fbpx

Küçük İşletmeler için Reklam Türleri

1751
Küçük İşletmeler için Reklam Türleri

Küçük işletmeler için reklam türleri yazımızı okumadan hangi aracı kullanacağınıza karar vermeyin.Reklamlar yayınlayarak gelirlerini artırmak isteyen küçük işletmelerin bütçelerine uygun reklam türlerini seçtiğinden ve iş modelleri için anlamlı olduklarından emin olunmalıdır. Küçük işletmeler tarafından bir ürünü, hizmeti veya içeriği tanıtmak için kullanılan en iyi reklam türlerinden bazıları şunlardır:

SOSYAL MEDYA REKLAMI

Sosyal medya reklamcılığı, küçük işletmeler için popüler bir seçimdir, çünkü maliyet nispeten uygundur ve oldukça detaylı bir hedef kitle seçebilirsiniz. Örneğin, bir perakende mağazanız varsa, kitlenizi daraltmak için reklam hedefleme seçeneklerini kullanabilirsiniz, böylece yalnızca mağazanızın yakınlarında ya da sadece aynı şehirde yaşayan belirli bir demografiye sahip kişilere reklamlarınız gösterilir. Sosyal reklamcılık için aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı sosyal medya platformu vardır:

  • Facebook: Facebook reklamları hakkında Facebook Business sitesinde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
  • Instagram: Genç kitlelere hitap eden son derece görsel bir markaya sahip küçük işletmeler için mükemmel bir seçenektir, çünkü Instagram’ın bir milyar kullanıcısının yüzde 60’ı 30 yaşın altındadır. Instagram, Facebook tarafından sunulan aynı hedefleme parametrelerinin çoğunu içerir ve reklam çeşitlerinde gönderi reklamları, video reklamlar, hikaye reklamları bulunur. Web sitenize trafik çekmek için harekete geçirici mesaj düğmeleri de ekleyebilirsiniz.

GOOGLE REKLAMI

Tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, bir kullanıcı reklamlarından birini, genellikle bir arama motoru aracılığıyla her tıkladığında reklam verenlerin bir ücret ödediği bir tür çevrimiçi reklamcılık türüdür. Reklam verenler, arama motorundaki reklam yerleşimleri için teklif verir. Bu, bir kullanıcının reklamlarını tıklaması için ödemek istedikleri maksimum fiyatı belirledikleri anlamına gelir. Bir kullanıcı reklamınızı görür ancak tıklamazsa hiçbir ücret ödemezsiniz.

MOBİL REKLAMCILIK

Mobil reklamcılık, reklamların yalnızca akıllı telefonlar ve tabletler dahil olmak üzere mobil cihazlarda sunulduğu bir dijital reklamcılık türüdür. Mobil reklamcılık şunları içerebilir:

  • Mobil görüntülü reklamlar
  • Mobil arama ağı reklamları
  • Mobil videolar
  • Bir markanın uygulamasının indirilmesini sağlayan mobil uygulama reklamları
  • Yalnızca mobil cihazlarda sunulan sosyal medya reklamları

Bir mobil reklamcılık stratejisine sahip olmak, küçük işletmeniz için faydalı olabilir.

BASILI REKLAM

Basılı reklamcılık, dijital reklamcılığın ortaya çıkmasından önce küçük işletmeler için birincil reklamcılık yöntemiydi. Artık basılı reklam gelirleri azalıyor ve küçük işletme sahibi olarak maliyetin dijital ve sosyal reklamcılık maliyetinden çok daha yüksek olduğunu görebilirsiniz. Basılı reklam kampanyalarınızın başarısını ölçmek de daha zordur, çünkü reklamlarınızı basılı olarak gören kaç kişinin mağazanızda bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğini veya işletmenizin müşterisi olduğunu kanıtlamak neredeyse imkansızdır. Ancak, bazı yerel işletmeler veya dijital olarak daha az etkileşime giren kitleleri hedefleyen işletmeler için, basılı reklamlar reklam harcamalarınız için yine de iyi bir seçim olabilir. Basılı reklamlar, gazete reklamlarını, dergi reklamlarını ve broşürlerdeki reklamları içerir.

Gerilla pazarlama

Küçük işletmeler için reklam türlerinden bahsederken büyük markalarında kullandığı Gerilla pazarlama, markanızı, ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi insanlara kreatif bir şekilde tanıtmanın seçeneklerinden biridir. Bu reklam türünde insanların algılarını hedef almalısınız. Biraz beyin fırtınası yapılsa fena olmaz.

100 Gerilla Pazarlama örneğine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz ve diğer reklam türlerine devam edelim.

EV DIŞI (OUTDOOR) REKLAMCILIK

Ev dışı veya dış mekan reklamcılığı, evlerinin dışındayken insanlara ulaşan reklamları ifade eder. Buna billboard reklamları, dijital tabelalar, toplu taşıma reklamları (örn. Otobüs barınakları, tren reklamları, metro durağı reklamları vb.) dahildir. Ev dışı reklamlar oldukça pahalı olabilir, bu nedenle reklam bütçenize uyduğundan emin olun.

DOĞRUDAN POSTA REKLAMCILIĞI

Doğrudan posta reklamcılığı, bir kişinin evine posta yoluyla dağıtılan tüm reklam biçimlerini içerir. Buna broşürler, kataloglar, satış mektupları ve bültenler dahildir. Doğrudan posta, küçük işletmeler için dijital reklamcılıktan daha az popüler bir reklamcılık yöntemi olsa da, yaratıcı, görsel olarak çekici bir doğrudan posta kampanyası geliştirmeniz başarılı olabilir. Doğrudan posta reklamları, iletinizi yerel tüketicilere bire bir iletmenizi sağlar.

Küçük işletmeler için reklam türleri
Küçük işletmeler için reklam türleri

En etkili dijital reklam araçları 2020 yazısını da buradan okuyabilirsiniz.

Küçük işletmeler için uyguladığımız reklam stratejilerimiz hakkında bilgi almak için sol alt kısımdaki WhatsApp butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!