı derece iyi tasarlanmış..Telsiz tasarımı yeterince tatmin etti beni 2 boyutlu olarak yapılan bu iletişim fonksiyonu
hikaye boyunca bize fazlasıyla yardımcı olacaktır..Evrenin askeri şöyle bir etrafını süzüyor k,dijital su geçirmez kamerasıyla herşey yolunda gibi görünüyor kartal gözünden.
Bir helikopter sesi pırpır ediyor,Rusların pırpır sesi bu diyor Solid.Ruslar metal gear Ray’i ele geçirmek için geldiler.Halbuki bu hesapta yoktu.Snake’in bir amacı var RAY’in fotğraflarını çekmek ne olursa olsun bu amacından asla sapmaz Solid öncelik bir asker icin görevini yerine getirmektir.Bu Hollywood sahnelerini aratmayan(hani öyle derler ya)ara videolardan sonra Solid’in kontorlünü ele alıyoruz.Kontrol padinin herbir tuşuna bastığımızda şaşkınlık yaşıyor.(yarım saat çakılı kaldığımı bilirim)

Solid sarsın dört bir yanını diyerekten önce kontrollere alışmaya çalıştım.Hemende alıştım.CornerViewCam bu kez gercekten inanılmaz iş çıkarmış.Olması gerekenin üstünde(Snake Eater dan da iyi diyebilirim).R1’e basıyorum, bir devrim yaratıyorum.
Kardeşim ekrana su damlası vuruyor,Artık bir oyunda bu doğal olmayan andoğal:) olaylar sıradan gelmeye başlıyor.O kadar uç noktasındasın ki nerdeyse düşeceksin..Dibe vuracaksın..Ayrıntıları geçiyorum herkes tarafından tüm zamanların en detaylı atraksiyonlarını bir dosya halinde ciltli,kullanma kılavuzu icinde sizlere sunacağım

Poligon, kareler aramaya kalkmayın bu görüntü de yok kesinlikle yok.Ben bulamadım bulan varsa bulsun abi napayım:)MGS 2 MGS 2 diye çarpan kalbim beni panik atak yaptı.Hideo bize acımadı, kıydı..Helal sana hideo helal 75 ila 100 kişi arasındaki uzaylı ekiple başarabildiklerin başaracaklarının teminatı olacaktır.Gemi yapımı biz icinde dolanırız kacımız bakıpta bunları nasıl yapmışlar bunlar kaptanmı mürettebatmı tesisatları nasıl bilirler?

Bu soruları cevaplamışlar ve 2.dvd ye koymuşlar.Yüzlerce fotoğraf,her ayrıntıyı düşünerek,teker teker gözlerini bir daha kullanmamak üzere bu başarılı yapıtı gerçekleştirdiler.Tanker bölümünde sürprizler, Kim Matrix’te kullanılan bullet-time teknolojisini sevmez ki demişler onu da içine dahil etmişler.Teknik konulara bakmadan direk bakarsanız birçoğumuz bitirir atarız işin sanatsal boyutu teknik boyutunu da benimsersek dünyanın bu kez tamamamı MGSFan olacaktır.

MGS2 de kullanılan ses ritm müzikler bir Hollywood emekçisi harry_gregson williams tarafından yapıldı.iyi ki de yapıldı aksiyon filmlerinin müzikleri konusunda bu adamdan başkasını tanımam(çünkü başka kimse bilmiyorum:))çıkarılan işin karşılığı alındı.önümüzde MGS4 var ve hala MGS2 nin kokuları dolaşıyor.MGS2 yi oynamadan MGS4ü elinize almayın desem de siz alacakasınız ya 

Bu bölümde MGS2 teknik detaylarını maddeler halinde sunacağız.Daha önce bahsettiğimiz gibi MGS serisi oyun dünyasında bir devrim yaratmıştır.Birçok projeye örnek olmuş ve oyun endüstrisinin temellirini oluşturmuştur.MGS 2 sadece görülmesi gereken değil yaşanması ve teknik açıdan da ele alınması gereken bir başyapıttır.

-MGS 2 ekibi günde 18 saat çalışarak 3 sene de çaılşarak bu işin sadece bir oyundan ibaret olmadığını kanıtlamış ve bunu bir keşif olarak tanıtmayı görev edinmişlerdir.Birçok bilimsel çalışmadanda yararlanılarak geniş bir bakış açısıyla olayları mantık çerçevesinde bize oyunculara en iyi şekilde sunmayı amaç edinmiş ve bu işin altından başarıyla kalkmışlardır.

Şimdi bu detaylara bir göz atalım

-Açılış videosunda ismi geçen ses aktörleri ve aktrislerinin büyük bir çoğunluğu dünya sinemasında yer almış kişilerdir karakterler onların sesleriyle hayat bulmuştur.

-Solid Snake’in yürüdüğü George Washington Köprüsü New York’ta Manhattan yarım adasında bulunmaktadır.Bu köprüyü oyuna aktarmak hiçte kolay olmamış.Köprünün birçok açıdan fotoğrafları çekildi.Hatta Hideo Kojima’da bizzat kendi yer aldı.Büyük bir titizlik göstergesi gerçekten.

-Ara sahnelerin yinem sinema kültürünü benimsemiş ve o sektörde yer almış kişiler tarafından üretildiğini belirtmek isterim.

-MGS’teki ara demoların oyunun kendi grafik motoruyla yapılmasıcesurca ve doğru bir seçim olmuştur.MGS 1’deki grafik yetersizliğine rağmen bizsim hissetmemiz gereken o anki hisleri bizi hissettirmeyi başarmış atmosfere hakim olmamız sağlanmıştır.MGS2’ dede bu motion capture tekniğinin bizse göz alıcı bir görüntü sunması dikkatlerin bu efsaneye yoğunlaşmasını sağlamıştır.

-Hikaye olarak kesinlikle şaşırtıcı, beklenmedik durumlarla karşılaşmak olasıdır.Bu sadece sahneler de değil oynanışta da kendini gösteriyor.

-Solid Snake’in FOX suitinden bahsedelim.Vurulduğunuzda kanın akmasını önleyen, kanın durmasını sağlayan bir yapıya sahip olması onu eşsiz bir asker suiti haline getiriyor

-Solid Snake yağmur altında çok kaldığında hastalanabilir ve hiç beklemediğimiz bir anda hapşırarak işinizi zora sokabilir.Düşman kuvvetlerinin yapay zekası da gerçekten etkileyic.Diyelim ki bir düşman tarafından göründünüz bu durum da gelişen olaylar hayret verici. Düşman size iki el ateş edip başedemeyeceiğini anlayınca telsiziyle diğer gruplara haber veriyor. İşte bu anda telsizi vurup iletişimini keserseniz oradan uzaklaşıp takviye kuvvetlerle geri dönüyor.Bu de sizin ayvayı yemek üzere olduğunuz anlamına geliyor.Saklanmaktan başka çare kalmadığını anlıyorsunuz.20001 yılında yapay zekanın bu denli geliştiğini görmek hem korkutuyor hem de büyülüyor.

-Yağmur yağdığıı görebilirsiniz.Islak bir zeminde yol aldığınızda ayak izlerinin çıkması demek gizlilik ilkesini reddedip ölüm anlaşmasını imzaladığınızın göstergesidir.Yılan sinsidir, soğukkanlıdır avından,amacından sapmayarak akıl almaz teknikler geliştirir.Sizde bu kurallara uyu uydurun.

-Bardaklar camdan yapılır değil mi?(J)MGS 2 de bardağı vurduğunuz kısımdan parcalanması,dergileri havada uçuşturmak,Buz kabındaki buzların eridğini gözlemleyebilmek MGS de deneyeceğiniz hatta oyun haline getireceğiniz eğlendirici eylemlerdir(Tabiki bunları gerçek hayattaki bakış açınızla baktığınızda anlamlı gelmeyecektir.Bu işlermleri dijital ortamın içinde değerlendirerek anlamlar yükleyebiliriz.)

-Defalarca gelişmiş pclerde yapılan su testlerine tanıklık ettim inanın MGS 2 başındayken bu yapılanları,emekleri düşündüm.

Kendimi tuhaf hissettim tabi emekler var ama siz sadece oynuyorsunuz.Belki de Hideo Kojima ve ekibi oyuncular hakkında iyi şeyler düşünmüyorlardır.’’Siz ne anlarsınız’’ diyorlardır.Ama kesinlikle ben nankör değilim olamam benim hayat felsefemde deemeğe saygı vardır.MGS 4 ile birlikte üzerine büyük bir baskı ve sorumluluk alan ekip bu cesur tavrıyla kesinlikle oyuncuları hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

-Kırık camların üzerinde yürümek istiyorsanız

-Matrix’ten sonra bullet-time’ı bir kez de farklı alanda görmek isterseniz

-Yangın söndürme aletinin başka amaçlarla da kullanıldığını öğrenmek isterseniz…

Sizin için reçete MGS reçetesi olacaktır.Bu klasiğe hak ettiği değeri verelim.Ve tekrar tekrar zevkini yaşayalım.

Not:Hayatımın en zor günlerini yaşamama rağmen beni ayakta tutan sevgi umarım milletimizi de yayılır.

İyi oyunlar Hayat kısa Daha fazla oyna

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!