fbpx

God of War II incelemesi

56

Merhaba arkadaşlar. PS3’lerimize kavuşalı nerede ise 1 ay olacak. Kendi adıma şunu söyleyebilirim henüz PS3’lere şaheser niteliğinde bir oyun hala gelmediği için, odamın en güzide yerinde yatan bu muhteşem alet yerine bu aralar oldukça zamanımı harcadığım PS2’imde GOW II’yi büyük bir iştahla oynamaktayım. Bu sefer sizlere bu muhteşem oyunun incelemesini yapacağım.

Bir sene den biraz fazla bir zaman önce ilk duyurulduğunda insanlarda oluşan ilk intiba oyunun PS3 için yapılacağı yönünde olmuştu. Ancak yapımcı firmanın oyunun PS2 için yapılacağı belirtildiğinde dünya üzerindeki milyonlarca PS2 sahibi mutluluktan deliye dönmüştü. Bir de 2006 E3 fuarında ilk oyun içi video görüntüleri gösterildiğinde tüm oyun canavarları yapım için daha da büyük bir heyecan duymuştu. Ve takvimler Mart ayını gösterdiğinde oyun Amerika ve uzak doğu da çıktı. Şu anda bu bölgedeki insanlar çılgınca bu oyunu oynamakla meşguller. Oynunun Avrupa çıkış tarihi 27 Nisan. Ama bu kadar geç çıkmasının bir avantajı da olacak. İki disc ten oluşan bir setle geliyor GOW II.

Oyunumuz GOW’un bittiği yerden başlıyor. Hatırlayacağınız gibi Kratos savaş tanrısı Ares’i öldürüp Athena’nın yardımı ile yeni savaş tanrısı olmuştu. Kratos tahta geçtikten sonra bütün Antik Yunan şehirlerini tek tek yağmalıyor ve feth ediyor. Ancak Olimpos taki diğer tanrılar bu durumdan oldukça rahatsız. En nihayetinde Athena Kratos’u uyarma ihtiyacı hissediyor ve bu işten vazgeçmesini, yoksa diğer tanrılarla arasını bozulacağını belirtiyor. Ancak çılgın ve öfkeli Kratos buna uymayacağını, yaptıklarına aynen devam edeceğini söylüyor Athena ya. Bu arada da Rodeos şehrine yapılacak fetihe bizzat katılmak için yeryüzüne ininyor. Savaş meydanında Kratos un kafasının üstünde bir kuş gezmeye başlıyor ve adamımız normal insan boyutlarına dönüyor. Aynı kuş Colossus of Rodeos un da canlanmasını sağlıyor. Tüm bunların sebebinin Athena olduğunu düşünen Kratos o sinirle başlıyor Colossus ile savaşmaya başlıyor. Bu sırada Tanrıların tanrısı Zeus Kratos a Olimpos un kılıcını teklif ediyor ve tüm tanrısal güçlerini kılıca geçirirse Colossus u öldürebileceğini söyler. Teklifi kabul eden Kratos tüm tanrısal güçlerini kılıca geçirip eskisi gibi normal bir insana dönüşür. Sonuçta tüm bunların Zeus un Kratos a oynadığı bir oyun olduğunu öğreniriz ve Zeus Kratos u ölüler diyarına gönderir. Ancak bu bile Kratos u engellemeye yetmez ve Zeus u öldürmek için yine kanlı ve bizim için eğlenceli bir yolculuğa çıkar. Bize de aslanlar gibi Kratos u yönetmek düşer.

İşte hikayemizin başlangıcı böyle arkadaşlar. Yapımcıların da belirttiği gibi sonun başlangıcı. İlk oyunu oynayan bir çok insanın düşündüğü gibi ben de daha iyisinin PS2 de yapılacağını düşünmemiştim. Ancak Adamlar yapmışlar arkadaşlar. Hikaye ilk oyuna göre daha da karanlık. Oynanıştaki çeşitlilik artmış, grafikler daha da güzel, müzikler insanı yine alıp götürüyor ve Kratos eskisinden daha pisikopat. Zaten oyunu oynarken fark edeceksiniz, oyundaki şiddet ve vahşet daha da artmış durumda. Oyunda bol miktarda Boss mücadelesi var. Zaten daha ilk bölümde devasa Colossus ile kapışmamız bunun sinyallerini veriyor. İlk oyundaki tanrısal güçlerimiz yerine yenileri gelmiş ve işin asıl bomba tarafı bu güçleri kombolama sırasında yapabiliyor olmamız. Bu olay dövüş sistemini daha da akışkan ve zevkli bir hale getirmiş. Aynı şekilde Boss savaşları da eskisi gibi zevkli. Aynen ilk oyunda olduğu gibi yaratıkları belli bir süre patakladıktan sonra ekranda beliren tuş kombinasyonlarına seri bir şekilde basarak Kratos tan harika hareketler seyrediyoruz. İnanın bu harekeler ilk oyundakilerden daha güzel.

Düşman desen istemediğin kadar. çeşitlilikte de sayıda da baya bir düşmanla karşılaşacağız. Yeraltından askerlerden, iskeletlere, Tepegözlerden barbarlara, devasa boyuttaki yaratıklara kadar oldukça iyi bir portföyümüz var oyun. Hepside ayrı tatlar bırakıyor dövüşlerde. Mesela herkezin videolarda görmüş olduğu gibi bir tepegözü gözsüz bıraktığımız mücadele tarzı çok fazla olay var. Asıl bomba ise artık Kratos uçabiliyor. İkarus un kanatlarını takarak havada da dehşet saçmaya devam ediyoruz. Ayrıca uzun mesafeli yolculuklarda Pegasus u kullanarak mesafeleri kısaltıyoruz. Tabii zincirli baltamızı sallamaya devam ederek. Bu şekilde bizden başka kimse kalmıyor havada.

Oynanış için çokta konuşmak gereksiz. Daha önce GOW oynayan biri zaten olayı kavramış bir şekilde oturuyor ekranın karşısına. Hiç oynamayan biri ise kesinlikle fazla zorlanmayacaktır. Silah çeşitliliği ise biraz daha artmış. Eski silahımız zincirli bıçaklarımız yine favorimiz. Ayrıca boyumuz büyüklüğünde bir çekiç, yoğunlatırılmış hava atan bir yayımız var. Silahlar arasında da R2 tuşuna basarak kolaylıkla geçiş yapabiliyoruz.

Grafikler tam anlamı ile birer şaheser. Adamlar olayı bir adım daha öteye taşımayı başarmışlar. Karakterler, çevre bir harika. Zaten oyun 1080i ye kadar çözünürlüğü destekliyor. Utanmasam bu oyundan sonra yeni nesil konsollar halt etmiş diyeceğim. Ama grafikleri görünce bana hak vereceksiniz. İnanın bu konuda daha fazlabir şey anlatamayacağım. Kelimeler yetersiz.

İşte arkadaşlar herkezin de belirtiği gibi PS2 nin son büyük bombası olan, bir daha ki ziyareti PS3 için gelecek, PS2 de böyle ise PS3 te nasıl olur dedirten, herkezin oynaması gereken bu muhteşem ötesi yapım PS2için yapılmış en iyi oyun olarak değerlendirilebilir. Mutlaka ama mutlaka oynayın. Daha da başka bir şey söylemek yersiz.

Herkeze esenlikler diliyorum. Tekrar görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!