fbpx

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

69
Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

Instagram alışveriş özelliği, diğer adıyla InstaShop, işletmelerin Instagram’da paylaşım yaparken ürünlerini etiketleyebilmesini sağlayan özelliktir. Bu özelliği aktif ettiğinizde takipçileriniz ürün fiyatlarına ve özelliklerine daha hızlı ulaşabilmektedir.

Birçok insan yeni markaları sosyal medya sayesinde tanıyor. Hedef kitlenize alışveriş yapmanın daha kolay bir yolunu sunun. Görün, dokunun, satın alın.

Fotoğraf, video ve hikayelerde ürünlerinizi etiketleyin ve tüm gönderilerinizi alışveriş yapma fırsatına dönüştürün. İnsanlar gönderilerinize dokunduklarında daha fazla özellik, ilave görselleri ve mağazanızdan alakalı ürünleri görecektir.

Instagram alışveriş özelliği

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Instagram alışveriş özelliğini aktif edebilmek için öncelikle bir web siteniz olmalıdır. Web sitenizin altyapısına bağlı olarak dakikalar içerisinde ürünlerinizi Instagram katalogunuza ekleyebilirsiniz. Örneğin, bu yazımızda WordPress altyapısını kullandığınız web sitenizdeki ürünleri katalogunuza nasıl ekleyebileceğinizi anlatacağız.

Instagram Alışveriş Özelliğini Kullanabilmek İçin Gerekenler;

 • Kullandığınız Instagram hesabınız işletme hesabı olmalıdır. Ayarlar > Hesap kısmını bulun ve Profesyonel Hesaba Geçiş Yap‘a dokunun. İşletmenizi en doğru tanımlayan kategoriyi ve ardından İşletme‘yi seçin.
 • Ürünlerini ekleyebileceğiniz ve online olarak sipariş alabileceğiniz bir E-Ticaret web siteniz olmalıdır.
 • Facebook Business Manager hesabınız olmalı ve bir katalog oluşturmalısınız. Bunu aşağıda detaylı olarak anlatacağız.

İnstagram alışveriş özelliğinin onaylanması için uygun ürünleri sattığınızı ve ticaret ilkeleri, kullanım koşulları, topluluk kuralları ve benzer ilkelere uygun olduğunuzu doğrulamak için Ticaret Uygunluk Gerekliliklerini gözden geçirin.

Adım Adım Instagram Alışveriş Özelliği Açma

 1. Kullandığınız Instagram hesabınız işletme hesabı olmalıdır. Ayarlar > Hesap kısmını bulun ve Profesyonel Hesaba Geçiş Yap‘a dokunun. İşletmenizi en doğru tanımlayan kategoriyi ve ardından İşletme‘yi seçin.
 2. Facebook Business Manager web sitesini ziyaret edin.
 3. “Giriş Yap” butonuna tıklayarak Facebook hesabınız ile giriş yapın.
 4. Logonun altındaki sol üst kısımdan ürünlerinizi eklemek istediğiniz sayfayı seçin.
 5. Ardından yine sol kısımdan Ticaret seçeneğine tıklayın.
 6. Açılan sayfada “+ Mağaza Ekle” butonuna tıklayın.
 7. İlk 2 sayfa için ileri diyerek geçin.
 8. Ardından ürünlerinizi eklemek istediğiniz Instagram hesabını seçin ve tekrar ileri seçeneğini tıklayın.
 9. Ardından kullandığınız e-posta adresini açılan pencereye girin ve ülkenizi seçin. İleri seçeneğini tıklayın.
 10. Sayfanın altında “Mağazanızı değerlendirmeye göndererek Satıcı Sözleşmemizi kabul etmiş olursunuz.” Seçeneğini işaretleyerek kurulumu bitirin.

Tebrikler! mağazanız oluşturuldu. Mağazanızı yayınlayabilmeniz için artık ürün eklemeniz gerekiyor. Hadi Başlayalım.

Instagram Mağazasına Ürün Nasıl Eklenir?

İşin en önemli kısmı ürünlerinizi Instagram mağazanıza eklemektir. Kataloğunuza ürün eklemenin ve kataloğunuzdaki ürünleri yönetmenin bir yolu Facebook pikselini kullanmaktır. Piksel, kataloğunuza yeni ürünler ekleyebilir ve ürün bilgilerini sitenizden otomatik olarak güncelleyebilir. Bu, envanteriniz büyükse veya sık sık değişiyorsa iyi bir seçenektir. Bu yöntemi uçuşlar, oteller, ev ilanları veya araçlar gibi diğer katalog envanteri türleri için değil, sadece fiziksel ürünler için kullanabileceğinizi unutmayın.

Kataloğun Oluşturulması

Katalog oluşturmak için Katalog Yöneticisi kısmını ziyaret etmeniz gerekir. Bu alana gidebilmeniz için ise İşletme Ayarları > Veri Kaynakları altında katalog bölümüne tıklayabilirsiniz. Katalog Yöneticisi kısmında “Katalog Oluştur” seçeneğine tıklamanız gerekir. İstediğiniz katalog türünü seçin ve “İleri” seçeneğine tıklayın.

instagram alışveriş özelliği

Kataloğun ait olduğu işletmeyi seçin, kataloğa bir ad verin ve “Oluştur” seçeneğini tıklayın. Aynı kataloğu birden fazla dilde istiyorsanız, işlemi baştan tekrarlamanız gerekeceğini unutmamalısınız. Daha detaylı adımlar için aşağıdakileri takip edebilirsiniz.

Her bir ürün için onlarca, yüzlerce, hatta binlerce ayrı reklam oluşturmanıza gerek kalmadan belirli kullanıcılara belirli ürünleri gösteren dinamik reklamlar oluşturmanıza olanak tanırlar.

Bir ürün kataloğu oluşturmak için Business Manager menüsünde Varlıklar kısmına gidin ve “Ürün Katalogları” seçeneğini ziyaret edin. Bir sonraki ekranda başlamak için Katalog Oluştur seçeneğini seçmeniz gerekecektir. Bu sizin başlangıç adımınız olacaktır. Katalog Oluştur dediğiniz zaman karşınıza aşağıdaki gibi bir seçenek çıkacaktır. Katalog adı, katalog türü ve katalog sahibi bilgilerini eksiksiz bir biçimde tamamladıktan sonra Katalog Oluştur butonuna tıklayabilir ve bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

ınstagram alışveriş özelliği

Facebook Piksel Nasıl Kurulur?

Ürünlerinizi hızlı ve kolayca katalogunuza eklemek için Facebook Piksel koduna ihtiyacınız vardır. Ürün eklemeye başlamadan önce web sitenize bir eklenti kurmalısınız. Aşağıdaki adımları izleyerek kurulumu yapabilirsiniz.

Başlamadan önce

 • İşletmenizin bir sitesi olması gerekir.
 • Sitenizin kodunu güncelleyebilmeniz gerekir.

Bir Facebook pikselinin oluşturulması

 1. Olay Yöneticisi‘ne gidin.
 2. Veri Kaynaklarını Bağlayın’a tıklayın ve İnternet’i seçin.
 3. Facebook Pikseli’ni seçin ve Bağla’ya tıklayın.
 4. Pikselinizin Adını ekleyin.
 5. Kolay kurulum seçenekleri için sitenizin internet adresini (URL) girin.
 6. Devam’a tıklayın.

Daha sonra indirdiğiniz piksel dosyasını sitenize nasıl ekleyeceğinizi aşağıda anlatıyoruz. Okumaya devam edin.

WordPress Web Sitesi İle Facebook Kataloğuna Ürün Ekleme

Eğer WordPress bir web siteye sahipseniz Facebook kataloğunuza ürün eklemek gerçekten çok basit bir hale geliyor. Facebook’un geliştirdiği bir eklenti ile çok kısa bir sürede ürünlerinizi Instagram’da etiketleyebileceksiniz. Kullanmaya başlamak için Olay Yöneticisi içerisinde WooCommerce sayfasına gitmeli ve kullanmak istediğiniz pikseli seçmelisiniz. Daha sonra Facebook Piksel uzantısını indirmelisiniz.

 • WordPress panelinize giriş yapın. Genellikle “site-adınız.com/wp-admin” olarak giriş sayfası açılmaktadır.
 • Sol sekmeden Eklentiler > Yeni Ekle seçeneğine tıkladıktan sonra üst kısımdaki Eklenti Yükle butonuna tıklayın ve indirdiğiniz piksel dosyasını seçerek işlemi devam ettirin.
 • Eklenti sitenize başarılı bir şekilde yüklendikten sonra Eklentiyi Etkinleştir butonuna basmayı unutmamalısınız.
 • Tüm bu adımları tamamladıktan sonra WooCommerce ürünleriniz Facebook’a yüklenmiş olacaktır.

Aşağıda sırası ile gösterilmiştir.

ınstagram alışveriş özelliği

Dosya İle Facebook Kataloguna Ürün Ekleme

Çok fazla ürününüz yoksa dosya ile Facebook katalogunuza ürün yükleyebilirsiniz.

CSV, TSV, RSS veya ATOM XML. Dosya türlerini kullanmalısınız aksi takdirde Facebook ürünlerinizi yüklemeyecektir.

Örnek bir ürün dosyası şablonunu aşağıdan indirebilirsiniz.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1S0fClg8ifpSbPd_a6tKYPJp7-RPyfthSsI67hpp7zVg/edit?usp=sharing

Bu dosya Excel formatındadır. Ürünlerinizi dosyaya ekledikten sonra kaydedip https://convertio.co/tr/xls-csv/ web sitesinden CSV formatına çevirerek Facebook katalogunuza ürün ekleyebilirsiniz.

Ürünlerinizi Facebook katalogunuza ekledikten sonra Instagram uygulamasında alışveriş özelliğini aktifleştirmeniz gerekmektedir.

Instagram Uygulamasında Instagram’da Alışveriş özelliğini etkinleştirme

Instagram Uygulamasından ürünleri öne çıkarma özelliğini etkinleştirmek için:

 1. Profilinize gidin ve   simgesine dokunun
 2. Ayarlar‘a dokunun
 3. İşletme‘ye dokunun.
 4. Alışveriş‘e dokunun. Not: Alışveriş‘e dokunma seçeneği sadece Instagram’da Alışveriş özelliği için onaylanmış hesaplar tarafından kullanılabilir.
 5. Devam‘a dokunun
 6. Profesyonel hesabınıza bağlayacağınız bir ürün kataloğu seçin.
 7. Bitti‘ye dokunun.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra Instagram hesabınız alışveriş onayı için değerlendirmeye gönderilecektir. Değerlendirme süreci birkaç gün sürebilir ancak bazen hesabı daha ayrıntılı incelememiz gereken durumlarda bu süre uzayabilir.

Alışveriş seçeneğini görmüyorsanız hesabınız büyük olasılıkla değerlendirme aşamasındadır veya Instagram’da Alışveriş için onaylanmamıştır. Eğer bu işlemler size karmaşık geliyorsa ve yardıma ihtiyacınız varsa WhatsApp butonuna tıklayarak bizden yardım alabilirsiniz. Instagram hesabınızın alışveriş özelliğini kolay ve kısa yoldan aktifleştirebiliriz.

ınstagram alışveriş özelliği

Instagram alışveriş özelliği hesabınızda aktif olsun istiyorsanız buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
İnstagram Alışveriş Özelliğini Aktifleştirmek İçin Yardım İste!