fbpx

Google Harita Kaydı Nasıl Yapılır?

40
Google Harita Kaydı Nasıl Yapılır?

Google harita kaydı, insanların kendilerine en yakın işletmeyi ararken yol tarifi alabilecekleri harika bir uygulamadır. İşletmenizin Google harita kaydını yaparak müşterilerinizin sizi internette bulabildiklerinden emin olun. Müşterileriniz haritalarda işletmenizi bulduklarında sizi telefonla arayabilirler, yol tarifi alabilirler ya da web sitenize göz atabilirler.

Masaüstü Cihazınızda Google Harita Kaydı Oluşturun:

 • Buraya tıklayarak işletmeniz için bir Gmail hesabı oluşturun. Eğer Gmail hesabınız varsa bu kısmı atlayabilirsiniz.
 • Google Benim İşletmem web sitesine girin ve oturum açın.
 • Açılan sayfada işletmeniz ile ilgili bilgileri eksiksiz doldurun.
 • Bu işletmeyi Google’da yönetmek için bu bilgileri doğrulayın alanında kullanım şartlarının onaylayıp “DEVAM” butonunu tıklayın.
 • Verdiğiniz adres bilgilerine, doğrulama şifresinin gelmesini bekleyeceksiniz.

Doğrulama şifreniz, ortalama 2 hafta gibi bir sürede gelecek. Şifrenin geçerlilik süresi 1 aydır. Bir ay içerisinde şifre gelmez ise, yeniden doğrulama şifresi isteyebilirsiniz veya Google yetkilileriyle, iletişime geçip doğrulama işlemini yapabilirsiniz.

Not: Firmanız başka biri tarafından doğrulanmış veya işletmenizi menüde listelenmiş olarak görmüyorsanız Hayır, “bunlar benim işletmelerim değil veya işletmeyi doğru olarak girdim” seçeneğini tıklayın. Sonrasında, işletmenize ilişkin bazı ayrıntıları girmeniz istenir. Doğrudan işletmenize ulaşılmasını sağlayacak, eksiksiz bir açık adres ve telefon numarası girdiğinizden emin olun. “GÖNDER” seçeneğini tıklayın.

Mobil Cihazlarda Google Harita Kaydı Oluşturun:

 • Google My Business uygulamasını açın.
 • Firmanızı eklemek ve yönetmek istediğiniz Google hesabına giriş yapın.
 • Menü alanından “yeni bir işletme sayfası oluştur” menüsünü tıklıyoruz.
 • Açılan panelde firma bilgilerini dolduruyoruz.
 • Bu işletmeyi Google’da yönetmek için bu bilgileri doğrulayın, alanında kullanım şartlarının onaylayıp “DEVAM” butonunu tıklıyoruz.
 • Verdiğiniz adres bilgilerine doğrulama şifresi gelmesini bekleyeceksiniz.
google harita kaydı

Google Haritalarda Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

Bütün işletme sahiplerinin Google haritalarda üst sıralara çıkmak istemeleri en doğal hakkıdır. Google, işletmenizi büyük veya küçük olarak ayırt etmez ve sıralamanızı buna göre belirlemez. Müşterilerinizin aradığı ürün veya hizmetlere ne kadar doğru ve hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağladığınıza bakarak sıralamanızı belirler.

İşletmeniz için müşteriler ne anlama geliyorsa, Google içinde kullanıcılar aynı anlama geliyor. Siz müşterilerinizi dijital ortamda ne kadar mutlu ederseniz, Google’da sizi ödüllendirecektir.

 • Müşterilerinizin Google’da arayabileceği anahtar kelimeleri başlıklarınızda kullanın.
 • Ürün veya hizmetlerinizi eksiksiz olarak girin.
 • Kafe, restoran tarzında bir işletmeniz varsa güncel menünüzü yükleyin.
 • Çalışma saatlerinizi girin.
 • Telefon bilgilerinizi, adresinizi ve varsa web site linkinizi ekleyin.
 • Google Web Builder ile ilk web sitenizi oluşturabilirsiniz.

İşletme Profilinize yapılan yorumları yanıtlayarak müşterilerin güvenini kazanın. Müşteriler, yorumlara yanıt veren işletmeleri vermeyenlere kıyasla 1,7 kat daha güvenilir buluyor.

Müşterilerinizi işletmenizdeki yeniliklerden haberdar edin. Çalışma saatleriniz, ürünleriniz veya menünüzde bir değişiklik mi oldu? Güncel olmayan bir işletme profili müşteriler için yeterli değildir. Google Benim İşletmem ile müşterilerinizi işletmenizdeki yenilikler hakkında bilgilendirebilirsiniz.

Müşterilerle bağlantı kurun, sonuç elde edin. Müşteriler profilinize yorum bırakabilir veya profilinizde doğrudan rezervasyon yapabilir. İş yapmayı kolaylaştırdıkça işletmeniz büyür.

google harita kaydı

Google Harita Kaydı İle Daha Fazla Müşteriye Ulaşın

Harita kaydınızı tamamladıktan sonra daha fazla müşteriye ulaşmak için hazırsınızdır. Google Ads reklamlarıyla işletmenizi ziyaret edebilecek potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkın. Reklamlarının avantajlı olmasının sebebi müşterileriniz reklama tıklamadıkça ödeme yapmazsınız. Sadece işletmenize ilgi duyabilecek müşteriler için ödeme yapmak, herkes için en iyisidir. Hemen şimdi Google harita kaydı oluşturun ve sonrasında reklam yayınlamaya başlayın. Gerekirse bunun için bir uzmandan yardım alın.

google adwords nedir

Google Reklam verme yazısını okumak için buraya tıklayın.

4 Yorum
  Cemre Çetin

  Ne zamandır harita kaydımı tamamlayamıyordum, yardımınız için teşekkürler

  Ayhan Tetikçi

  Google haritalara kaydolduktan sonra daha fazla telefon araması almaya başladık, daha önce bunun nasıl yapıldığını bilmiyorduk gerçekten çok saolun

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!