fbpx

Google Ads Kampanya Türleri Nelerdir?

1460
Google Ads Kampanya Türleri Nelerdir?

Güncel bir Google Adwords hesabıyla hangi kampanya türlerini kullanabilirsiniz? Google Ads kampanya türleri: Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı, Alışveriş, Video, Uygulama, Akıllı, Keşif Reklam Türlerini kullanabilirsiniz. Bir kampanya türü seçmek, reklam yayınlamaya başlamak için ilk adımınızdır. Her kampanya türünün, işletmeniz için en uygun reklamı verebileceğiniz farklı özellikleri mevcuttur (Standart, Tüm Özellikler, Mobil uygulama yüklemeleri, Dinamik Arama Ağı Reklamları, Yalnızca Telefon Araması, Marka Hedefleri vs).

Neyse ki, siz en uygun kampanya türünü seçtiğinizde aklınızın karışmaması için her sayfada daha basit olacak şekilde kişiselleştirilmiş özellikler görürsünüz. Hadi hep beraber Google Ads Kampanya Türleri ve amaçlarını inceleyelim.

Google Ads Kampanya Türleri

Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları, yalnızca metin olarak ve sadece arama sayfasında görüntülenir. Yeni Google Ads kullanıcıları için en kullanışlı kampanya türü arama ağı reklamlarıdır. Çünkü içerisinde telefonla arama, mobil uygulama etkileşimini artırma seçenekleri de reklama dahil edilebilir. Arama Ağı, çok çeşitli işletmelerin reklamını yapmak için harika bir seçenektir ve yerel işletmeler için oldukça iyidir.

Arama ağı reklamlarını neden kullanmalısınız?

 • İstediğiniz kadar harcama bütçesi belirleyebiliyorsunuz.
 • Çoğu işletme için en uygun kampanya türüdür.
 • Google Haritalarda reklam verebilirsiniz.
 • Google’da ilk sıralara çıkabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı Reklamı

Tüm kampanya türlerinin en geniş erişimini içeren arama ağı reklamı: metin reklamlarınızı Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki arama sonucu sayfalarına ve web sitelerine yerleştirir.

Görüntülü Arama Ağı Reklamlarını Neden Kullanmalısınız?

 • Orta ve yüksek bütçeniz varsa kullanabilirsiniz.
 • Küçük bir hedef kitleniz varsa kullanabilirsiniz.
 • Küçük bir coğrafyada yaşıyorsanız kullanabilirsiniz.
 • Arama ağı reklamlarının tıklama sayısını artırmak için kullanabilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı

Resim reklamları görüntülemesiyle tanınan Görüntülü Reklam Ağı, reklam gösterilecek bir milyondan fazla web sitesi içerir. Bu reklam türünde marka pazarlamasını seçerseniz reklamlarınız olabildiğince çok kişiye gösterilecektir ve tıklama yerine gösterime para ödeyebilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağını Neden Kullanmalısınız?

 • Marka bilinirliği oluşturmak için kullanabilirsiniz.
 • Belirli bir web sitede reklam vermek istiyorsanız kullanabilirsiniz (örn. Milliyet.com.tr).
 • Yeniden Pazarlama kampanyası oluşturmak istiyorsanız kullanabilirsiniz.
 • YouTube’da reklam vermek istiyorsanız kullanabilirsiniz.

Alışveriş

Google Alışveriş reklamlarında çok fazla kurulum yok ve seçilecek çok fazla özellik yok. Google Alışveriş’te e-ticaret mağazanızdaki ürünleri göstermek istiyorsanız, Google Merchant Center’ı kurmanız gerekir. Süreç zor olmasa da, e-Ticaret mağazanızın nasıl kurulduğuna bağlı olarak engeller olabilir. Google Merchant Center kuruluyorsa ve mağazanızın özet akışını alıyorsa, onu yeni Alışveriş kampanyanıza bağlayın, Google gerisini halleder – reklamları hedeflemeye veya oluşturmaya gerek yoktur.

Google Alışveriş Reklamlarını Neden Kullanmalısınız?

 • Bir E-ticaret web siteniz varsa ve fiziksel ürün satıyorsanız kullanabilirsiniz.

Video (YouTube) Reklamları

Google Adwords’te Video kampanyalarıyla YouTube’da reklam verin. Beş saniye sonra veya videolar arasında altı saniye arabellek olarak reklamı atlama seçeneğiyle sunulan reklam biçimlerini kullanabilirsiniz. Kampanya özellikleri, reklamları alışveriş kampanyaları ve mobil uygulama yüklemeleriyle genişletmenize olanak tanır. Kampanya ayarı burada basittir, ancak başlamak için seçebileceğiniz birkaç seçenek vardır.

Video Reklamlarını Neden Kullanmalısınız?

 • İşinizi tanıtan video içeriğinizi YouTube’da tanıtmak için kullanabilirsiniz.
 • YouTube kanalınızda video içerikleriniz varsa kullanabilirsiniz.

Uygulama Reklamları

Uygulama Kampanyasıyla uygulamanızın Arama, Görüntülü Reklam ve Video Ağlarında kolayca reklamını yapın. Google’ın erişimi nedeniyle uygulamanız için reklam oluşturmanın en iyi yeri burasıdır. Bu kampanyada da kurulum basittir, ancak uygulamanızı eklemeniz ve hedeflerinizi değiştirmeniz gerekecektir.

Uygulama Reklamlarını Neden Kullanmalısınız?

 • Yeni veya mevcut bir uygulamanız varsa kullanabilirsiniz.
 • Uygulama içi satın almaları artırmak istiyorsanız kullanabilirsiniz.

Google’da nasıl reklam verebilirim?

Hemen Google Ads sayfasını ziyaret edip kolayca hesap oluşturarak adım adım ilerleyebilirsin. Eğer deneme yaparak paranı boşa harcamak istemiyorsan bizden destek alabilirsin. WhatsApp iletişim için buraya tıklayın.

Web sitem reklam yayınlamak için uygun mu?

Web sitenizin sektörünüzdeki rakiplerinize göre hangi yönlerinin eksik veya doğru olduğunu öğrenmek için Ücretsiz Grow My Store aracını kullanabilirsiniz.

Google Adwords Uzmanı‘ndan yardım isteyin.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!