fbpx

Kaliteli Backlink Almanın Avantajları

1628
Kaliteli Backlink Almanın Avantajları

Kaliteli Backlink, arama motoru optimizasyonu (SEO) dünyasında en çok kullanılan kelimelerden biridir.

Yeni bir blog veya web sitesi oluşturan birçok kişi genellikle “backlink” teriminin ne anlama geldiğini anlamakta zorlanır.

Bu yazıda, size backlink’in ne olduğunu, SEO için neden önemli olduğunu ve online başarınız için neden önemli olduğunu anlamanızı umuyorum.

Başlıyoruz.

Backlink, bir web sitesine gelen bağlantılardır.

Bir web sitesi başka herhangi bir siteye bağlandığında, buna backlink denir. Geçmişte, backlink bir web sitesinin sıralamasında ana etkendi.

Google da dahil olmak üzere tüm büyük arama motorlarında daha fazla backlink’e sahip olan bir sayfa üst sıralarda yer alıyordu. Bu hala büyük bir etken ama artık daha da önemlisi kullanıcı deneyimidir.

İşte bilmeniz gereken backlinklerle ilgili yaygın terimler sözlüğü:

 • Link Juice: Bir web sayfası makalelerinizden herhangi birine veya web sitenizin ana sayfasına bağlandığında, “link juice” iletilir. Bu link çeşidi, makalenizin sıralamasının iyileşmesinde ve domain otoritenizin artmasında yardımcı olur.
 • No-Follow Link: Bir web sitesi başka bir web sitesine bağlandığında ama bağlantının no-follow link özelliğine sahip olduğunda, bu bağlantının web sitenize bir katkısı olmaz. Genellikle, bir web yöneticisi güvenilir olmayan bir siteye bağlantı oluştururken bu etiketi kullanır.
 • Do-Follow Link: Varsayılan olarak, bir blog yazısına eklediğiniz tüm bağlantılar do-follow linktir.
 • Low-Quality Link: Düşük kaliteli linkler, web sitenize faydası olmadığı gibi çok fazla zararı vardır. Hasat edilen siteler, otomatik siteler ve spam içerikli sitelerden backlink almak istemezsiniz.
 • Internal Link: Dahili bağlantılar, web sitenizde yayınladığınız makalelerden kendi sitenizdeki diğer alakalı makalelere verdiğiniz linklerdir.
 • External Links: Harici bağlantılar, web sitenizde yayınladığınız makalelerden farklı sitelere link verilmesidir.
kaliteli backlink
Tıkla ve iletişime geç!

SEO’da Kaliteli Backlink’in Avantajları

Kaliteli Backlink’in avantajları hakkında konuşmadan önce, son birkaç yılda backlinklerle ilgili çok şeyin değiştiğini bilmeniz gerekir.

Düşük kaliteli backlinklerin bile bir sitenin sıralanmasına yardımcı olduğu bir zamanlar vardı. Ancak Google, Penguen algoritmasını kullanıma sunduğundan beri, tüm backlink stratejileri değişti.

Kaliteli sitelerden backlink alınması önemlidir ve bu backlinler içeriğe dayalı olmalıdır. Örneğin, balıklarla ilgili bir siteniz varsa ve aslanlarla ilgili diğer niş sitelerden bağlantılar oluşturuyorsanız, bu bağlantılar işe yaramayacaktır. Amacınız, kaliteli ve alakalı sitelerden bağlantılar almak olmalıdır.

Şimdi sitenize backlink almanızın neden önemli olduğuna bir göz atalım:

 • Kaliteli Backlink Almak Organik Trafiğinizi Artırır.

Backlink aldığınız web sitelerinin DA ve PA değeri yüksek ise bu değerler sizin web sitenizin de değerini yükseltebilir. Eğer otoriteniz yükselirse, yayınladığınız içeriklerin Google’da üst sıralarda yer alması daha olasıdır.

 • Backlink aldığınız web sitelerinden müşteri kazanabilirsiniz.

Domain otoritesi ve trafiği yüksek olan sitelerden backlink alırsanız, işletmenizin ürün veya hizmetleriyle ilgilenen kişilerin dikkatini çekebilirsiniz.

 • Daha hızlı dizine eklenme

Arama motoru botları, mevcut web sayfalarından gelen backlinkleri izleyerek yeni web sayfalarını keşfeder. Kaliteli backlink sayesinde sitenizi keşfettiklerinde sitenizi etkili bir şekilde tarayabilirler.

Herhangi bir backlinkiniz yoksa arama motoru botlarının sitenizi bulması daha zor olacaktır. Özellikle yeni bir web sitesi için, sitenizin daha hızlı keşfedilmesine ve dizine eklenmesine yardımcı oldukları için kaliteli backlink almak önemlidir.

 • Yönlendirme Trafiği

Backlinklerin en önemli faydalarından biri, yönlendirme trafiğine yardımcı olmalarıdır. Temel olarak, bir yayını okuyan bir kişi, konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yayındaki bağlantıları tıklayabilir.

Kullanıcılar bağlantıları gönüllü olarak tıkladıklarından, genellikle daha meraklıdırlar ve sayfayı hızlı bir şekilde terk etme olasılıkları daha düşüktür (diğer bir deyişle daha düşük hemen çıkma oranına sahip olursunuz).

Nasıl Kaliteli Backlink Alabiliriz?

Artık “backlink” teriminin SEO ile ilgili anlamını ve neden önemli olduğunu anlıyorsunuz. Şimdi yeni backlinkler edinmek için birkaç basit teknik öğrenelim:

Backlink SEO hakkında akılda tutulması gereken önemli bir gerçek, önemli olan backlinklerin sayısı değil, yüksek kalitesi olmasıdır.

Blogunuz için kaliteli backlink almanın bazı yolları nelerdir?

 • Okumaya değer makaleler yazın.
 • Makalenizde uzun ve açıklayıcı bilgilere yer verin.
 • Diğer bloggerlar ile röportaj gerçekleştirin.
 • Makale konusunu destekleyen görseller kullanın.

Nereden Kaliteli Backlink Alabilirim?

Sanatloji ile otoritesi yüksek web sitelerinden backlink alarak kendi sitenizin otoritesini artırabilirsiniz.

Kaliteli Backlink Paketleri hakkında detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayın ya da WhatsApp butonu ile iletişime geçin.

1 Yorum
  sporcu

  güzel bir konu ve detaylı bir anlatım olmuş, teşekkürler

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!