fbpx

Dünya’nın En Etkili Reklam Çeşidi

1514
Dünya’nın En Etkili Reklam Çeşidi

Sizce Dünya’nın En Etkili Reklam Çeşidi Nedir? Tüm Dünya’da gelişmekte olan dijital ile kullanıcı davranışları da değişiyor. Hal böyle olunca işletmeler rekabet edebilmek için rakiplerinden bir tık öne geçebilmenin yollarını arıyor. Bunun en kısa yolu ise tabi ki reklam.

Bir işletme sahibinin en mutlu olduğu an; müşteriyle buluştuğu andır. Müşteri kazanmanızı sağlayacak en etkili reklam çeşidi ise herkesin mutlaka duyduğu Google Ads’tir.

Ama Google reklamlarıyla başarıya ulaşmanın bazı şartları var.

Bu yazımızı okuduğunuzda Google’ın işletmelerden hangi şartları yerine getirmelerini istediğini öğreneceksiniz.

Neden Google’da Reklam Vermelisiniz?

Google, bildiğiniz gibi kullanıcıların aradıkları kelimelere göre alakalı olan içerikleri sıralar (Serp). Sizin ulaşmak istediğiniz müşteriler, zaten Google’a girip ürün ya da hizmetlerinizle alakalı aramalar yapıyor.

Google’da saniyede yaklaşık 100 Bin arama yapılıyor.

Buraya tıklayarak canlı istatistikleri görebilirsiniz.

Eğer Google Ads mantığına hakim değilseniz bir örnekle açıklayalım. Dükkanınızı ya da mağazanızı açtığınız şehirde sadece sizin ürünlerinizle ilgilenen insanlar yaşıyor. Örneğin musluk tamircisi olabilirsiniz. Şehirdeki tüm insanların musluk tamircisi aradığını düşünün. İşiniz için en büyük adımı Google Ads ile atın.

Reklam Yayınlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir

Google reklamlarından yüksek performans elde edebilmek için reklam yayınlamadan önce dikkat etmeniz gereken kurallar vardır. Kendinizi müşterilerinizin yerine koyarak almak istediğiniz hizmeti en iyi şekilde anlatacak bir kılavuza ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz.

  • Ne Kadar Hız, O Kadar Tık

Web siteniz ne kadar hızlı açılırsa müşterilerinizi web sitenize o kadar çekebilirsiniz. İnsanlar her zaman hızı sever. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek markanız için paha biçilemez bir değer sunar. Hızlı açılan bir site akılda kalıcıdır. Bilgi aradıklarında tekrar sitenize gelmek istemelerini sağlar. Yavaş açılan web sitelerde akılda kalıcıdır. Ama insanlar sizi tekrar gördüklerinde sitenize tıklamak istemezler. Çünkü sitenizin yavaş açıldığını bilirler.

En Etkili Reklam Çeşidi
  • Kaliteli İçerik

Web site hızınızla etkilemeyi başardığınız potansiyel müşterilerinizi verdiğiniz bilgilerle de desteklemelisiniz. Kullanıcıların arama alışkanlıklarına göre başlıklar belirleyip ürün veya hizmet açıklamalarınızı o başlıklara göre eklemelisiniz. Google aramalarında ilk sayfaya çıkan içeriklerin ortalama kelime sayısı 1890 olarak öngörülmektedir. Bu da demek oluyor ki, eskisi gibi artık 300 kelimelik içerikler ekleyip 4-5 anahtar kelime çalışması yapmakla fayda sağlanmıyor.

Anahtar Kelime: Google’da yükselmek istediğiniz kelimelerdir.

İçeriklerinizi hazırlamak için profesyonel bir yardım almalısınız. Müşteriyi sıkan gereksiz bilgilerden kaçınmalısınız. Akıcı bir dille ürün veya hizmetlerinizi anlatarak müşterilerinizi sizden alışveriş yapmaya ya da içeriklerinizi arkadaşlarıyla paylaşmaya ikna edici olmalısınız.

  • Dikkat Çekici Başlıklar

Başlıklar nedir ve neden önemlidir?

Başlıklar: Kullanıcılar Google’da bir arama yaptıklarında reklamlarda veya organik sonuçlarda içeriklerinizin ilk görülen kısmıdır.

Anahtar kelimeniz mutlaka başlıklarınızda yer almalıdır. Başlıklarınız ne kadar dikkat çekici olursa reklamlarınızın tıklanma oranı da bir o kadar fazla olacaktır.

Google Ads Kalite Puanı, reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz anahtar kelimelerin reklam performansına göre 1-10 sayıları arasında hesaplanan puandır. En etkili reklam çeşidi olarak gördüğümüz Google Ads platformunda gerçekten etkili olabilmek için kalite puanı son derece önemlidir. Kalite puanı günlük olarak hesaplanır. Yani her saat başı kalite puanınızı kontrol etmenize gerek yok.

Peki bu çok önemli olan kalite puanı nasıl ve neye göre hesaplanır?

Cevabı çok basit; önceki paragraflarda bahsettiğimiz web site hızınız, içerikleriniz, başlıklarınız ve tıklanma oranınızla doğru orantılıdır.

Reklam sıralamanız kalite puanınıza göre belirlenir.

Kalite Puanı Formülü:

Reklam Sıralamanız = Kalite Puanı * TBM ( Tıklama Başı Maliyet)

TBM ( Tıklama Başı Maliyet ) : Reklamlarınıza tıklanıldığında ödediğiniz ücrettir.

İki farklı reklamı karşılaştıralım;

X reklamının kalite puanı 9’dur. Y reklamının kalite puanı ise 3’tür.

X reklamı her tıklama başına 1 TL ödediğini varsayalım.

1*9 = 9

Y reklamı her tıklama başına 2 TL ödediğini varsayalım.

2*3= 6

Bu durumda X reklamı denklem sonucu Y reklamından daha fazla olduğu için daha az para ödemesine rağmen daha yüksek bir sıralama elde ediyor. İşte bu kadar basit.

Sonuç

Sonuç olarak kullanım amacına göre Dünya’nın En Etkili Reklam Çeşidi’nde başarılı olabilmek için site hızınıza, içeriklerinize ve başlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Google Ads platformunu kullandıkça Google, reklamlarınızı daha iyi hale getirebilmeniz için size öneriler sunar. Bu önerileri düzenli olarak takip edip web sitenizi reklam performansınıza göre düzenlemelisiniz.

Google Ads reklam platformu uzmanlık gerektiren ve reklama harcanan paraların boşa harcanmaması için tecrübeli kişilerle çalışmanız gereken bir araçtır.

En Etkili Reklam Çeşidi

Sanatloji, dijitale ihtiyaç duyan tüm işletmelerin yanında! Etkili bir reklam oluşturabilmek için buraya ya da WhatsApp butonuna tıklayarak bizden destek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!