fbpx

İşimi Dijitalde Nasıl Büyütürüm?

1827
İşimi Dijitalde Nasıl Büyütürüm?

İşimi dijitalde nasıl büyütürüm? Bu soru son zamanlarda pek çok işletme tarafından soruluyor. Çünkü küçük işletmeler, dijitalin önemini yeni anlamaya başlıyor. İşinizi dijitalde büyütmek için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Ama rakipleriniz çoktan dijitalin nimetlerini kullanmaya başladı bile.

İşinizi dijitalde büyütebilmek için hemen şimdi başlayabileceğiniz, ücretsiz yollardan bahsedeceğiz.

İşimi Dijitalde Nasıl Büyütürüm

Yüksek Kalitede İçerikler Sunun

İster bir hizmet sunun isterseniz de ürün tanıtımı yapın. Yüksek kaliteli içerik oluşturmak çok önemlidir. Çünkü her şey müşterilerinizle etkileşime geçmek ve onlara ihtiyaç duydukları şeyi verebilmekle ilgilidir: Bilgi.

Bu bilgiler, okuyucularınızı içeriklerinizle bağlı tutacak şekilde sunulması gerekir. Kelime hatalarından kaçınmak ya da noktalama işaretlerine dikkat etmek ve doğru bilgiler vermek sadece bir başlangıçtır.

İçeriklerinizin akılda kalıcı olması için herkes tarafından anlaşılabilir bir dille yazılması gerekir. Hizmetinizi ya da ürününüzü ilk defa keşfedenler için içeriklerinizde açıklayıcı bilgilere her zaman yer vermelisiniz.

Yüksek kaliteli içerik için verdiğiniz bilgileri farklı makalelerle ya da videolarla destekleyin. İçerik kraldır ama içeriği kral yapan en büyük etken, özgün ve ilgi çekici olmasıdır.

Site Hızı

Mobil kullanıcıların %53’ü, açılması 3 saniyeden uzun süren web sitelerinin açılmasını beklemeden çıkıyor. Bu istatistik, günümüzdeki işletmelerin web sitelerinin hızlı açılması için optimize etmesi gerektiğinin kanıtıdır. WordPress gibi platformlar kullanıyorsanız, web sitenizin performansını artırmak için çeşitli araçlara erişebilirsiniz. Örneğin LiteSpeed Cache.

Kullanıcı Deneyimi

Web sitenizin renk uyumu, buton boyutları, görseller ve daha birçok işlevsel özelliği kullanıcılarınızı memnun etmiyorsa, potansiyel müşterilerinizin üçte birini kaybediyorsunuzdur.

Web sitenizi ziyaret eden herkes için kullanıcı deneyimine uygun bir içerik oluşturmalısınız.

Laf kalabalıklarından kaçınmalısınız. İçeriğinizi dolu göstermek için gereksiz cümleler kullanmayın. Bu işlem, Google’ı kandırmaya çalışmaktır. Bu şekilde ilerleyen işletmelerin başarısız olmaları normaldir.

Mobil Uyumlu Olun

Günümüzde herkesin mobil cihazlara uygun bir web sitesine sahip olması gerekiyor. İnternet’e giren kişilerin %54’ünden fazlası bunu akıllı telefonlarından ve tabletlerinden yapıyor. Siteniz mobil uyumlu değilse potansiyel müşterilerinizin yarısından fazlasını olumsuz etkileyebilirsiniz.

Mobil uyumlu olmanın bazı yönleri parasal bir yatırım gerektirmez. Görselleri telefon ekranına sığacak şekilde değiştirmek, menü çubuğunu yeniden tasarlamak ve daha fazlasını kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Aslında WordPress kullanıyorsanız web siteniz otomatik olarak mobil uyumlu olacaktır.

İşimi Dijitalde Nasıl Büyütürüm

Sosyal Medyayı Kullanın

Sosyal medyanın en avantajlı özelliği, hiçbir ücret ödemeden de hesap oluşturabilmek ve içeriklerinizi paylaşabilmek. Ancak, sadece bir Facebook veya Instagram profiline sahip olmak yeterli değildir. Sadece bir işletme hesabı oluşturamazsınız ve insanların bu sayfaya akın etmesini bekleyemezsiniz. Orada bulunma amacınıza uygun davranmalısınız: Sosyal Olmak.

Günlük Mesajlar Ekleme

Sosyal medyada içerik paylaşma sayısı işletmeler için farklılık gösterir. Bazıları beş veya daha fazlasını yapmayı başarılı bulurken, diğerleri sadece bir tanesiyle başarılı olur. Mesele şu ki, hedef kitlenizin dikkatini çekmek istiyorsanız aktif olmalısınız.

Görseller Önemlidir

Sosyal medyada içerik paylaşırken, grafikler veya video kullanın. Grafikler, kullanıcıları basit metinden çok daha fazla ilgilendirir. Örneğin, LinkedIn’de görsellere sahip içerikler normal metinden %200 daha fazla etkileşim oranı alır. Twitter’da, videoların retweet edilme olasılığı basit fotoğraflardan 6 kat daha fazladır.

Anlamlı İçeriği Paylaşın

Rastgele bilgi parçalarını paylaşmayın. Kitlenizin okumak isteyeceği içerikleri yayınlayın. Bu, çevrimiçi bulduğunuz tüm web sitelerini paylaşmayı, Twitter’da alakalı hesapları retweetlemeyi veya belki de birisinin yayınına yorum yapmayı içerir. Her şeyi endüstrinizin ve nişinizin etrafına odaklayın.

Paylaşım Butonları Ekleyin

Hemen hemen her web sitesinin içerisinde paylaşım butonları bulunur. Ürünlerinize ya da blog yazılarınıza kimin bakacağını bilemezsiniz. Ziyaretçileriniz, kaliteli içeriklerinizi arkadaşlarıyla paylaşmak isteyebilir.

Dijitale Uyum Sağlamak

Hedef Kitlenize Odaklanın

İşinizi hedef kitlenize odaklayın. İçeriklerinizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ne kadar akıcı hale getirirseniz, ziyaretçilerinizin kalitesi de o kadar yüksek olur. İşinizi hedef kitlenize odaklamak, size ödeme yapma olasılığı yüksek bir kitleye ulaşmanızı sağlar.

Örneğin mutfak malzemeleri satıyorsanız, bahçıvanlık ile ilgilenen bir web sitesinin blog yazılarında yer almak istemezsiniz. Yaptığınız herhangi bir pazarlamanın sunduğunuz ürün veya hizmetle alakalı olması gerekir.

Birçok yeni işletmenin yaptığı bir hata, “herkesi” hedeflemeye çalışmaktır. Bu genellikle gelişigüzel bir pazarlama stratejisine yol açar ve uzun vadede aşırı pahalı olmaya başlar. İşinizden doğrudan yararlanacak olanlara odaklanın.

Daha sonra reklamlara para harcamaya hazır olduğunuzda reklamları herkese göstermek yerine, yalnızca satın alma olasılığı yüksek olan kullanıcılara gösterilecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Hedef Kitleye Odaklanmak

Hedef kitlenizin kim olduğundan emin değilseniz, Google Analytics gibi ücretsiz araçlara göz atın. Web sitenizin davranış verilerini gözden geçirerek, işletmeniz söz konusu olduğunda kimin neyi sevdiğine dair bir fikir edinebilirsiniz.

Hedef kitlenizi belirlemenin en iyi yollarından biri de rakip analizi yapmaktır. Başarılı olan rakiplerinize göz atarak içeriklerini nasıl paylaştıklarını analiz edebilirsiniz.

Ücretsiz Pazarlama Araçlarını Kullanın

İnternet, e-posta pazarlama araçlarından tutun da sosyal medya hesaplarınız için grafikler hazırlayabileceğiniz birçok pazarlama araçlarıyla doludur. Sizin için en uygun araçları bulmak biraz çaba gerektirse de, sonuçları çok daha güzel olabilir.

Diyelim ki işletmeniz için Facebook, Twitter, Pinterest, Linkedin ve Instagram hesabını aynı anda yönetiyorsanız, Web sitenizin alt yapısı WordPress ise Blog2Social eklentisini kullanabilirsiniz.

İşletmeniz Google’da yer almıyorsa çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Günümüzde yerel aramaların artmasıyla birlikte işletmeler, mutlaka Google Benim İşletmem platformuna kayıt olmalıdırlar. Yaşadığınız il veya ilçede olan kullanıcıların sizi daha kolay bulabilmesi için bu platforma kaydolmak çok önemlidir. Yerel müşterilerinizin mağazanızın nerede olduğunu bulmalarını sağlarken, veriler açısından zengin ve ücretsiz bir platformdur.

Hizmet Veya Ürünlerinizi Çeşitlendirin

İşletmenizde farklı olmak, şirketinizi pazardaki değişimlerden korurken gelirinizi artırır. Bir atasözünde olduğu gibi, “Asla tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymayın.” İşletmeyi esnek tutun. Eğilimlere ve değişikliklere kolayca uyum sağlayın.

Bahsettiğim şeylerden bazıları:

  • Envanterinizi Genişletin

Pek çok e-Ticaret web sitesi sahibi, envanteri tamamlayıcı öğeleri içerecek şekilde genişletir. Örneğin, bilgisayar ve oyun mağazası, uzun süreli oyun oynamak isteyenler için meşrubat veya atıştırmalıklar da stoklayacaktır.

  • Reklam Geliri

Sitenize Google Adsense gibi uygulamalar eklemek, biraz ek gelir elde etmenize yardımcı olabilir. Bazı insanlar bunu doğru bulmaz çünkü potansiyel müşterilerini rakip web sitelerine kaptırma korkusu vardır. Ancak, bazı iş modelleri Adsense ile mükemmelleşebilir.

  • Bir YouTube Kanalı Tanıtın

Birçok şirket, işletmelerini vurgulamak için bir YouTube kanalı açıyor. Yalnızca kitlenizle etkileşime girmez, aynı zamanda izlemelerden de reklam geliri elde edebilirsiniz. İnsanlara ürünlerinizi veya hizmetlerinizi nasıl kullanacaklarını gösteren bir kanal oluşturmaya ne dersiniz?

Bazı durumlarda, çeşitliliğin nasıl artırılacağını anlamak biraz hayal gücü gerektirebilir. Gerçekte, işinize ve nişinize uygun bir şey bulursanız zaman ayırmaya değecektir.

Örneğin, Microsoft’a bir göz atın. Şirketin bilgisayar, oyun, telefon ve daha fazlasında eli var. Şirketin portföyü inanılmaz derecede çeşitlidir. Bu da başarısızlığın bir bütün olarak şirket üzerinde daha az etkisi olacağı anlamına gelir.

Tüm bu işlemlere ayıracak vaktiniz yoksa, biz sizin yerinize daha fazlasını yapabiliriz. WhatsApp ile irtibata geçebilirsiniz. Sanatloji Marka Ajansı…

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!