fbpx

İnternet Reklamcılığı Nedir?

1761
İnternet Reklamcılığı Nedir?

İnternet her geçen gün günlük hayatın içerisindeki etkinliğini arttırmaya devam ediyor. Elbette ki bu durum ticari hayata da etki ediyor. Özellikle sosyal medya platformlarının yoğun olarak kullanıyor olması ve internet teknolojilerinin gelişmiş olması; internet reklamcılığı sektörünün de büyümesine neden oluyor. Peki internet reklamcılığı nedir? Bu tür soruların da sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Bu kapsamda karşımıza çıkan bir diğer soru da internet reklamcılığı türleri nelerdir? Sorusu oluyor. Bununla birlikte sosyal medya reklamcılığı nedir? Sorusu da karşımıza sıklıkla çıkıyor. İşte bu sorulara dair merak ettiğiniz her şey!

İnternet Reklamcılığının Tanımı

Dijital dünyanın nitelikli bir şekilde gelişim göstermesi yeni kavramları da karşımıza çıkartıyor. Bu kavramlar arasında internet reklamcılığı ilk sıralarda yer alıyor. İnternet reklamcılığı nedir? Dijital ortamlarda yapılan her türlü ürün ve hizmet tanıtımlarına internet reklamcılığı denir. Kurumsal firmaları ya da gerçek kişileri potansiyel müşterilerle buluşturmak konusunda iddialı olan internet reklamcılığı her geçen gün itibariyle kapsamını genişletiyor. Temelde internet ortamında yapılan reklamcılık faaliyetlerinin tamamı internet reklamcılığının ilgi alanına giriyor. Bundan dolayı internet reklamcılığının çeşitli türlerinin bulunduğunu söylemek mümkün oluyor.

İnternet Reklamcılığının Türleri

Günümüz koşullarında internet reklamcılığı söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkmaktadır. İşte bu kapsamda akılarla internet reklamcılığı türleri nelerdir? Sorusu gelmektedir. İşte internet reklamcılığının başlıca türleri:

 • Arama Motorları Üzerinden Yapılan Reklamlar
 • İçerik Ağı Üzerinden Yapılan Reklamlar
 • E – Mail üzerinden Yapılan Reklamlar
 • Sosyal Medya Platformları Vasıtasıyla Yapılan Reklamlar

Arama motorları internet ortamında sıklıkla tercih edilen platformlar arasında yer almaktadır. Bundan dolayı arama motorlarının reklamcılık açısından önemli kazanımları sunduğunu söyleyebiliriz. Çünkü arama motorları vasıtasıyla internetten aradıklarımızı bulabilmeniz mümkün olmaktadır.

Tam da bu noktada arama motoruna bir kelime yazdığımızda o kelimeyle ilgili sponsorlu bağlantılar ilk sırada yer almaktadır. İşte bu hizmet temelde arama motorları üzerinden yapılan internet reklamcılığı olarak tanımlanmaktadır. Google arama motoru arama motorları arasında en popüler olan platform olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir internet sayfasını ziyaret ettiğinizde internet sayfasının bazı bölümlerinde verilen reklamlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür reklamcılık faaliyeti ise içerik sağlayıcılar aracılığıyla sunulan reklamcılık faaliyet olarak tanımlanmaktadır. Burada anlaşma yayıncı kuruluş ile reklam veren arasında olmaktadır. E-Mail üzerinden yapılan internet reklamcılığı ise e-mail zinciri üzerinden yapılan reklamcılık faaliyetlerini içinde barındırmaktadır.

İnternet Reklamcılığında Nasıl Başarılı Olunur?

 • Eksiksiz Hizmet Tanıtım Sayfası

İster hizmet isterseniz ürün satın. Diğer markalardan farklı olan her zaman kazanır. Daha detaylı ve daha faydalı bilgiler vererek müşterilerinizi etkileyin. Hoş ve sade tasarım ile kullanıcı deneyimini iyileştirin.

 • Web Site Hızlandırma Çalışması

Web sitenizin açılma süresi 3 saniyeden fazla sürüyorsa, müşterilerinizin %54’ü henüz web siteniz açılmadan önce sizi terk eder. Daha hızlı olan bir sitede gezinerek alışveriş yapmak isterler. Bizimle çalışın, müşterilerinizi kaybetmeyin.

 • Form Doldurma Eklentisi

Bazı müşterileriniz mail ile iletişime geçmeyi daha çok sever. Bir internet kullanıcısının isteyebileceği tüm iletişim yollarını reklamını yapacağınız ürün veya hizmet sayfasına ekliyoruz.

 • Telefonla Arama Eklentisi

Hangisi daha güvenli? Mail atmak mı yoksa aramak mı? Siz düşünmeyin. Bırakın müşteriniz kendi karar versin. İster mail ile isterse arayarak size ulaşsın. İçi rahat olsun.

 • WhatsApp ile Mesaj Eklentisi

Anında, hızlı bir cevap bekleyen ve telefonla da konuşmak için müsait bir ortamda bulunmayan müşterilerinizi unutmayın. WhatsApp ile daha ulaşılabilir olun.

 • Hizmet/Ürün Hakkında Tanıtım Yazısı

Hizmetiniz ya da Ürününüz hakkında ilgi çekici ve açıklayıcı makalelere yer verin. Sıradan değil, fark yaratan olun. Sadece müşterileriniz değil, Google’da fark yaratan markaları sever ve reklamlarınızı daha çok kullanıcıya gösterir.

 • Hizmet Hakkında Orijinal Resimler ya da Videolar

Daha önce kimsenin kullanmadığı ya da kullanmayı unuttuğu resimler ya da videolar ile daha güvenilir bir marka imajı verin. Unutmayın, videolar resimlerden daha ilgi çekicidir.

 • Müşteriyi Satın Almaya Yönlendirecek Buton ve Mesajlar

Satın al, alışverişe başla, indirim fırsatını kaçırma gibi harekete geçirici mesajlar ile müşterilerinizi ödeme sayfasına yönlendirelim. İyi bir sunum olmazsa, daha fazla müşteri kazanmayı beklemeyin. Hemen şimdi harekete geçerek bizimle fark yaratın.

Eğer İşinizi Seviyorsanız, İşletmenizi Dijitale Taşırken Profesyonel Bir Destek Alabilmek İçin Buraya Tıklayın ve Bizimle Anında İletişime Geçin.

İnternet Reklamcılığı Hizmeti
Tıkla ve İletişime Geç

İnternet Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

İnternet tam anlamıyla uçsuz bucaksız platform olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı internetin beraberinde çok sayıda önemli yatırım fırsatlarını sunduğunu da söyleyebiliriz. Özellikle internet üzerinden tanıtımlarını yapmak isteyen firmalar, reklamcılık hizmetlerinin avantajlarından yararlanabiliyor. Bu durum internet reklamcılığı kavramını karşımıza çıkartıyor. Peki internet reklamcılığı nasıl yapılır? Yine son zamanların favori sektörü olarak karşımıza çıkan internet reklamcılığı hizmeti alırken nelere dikkat edilir? İşte bu sorulara dair merak ettiğiniz her şey!

İnternet reklamcılığı her şeyden önce profesyonel bir hizmet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı internet reklamcılığı sektörünün nitelikli bir şekilde hizmet sunabilmesi ancak alanında uzman olan profesyoneller tarafından sağlanmaktadır. Tam da bu noktada internet reklamcılığının nasıl yapıldığı sorusu karşımıza çıkmaktadır. İşte detaylar!

İnternet Reklamcılığı Nasıl Yapılıyor?

İnternet reklamcılığı beraberinde önemli kazanımları getirdiği için son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Peki internet reklamcılığı nasıl yapılır? Öncelikli olarak internet reklamcılığının tam olarak profesyonel bir hizmet olduğunu göz önünde bulundurmak şarttır. Bundan dolayı internet reklamı hizmeti almak istiyorsanız; mutlaka profesyonel bir firmadan destek almak durumundasınız. İnternet reklamcılığının mutlaka planlı bir şekilde yapılıyor olması da şarttır. İşte internet reklamcılığının yapılış aşamaları:

 • İlk önce internet reklamından amaçlanın ne olduğu belirlenir
 • Belirlenen hedef doğrultusunda hangi internet platformuna ağırlık verileceği belirlenir
 • İnternet reklamının hangi hedef kitleye yönelik olduğu belirtilir
 • Ürün ve hizmetlerin tanıtımının yapılmasında hangi etkinliklerin ön plana çıkacağı belirlenir
 • İnternet reklamları için amaca hizmet eden etkili bir reklam projesi hazırlanır
 • Hazırlanan reklam projesi belirli bir plan dahilinde uygulamaya konulur

Görüldüğü üzer internet reklamcılığı söz konusu olduğunda son derece titiz bir çalışma karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı mutlaka, tam olarak profesyonel bir hizmetin alınması şarttır.

İnternet Reklamcılığında Dikkat Edilecekler

Elbette ki internet reklamlarının oldukça geniş kitlelere ulaşabilme potansiyeline sahip olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı internet reklamcılığına duyulan ilgi her geçen gün artış gösteriyor. Elbette ki internet reklamcılığı konusunda bir hizmet alacaksanız mutlaka profesyonel bir firmadan destek almak durumundasınız. Peki internet reklamcılığı ajansı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Alanında uzman ve profesyonel olması
 • Yenilikçilere açık bir vizyona sahip olmasa
 • Planlı ve programlı bir şekilde çalışma istemine sahip olması
 • Daha önceki yaptığı başarılı işlere dair bol referans sunabiliyor olması
 • İnternet dünyasına hakim ve reklamcılığa yönelik yenikli fikirler ortaya koyması

Elbette ki internet reklamcılığı tam anlamıyla profesyonel bir çalışmayı şart kıldığı için mutlaka bu alanda etkili bir şekilde hizmet sunan bir firmayla çalışmak durumundayız. Bu sayede tam anlamıyla nitelikli bir şekilde internet reklamcılığı hizmetinden de yararlanmış oluruz. Bununla birlikte internet reklamcılığında başarılı olmanın aynı zamanda karlı yatırımlar yapmanın olmazsa olmaz bir unsuru olarak karşımıza çıktığını söyleyebiliriz.

İnternet Reklamcılığı Türleri

İnternet üzerinden yapılan her türlü reklamcılık faaliyet internet reklamcılığı olarak tanımlanmaktadır. İnternetin günlük hayatımıza etkili bir şekilde giriş yapmasına paralel olarak internet reklamcılığının da etkili bir gelişim gösterdiğini söyleyebiliriz. Özellikle internet reklamcılığının pek çok önemli kazanımı sunuyor olması; bu alana olan ilgiyi de arttırmaktadır. Peki internet reklamcılığı türleri nelerdir?  İşte ayrıntılar!

İnternet reklamcılığı oldukça geniş kapsamlı bir hizmet alanına sahip olmaktadır. Üstelik internet reklamcılığının sunmuş olduğu hizmetlerin geniş kapsamlı bir şekilde karşımıza çıktığını da söyleyebiliriz. Bu kapsamda internet reklamcılığı türleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Video Reklamcılığı
 • E-Posta Reklamcılığı
 • Sosyal Medya Reklamcılığı
 • Arama Motoru Reklamcılığı
 • Banner (Görüntülü) Reklamlar
 • Mobil Uygulama Tanıtım Reklamları

İnternet Üzerinden Video Reklamcılığı

İnternet üzerinden video yayını yapan pek çok farklı uygulama bulunmaktadır. Youtube gibi platformlar son zamanların ön plana çıkan video seyretme platformları arsında yer almaktadır. Youtube reklamları esasında internet üzerinden sunulan video reklamcılığına en güzel örnekleri içeriğinde barındırır. Üstelik internet üzerindeki yapılan video reklamcılığının hedef kitleye yönelik olarak geliştirilmesi de mümkün olmaktadır. Üstelik Google arama motoru da dahil olmak üzere pek çok arama motoru üzerinden video reklamları vermek mümkün olmaktadır.

E-Posta Reklamcılığı Etkili Bir Hizmet Sunar

Elbette ki e-posta reklamcılığının en çok tercih edilen internet reklamcılığı türü olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak reklam vermek isteyenlere pratik çözüm önerileri sunabilen e – posta reklamcılığı, email adresleri üzerinden tanıtımların yapılmasını mümkün kılar. Bu alanda da hedef kitleye özel reklam iletilerinin iletilmesi mümkün olmaktadır. Üstelik e-posta reklamcılığı maliyet anlamında da oldukça düşük maliyetli bir reklam türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Günümüz koşullarında sosyal medyayı kullanan bireylerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bu durum sosyal medya reklamcılığının da önemli bir reklamcılık alanı olarak karşımıza çıkmasını mümkün kılmaktadır. Günümüz itibariyle sosyal medya reklamcılığının son derece nitelikli bir reklamcılık faaliyet alanı olarak karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Sosyal medya paylaşım siteleri aracılığıyla yapılan reklamcılık faaliyeti sosyal medya reklamcılığı olarak isimlendirilmektedir. Bu tür internet reklamcılığında da hedef kitleye doğrudan erişmek mümkün olmaktadır.

Arama Motoru Üzerinden Yapılan İnternet Reklamcılığı

İnternetin en çok tercih edilen siteleri hiç şüphesiz arama motorlarıdır. Arama motoru platformlar internet üzerinden bir arama yapma ihtiyacı hissettiğimizde kullandığımız platformlardır. Yapılan aramalarda reklam verenin reklamlarının çıkması da beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Bundan dolayı arama motoru reklamcılığı son zamanların favori olan reklamcılık alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür reklamcılık faaliyetleri temelde bir anahtar kelime üzerinden yapılmaktadır.

İnternet sayfalarında yer alan görüntülü reklamlar internet reklamcılığının en etki türleri arasında yer almaktadır. Burada da hedef kitleye yönelik olarak düzenlenen görüntülü reklamlar, reklam verenlere beraberinde önemli kazanımları da sağlarlar. Bununla birlikte mobil uygulamalar üzerinden son zamanlarda nitelikli bir şekilde internet reklamcılığının yapıldığını söylemek mümkün olmaktadır.

İnternet Reklamcılığı Avantajları

Dijital dünyanın nitelikli bir şekilde gelişim göstermesi sonrasında internet reklamcılığı da etkili bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Üstelik internet reklamcılığı avantajları söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek de çıkmaktadır. Peki internet reklamcılığı nedir? Dijital platform üzerinden yapılan her türlü reklamcılık faaliyeti internet reklamcılığı olarak adlandırılmaktadır. İnternet reklamcılığı ürün ve hizmetlerin internet aracılığıyla hedef kitleye yönelik olarak tanıtımlarının yapılmasıdır. Esasında internet reklamcılığının beraberinde önemli kazanımları sunuyor olması, bu sektörün nitelikli bir şekilde gelişim göstermesini de mümkün kılmaktadır. Peki internet reklamcılığının avantajları nelerdir? İşte ayrıntılar!

İnternet Reklamcılığı Avantajları Nelerdir?

İnternet üzerinden ürün ve hizmetlerin tanıtımını mümkün kılan internet reklamcılığı çok sayıda önemli kazanımları beraberinde getirmektedir. İnternet reklamcılığı avantajları konusunda genel maddeleri sıralayacak olursak;

 • Esneklik
 • Ölçülebilirlik
 • Düşük Maliyet
 • Çift Yönlü Etkileşim
 • Satışa Hızlı Dönüşüm
 • Hedef Kitleye Uygun Reklam

Şimdi maddeler halinde sıraladığımız bu avantajları açıklayalım!

İnternet Reklamcılığı Esneklik Sunar

Esneklik, internet reklamcılığının en önemli avantajları arasında yer alır. İnternet reklamcılığı için hazırlanan reklamlar hızlı bir şekilde hazırlanabilmektedir. Elbette ki bu reklamlar pratik bir şekilde de değiştirilebilmektedir. Bu da ürün ve hizmetlerin tanıtımının yapıldığı reklamlara anında müdahale ederek, düzeltilmesi gereken yerlerin pratik bir şekilde düzenlemesini mümkün kılar. Yine reklam projesinin herhangi bir aşamasında yeni bir fikrin projeye dahil edilmesi internet reklamcılığında mümkündür. Bu da hem reklamcıya hem de reklam alan kimseye esneklik sunmaktadır.

İnternet Reklamcılığının Sonuçları Ölçülebilir

Reklam verdiğinizde reklamın etkisini görmek istemeniz gayet olağandır. Bu husus teknik olarak ölçülebilirlik olarak isimlendirilmektedir. Reklamların toplamda kaç kişiye ulaştığı, kaç kişinin reklamları izlediği ve kaç kişinin etkileşimde bulunduğu gibi hususlar internet reklamcılığında pratik bir şekilde ölçülebilmektedir. Bu da reklam verenlere önemli bir kriter olarak sunulabilmektedir.

İnternet Reklamcılığı Düşük Maliyetlidir

İnternet reklamcılığı standart reklamcılık projelerine göre çok daha az maliyetlidir. Geleneksel reklamcılık hizmetlerindeki bütçelerle internet reklamcılığı bütçesi karşılaştırıldığı da bu durum net bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. İnternet reklamcılığı düşük maliyetli olduğu için reklam verenler açısından oldukça cazip fırsatlar sunmaktadır.

İnternet Reklamcılığı Çift Yönlü Etkileşim Olanağı Sunar

Standart reklamlarda reklam faaliyetler tek yönlüdür. Yani hedef kitleye yönelik reklamlar hedef kitleye ulaştırılır. Ancak hedef kitleden bir geri dönüş klasik reklamcılık faaliyetlerinde bulunmaktadır. Oysa internet reklamcılığı çift yönlü etkiletişim konusunda önemli kazanımları sunar. Reklamı izleyen bireyler isterlerse reklamlarla ilgili düşünceleri anında yansıtabilirler.

Hedef Kitleye Uygun Reklamların Oluşmasını Mümkün Kılar

Günümüz koşullarında internet reklamcılığı avantajları söz konusu olduğunda bu reklamların hedef kitleye tam olarak yansıtılmasını mümkün kılar. Bu noktada hem yaş hem cinsiyet hem de konum olarak hedef kitlenin seçilmesini mümkün kılar.  Böylece reklam verenler tam da istedikleri hedef kitleye reklamlarını ulaştırmış olurlar. Yine internet reklamcılığı satış odaklı reklamlar konusunda da iddialıdır.

Hemen Şimdi Siz de Bizimle İşinizi Dijitale Taşıyın. İnternet Reklamcılığı Hizmetinde Profesyonel Bir Destek Alın. Buraya Tıklayın ve Bizimle İletişime Geçin.

1 Yorum
  Emir

  İnternet reklamcılığını çok güzel anlatmışsınız, kendi adıma teşekkür ederim

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!