fbpx

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

54
Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Uzmanı, ürün ve hizmetleri tanıtmak için interneti kullanır. Bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi modern teknoloji kullanıcılarını hedefleyen pazarlama kampanyaları oluşturma konusunda uzmandırlar.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Uzmanları, satışları ve marka bilinirliğini artıran etkili dijital pazarlama kampanyaları tasarlamak ve uygulamak için teknik ve yaratıcı becerilerin bir karışımını kullanır. Şirketlerin pazarlama departmanının bir parçası olarak çalışırlar veya bir müşteri kitlesine hizmet veren serbest uzman olarak çalışabilirler.

 • Çevrimiçi reklam kampanyalarını planlamak, koordine etmek ve optimize etmek.
 • Grafik Tasarımcılar ve Metin Yazarları gibi diğer uzmanlarla işbirliği yapmak .
 • Kampanya verilerini analiz etme ve kampanya performansı hakkında düzenli raporlar derleme.
 • Arama motoru sıralamasını iyileştirmek için arama pazarlaması ilkelerini çevrimiçi içeriğe uygulamak.
 • Yeni çevrimiçi müşteriler çekmek ve mevcut müşterilerden elde edilen geliri artırmak.
 • Mevcut pazar eğilimlerini analiz etmek ve gelecekteki eğilimleri tahmin etmek.
 • Sosyal medya kanalları için dijital içerik takvimi oluşturmak ve uygulamak.
 • Dijital içerik oluşturma.
 • Kurumların sosyal medya profillerini yönetmek.
dijital pazarlama uzmanı

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Hayatımız, 10 yıl öncesine göre dijital pazarlama ile daha fazla iç içe geçiyor. Elbette etkili pazarlama için tek başına teknoloji yeterli değildir. Pazarlama yeteneğinin birleşimi ve teknoloji öğrenimi ile dijital pazarlama sektörü oluşmaktadır.

İnternette oyunlar oynayan, alışveriş yapan ve çalışan bunca insan varken dijital pazarlamanın hızla büyümesi hiç şaşırtıcı değil. Müşterilerin akıllarında kalıcı olmak için ve yeni müşteriler kazanmak isteyen birçok marka dijital pazarlamaya ciddi yatırımlar yapıyor.

Peki, şirketlerin aradığı çevik ve aranan dijital pazarlamacı olmak için ne yapabilirsiniz? Dijital pazarlamacı olarak kariyerinizi uzmanlaştırmanıza, strateji oluşturmanıza ve düzene koymanıza yardımcı olacak birkaç ipucundan bahsedeceğiz.

Online Etkinliklere Katılın

Dijital pazarlamayla ilgili videolar, podcast’ler ve blog yazıları gibi birçok kaynak mevcut olsa da bir eğitime yatırım yapmak, size diğer kaynakların sağlayamadığı avantajlar sunabilir.

Google’ın ücretsiz dijital pazarlama etkinliklerine katılarak başlangıç yapabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Girişimcilerinden Öğrenin

Dijital pazarlamada bir kariyer yapmayı düşünüyorsanız veya yeni başlıyorsanız, profesyonel bir dijital pazarlama eğitimine yatırım yapmak çok büyük bir sıçrama olabilir. Neyse ki, başarılı bir dijital pazarlama kariyeri yapmaya yönelik çok sayıda harika kitaplar ve örnek girişimciler var.

Sizin için birkaç kitap önerimiz var:

 • Philip Kotler – A’dan Z’ye Pazarlama
 • Seth Godin – Bütün Pazarlamacılar Yalancıdır ( Hikaye Anlatırlar)
 • Jay Heinrichs – Stratejik İkna

Dijital Pazarlama Uzmanları İle Bağlantı Kurun

Bir dijital pazarlama uzmanı olarak yaptığınız işin en büyük kısmı güçlü bir topluluk oluşturmaktır. İster kişisel markanız ister bir işletmeniz olsun, sizi takip eden ve size inanan topluluğunuz sizi geliştirebilir. Sizin gibi düşünen birçok insana ulaşmak için dijital pazarlama ile ilgili gruplara katılın ve sosyal medya hesaplarını takip edin. Yapılan paylaşımlarla alakalı olarak yorumlarda düşüncelerinizi yazarak diğer insanların ilgisini çekebilirsiniz. İş birliği yapabileceğiniz bir arkadaş edinebileceğiniz gibi bir müşteriye de ulaşabilirsiniz.

Dijital Pazarlama ile ilgili diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Reklam Ajansı Nedir? Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Dijital pazarlama uzmanı maaşı ortalama olarak 7140 TL’dir. Bu maaş sizin becerilerinize ve seviyenize göre değişebilir.

Kimler Dijital Pazarlama Uzmanı Olabilir?

Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için bir diplomaya veya sertifikaya ihtiyacınız yok. İnternet araçlarını kullanma, içerik oluşturma, SEO, PPC, Sosyal Medya pazarlaması vb. becerilere sahip olmanız gerekir.

Benzer Yazılar
1 Yorum
  Cengiz

  Önerdiğiniz kitaplar gerçekten kaliteli kitaplar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!