fbpx

İşletmeler Karantinada Ne Yapmalı

1489
İşletmeler Karantinada Ne Yapmalı

İşletmeler karantinada ne yapmalı? İşler zorlu bir döneme giriyor. Ama bunu büyüme ve geleceğinizi yeniden düşünme fırsatı olarak görebilirsiniz. Elbette her işletme gibi siz de hasar alacaksınız. Önemli olan hemen harekete geçip alacağınız hasarı en aza indirmeniz gerekiyor. Karantina döneminde rakipleriniz evin keyfini sürerken, işinizi en iyi şekilde nasıl ayakta tutacağınıza dair birkaç ipucu hazırladık.

Bir işletme için ne değişti

Boş mağaza rafları, kapalı sinemalar ve okullar, birçok eğlence ve yemek işletmeleri karantina için kapatıldı. Bütün bunlar insanların davranışlarını değiştirmesine neden oldu. Örnek verecek olursak;

 • Evde kalmaya dikkat ederler ve dışarı çıkma riskini almazlar.
 • Birçok insan evden çalışmaya başladı.
 • Temel ihtiyaçlar ve bağışıklık güçlendirici ilaçlara talep artıyor.
 • İnternetten yapılan alışverişlere olan talep %200 arttı.
 • İzne ayrılan çalışanlar için daha fazla boş zaman oluştu.

İşletmeler zor günlerle mücadele ediyor gibi görülebilir. Akıllıca bir hamleyle her şey tam tersine dönüşebilir. Bunları düşünün;

 • İnsanlar alışveriş yapmaya, doğum günlerini kutlamaya vb. devam ederler. Tek fark ise artık evden yapıyorlar.
 • Websitesini önemsemeyip çevrimdışı hizmet veren işletmeler için dijital dönüşüme uyum sağlama fırsatı doğdu.
 • İşsiz kalan insanlar arasında oyunlar ve çevrimiçi kurslara olan talep geçici olarak artacak ve genel olarak daha önce hiç etkileşimde bulunmadıkları içeriklerle ilgilenecekler.

Hayat gitgide daha fazla dijitale dönüyor ve herkes bunu kendi gözleriyle görüyor. Bunlar içinde örnekler verelim;

 • Eğitim sistemi EBA TV ve websitesi üzerinden devam ettirilmeye başlandı.
 • Çoğu dizi, film ya da program evden çekilmeye başlandı.
 • İnsanlar bir şey satın alacakları zaman ilk olarak Google’a giriyor ve arama yapıyor.

Dijitalin önemini anladık. Peki işletmeler karantinada ne yapmalı?

Ticari Büyüme Fırsatları

Ülkece karmaşık ve zor bir ekonomik durumlarda, bütçenizi akıllıca harcamak ve maliyetlerinizi optimize edebilmek önemlidir. Bunu yapabilmek için hangi ürünlerin ve reklam kaynaklarının karınızı artırdığını anlayabilmeniz gerekiyor. Sonuçta her şey değişiyor ve normal şartlarda çok satılan ürünleriniz ya da hizmetleriniz artık ihtiyaç olmaktan çıkmış olabilir.

Web Sitenizi Canlandırmalısınız

İnsanları web sitenize çekecek tüm araç gereçleri kullanmalısınız. Artık sadece dükkanınızda değil, bilgisayar ve telefon başında durmanın vakti geldi. Boş kalan ve bu zamana kadar belki de hiç ihtiyacınız olmayan bir web sitesi artık müşterilerinizin size ulaşmasını sağlayacak en önemli araç haline geldi.

“Bizim işlerimiz iyi, web sitesine ihtiyacımız yok.” diyenler olacaktır elbette. Onları gelecekte kötü bir son bekliyor. Çünkü şu an işleri çokta iyi olmayan ama bu dijital dönüşüme uyum sağlamaya çalışan işletmeler, dijitalin D’sinden anlamayan ya da anlamak istemeyen işletmelere fark atacak.

Eğer bir websiteniz varsa Website Trafiğini Artırma yöntemlerini okuyabilirsiniz.

İnsanların Sizinle İletişime Geçmelerini Kolaylaştırın

İnternetten alışveriş, 2020 yılında olmamıza rağmen herkesin alışık olmadığı bir durumdur. Bu yüzden e-ticaret ile ilk defa tanışan insanlar olabilir. Bu kullanıcıların websitenizde gezinirken sizinle iletişime geçip güven sorununu giderebilmesi için daha kolay ulaşılabilir olmalısınız. Mesela bize ulaşabilmeniz için sol alt kısma yerleştirdiğimiz WhatsApp butonu kadar basit olmalısınız.

Dönüşüm Takibi Yapın

Dönüşüm takibi, insanların websitenizde geçirdikleri süreyi ve gerçekleştirdikleri olayları kayıt altına almaya denir.

 • Hangi içeriklerde, hangi ürünlerde daha fazla vakit geçirilmiş?
 • Hangi cihazlardan ( Telefon, bilgisayar, tablet vb)  daha fazla trafik gelmiş?
 • Kullanıcılar en çok hangi ürün veya içerikten sonra sizinle iletişime geçmiş?
 • Reklam harcamalarına yönelik tıklama başına oranla, kar oranınız nasıl?

Tüm bu süreçleri ve daha fazlasını analiz edebilmek Google Analytics aracını kullanabilirsiniz.

Reklam Harcamalarını Optimize Edin

Reklamlarınızı tamamen durdurmayın. İnsanların bu süreçte daha çok ihtiyaç duyabileceği ürün veya hizmetlerle karşılarına çıkın. Eğer yapabileceğinize inanıyorsanız mevcut ürünlerinizi karantina günlerinde en verimli olarak kullanabileceklerini anlatan içerikler üretin. Mesela bazı mobilya firmaları tekli koltuk ve köşe takımlarını daha fazla sunmaya başladı. Yani, kitap okurken, televizyon izlerken veya dinlenirken rahat edebileceğiniz koltukları reklamlarında kullanıyorlar.

İletişim araçları ile onlara ulaşın

İster sosyal medya hesaplarınız ile isterseniz de e-posta pazarlamacılığını kullanarak potansiyel müşterilerinizle iletişim halinde kalın. Karantina döneminde sürekli ürünlerinizden bahsetmek, marka imajınızı potansiyel müşterileriniz adına olumsuz etkileyebilir. Duygusal bir bağ kurarak kendinizi müşterilerinizin yerine koymalısınız.

işletmeler karantinada ne yapmalı

“ Kısaca işletmeler karantinada ne yapmalı? “ diye soracak olursak, onları dijital dönüşüme uyum sağlatacak tecrübeli bir ajansla çalışmalılar.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!