fbpx

Dijital Pazarlama İşinize Nasıl Fayda Sağlar

1778
Dijital Pazarlama İşinize Nasıl Fayda Sağlar

Dijital pazarlama işinize nasıl fayda sağlar? Konusuna değinmeden önce Dijital Pazarlama nedir? Anlayalım.

Dijital pazarlama, çevrimiçi pazarlama, internet reklamcılığı… Ne derseniz deyin, şirketinizi İnternet’te pazarlamak bugünlerde çok önemli. Sonuçta, internet kullanımı son on yılda iki kattan fazla arttı. Bu değişim, insanların ürün satın alma ve işletmelerle etkileşim kurma şeklini büyük ölçüde etkiledi.

Peki, nedir bu dijital pazarlama? Aslında diğer herhangi bir pazarlama türü gibidir. Potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmanın ve onları etkilemenin bir yoludur. Gerçek fark, burada müşterilerinizle çevrimiçi olarak bağlantı kurar ve onlarla sürekli olarak iletişim halinde olursunuz.

Dijital Pazarlama Nedir

Temel olarak, herhangi bir çevrimiçi pazarlama çabası veya varlığı anlamına gelir. E-posta ile pazarlama, tıklama başına ödeme reklamcılığı, sosyal medya pazarlaması ve içerik pazarlaması, dijital pazarlamanın harika örnekleridir. İnsanları şirketinizi tanıtmaya ve ürün ya da hizmetlerinizi satın almaya ikna etmeye yardımcı olurlar.

Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama stratejilerinin listesi de sürekli olarak gelişmektedir, ancak çoğu işletmenin kullandığı stratejilerden bazıları şunlardır:

Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı (PPC)

Tıklama başına ödeme reklamcılığı (PPC) , aslında bir reklamı tıklayan her kullanıcı için ödediğiniz her türlü dijital pazarlamayı kapsayan geniş bir terimdir. Örneğin, Google Ads, “ücretli arama ağı reklamcılığı” adı verilen bir PPC reklamcılık biçimidir. Facebook Reklamları, “ücretli sosyal medya reklamcılığı” olarak adlandırılan başka bir PPC reklamcılığı biçimidir.

( Google Ads reklamı için buraya tıklayabilirsiniz )

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Google arama sonuçlarında görünmek için ödeme yapmak istemiyorsanız, sitenizdeki sayfalara veya blog yayınlarına organik olarak ziyaretçi çekmek ve iyi bir sıralama yapabilmek için arama motoru optimizasyonunu (SEO) da kullanabilirsiniz. Her tıklama için doğrudan ödeme yapmak zorunda değilsiniz, ancak bir sayfanın sıralamasını yükseltmek genellikle biraz zaman ve çaba gerektirir. ( SEO hizmetimiz için buraya tıklayabilirsiniz )

Ücretli Sosyal Medya Reklamcılığı

Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest ve YouTube gibi çoğu sosyal medya platformu, sitelerinde reklam yayınlamanıza izin verir. Ücretli sosyal medya reklamları, işletmenizin, ürününüzün veya hizmetinizin var olduğunun farkında olmayan kitlelerle farkındalık oluşturmak için mükemmeldir.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

SEO gibi, sosyal medya pazarlaması da işinizi pazarlamak için Facebook veya Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanmanın ücretsiz ve organik bir yoludur. Ve tıpkı SEO gibi, işinizi sosyal medyada organik olarak pazarlamak çok daha fazla zaman ve çaba gerektirir, ancak uzun vadede çok daha iyi sonuçlar verebilir.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu, çevrimiçi kullanıcı deneyiminizi geliştirme sanatı ve bilimidir. Çoğu zaman, işletmeler mevcut web sitesi trafiğinden daha fazla dönüşüm (müşteriler, aramalar, satışlar vb.) almak için bu aracı kullanır.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama, oldukça geniş bir dijital pazarlama terimidir. İçerik pazarlaması, marka bilinirliği oluşturmak veya tıklama, potansiyel müşteri veya satış sağlamak için içerik varlıklarını (blog yayınları, e-postalar, videolar vb.) Kullanan tüm dijital pazarlama çalışmalarını kapsar.

E-Posta Pazarlama

E-posta pazarlaması, çevrimiçi pazarlamanın en eski biçimidir ve hala güçlenmeye devam etmektedir. Çoğu dijital pazarlamacı, e-posta pazarlamasını özel tekliflerin reklamını yapmak, içeriği vurgulamak (genellikle içerik pazarlamasının bir parçası olarak kullanılır) veya bir etkinliği tanıtmak için kullanır.

Yerel Reklamcılık

İşletmenizle aynı şehir veya ilçelerdeki kullanıcılara erişmek için harika bir seçimdir. Örneğin, İstanbul’da hizmet veren bir işletmeyseniz Ankara’da yaşayan kullanıcılar reklamlarınızı görmez ve tıklamaz. Boşa maliyet harcamazsınız. Telefon aramalarınızı ve mağaza ziyaretlerinizi artırabilirsiniz.

Yukarıdaki listeden de görebileceğiniz gibi, işinizi çevrimiçi pazarlamanın birçok farklı yolu vardır. Bu nedenle birçok işletme ya dijital pazarlama çabalarını yönetmek için bir ajans ile çalışır ya da şirket içi pazarlama ekibi oluşturur ve pazarlama otomasyon yazılımı için ödeme yapar. Dijital pazarlama ihtiyaçlarınızı karşılamak için WhatsApp butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Hala Etkili Mi

Dijital pazarlama her işletme için mükemmel bir seçenektir. Küçük bir butikten, büyük bir şirkete kadar herkes dijital ile işlerini büyütüyor. Günümüzde dijital, artık her zamankinden daha önemli ve daha güçlü. Bu çevrimiçi reklamcılığın en önemli özelliği; Kimi hedeflemek istediğinizi biliyorsanız, herhangi bir yerde, herhangi bir kişiyi hedeflemenin çok basit ve çok hızlı olmasıdır.

Reklamlarınız hazırlandıktan sonraki yarım saat içerisinde müşteri kazanmaya başlayabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Bazı işletmeler daha önce amatör olarak dijital dönüşüme uyum sağlamayı deneyip iyi bir sonuç elde edemeyince tekrar aynı hatayı yapmaktan korkarlar. Eğer bu işlerden iyi anlayan bir ajans ile çalışmak istiyorsanız oldukça fazla araştırma yapmanız gerekecek. Çünkü çok fazla rekabet var. İşi bilen de bilmeyen de bu sektörde yer alıyor. İşi bilmeyenler, yaptıkları hatalar ile küçük işletmelerin bu sektöre olan bakış açılarını olumsuz etkiliyorlar. 2005’ten beri tecrübe edindiğimiz bu sektörde bizimle çalışmak için WhatsApp butonuna tıklamanız yeterlidir.

  • Bir Plan Oluşturun: Hangi mecralarda daha fazla müşteri bulabilirsiniz? Doğru müşteriye en kolay hangi dijital araç ile ulaşabilirsiniz? Mutlaka bir plan oluşturun.
  • Rakip Analizi Yapın: Rakipleriniz dijital pazarlama araçlarını nasıl kullanıyor? Doğru müşterilerin karşısına çıkmayı nasıl başarıyor? Neden sizden daha gelişmişler? Ürün satışı nasıl gerçekleşiyor? Tüm bu sorulara cevap bulmalısınız.
  • Bütçe ve Dönüşüm Takibi: Anahtar kelime planlayıcı aracı ile sektörünüz hakkında yapılan aramalar hangi kelimeler ile yapılıyor? Bu kelimelerin tıklama maliyeti nedir? En iyi performansı elde etmeniz için ne kadar ödemeniz gerekiyor? Araştırmalısınız.
  • Web Site ve Sosyal Medya Yönetimi: Mutlaka kullanıcı deneyimi için uygun bir web site tasarlayın. Sosyal medya kanalları ve reklamları kullanarak sitenize ziyaretçiler çekin. Web site bir zorunluluktur. Sosyal medya ise pazarlama aracıdır.
  • Yeniden Pazarlama Reklamcılığı: Sosyal medya ve reklamlar ile sitenize çektiğiniz kullanıcıların listesini oluşturun. Daha sonra yeniden pazarlama reklamları yayınlayarak onlara markanızı tekrar tanıtın.

Dijital Pazarlama Mobil Cihazlarda Neden Farklıdır

Tahmin edebileceğiniz gibi, mobil cihazlardaki dijital pazarlama, masaüstündeki dijital pazarlamadan oldukça farklıdır. Günümüzde bu farklılıklar çok önemlidir, çünkü akıllı telefonlar artık insanların internet ile etkileşim kurmak için kullandıkları birincil cihazdır.

İnternet etkinliğinin % 60’ı mobil cihazlarda gerçekleşirken, masaüstünden mobil ortama geçişin dijital üzerinde derin bir etkisi oldu.

Geçen yıl, Google Ads, mobil ve masaüstü arasında tutarlı bir deneyim oluşturmak için sonuç sayfalarındaki kenar çubuğu reklamlarından kurtuldu . Facebook Reklamları hala masaüstünde kenar çubuğu reklamları gösterir, ancak yalnızca mobil cihazlarda yayın içi reklamlar gösterir. Daha kısa blog yayınları, mobil cihazlarda daha uzun blog yayınlarından daha iyi performans gösterir… Ve farkların listesi uzayıp gidiyor.

Reklamlarınızı mobil cihazlar için optimize etmenin yanı sıra, sitenizi ve açılış sayfası deneyiminizi de düşünmek önemlidir. Elbette, web siteniz masaüstünde güzel görünebilir, ancak mobil cihazlarda gezinmek mümkün değilse, web trafiğinizin önemli bir yüzdesini kaybedersiniz. En azından mobil uyumlu bir web site tasarlayın.

Sonuç

Dijital pazarlama sadece geleceğin değil, şimdinin pazarlamasıdır. Bu makalede tartıştığımız tüm avantajlara ek olarak, dijital pazarlama çabalarınızın sonuçlarını inanılmaz bir doğrulukla takip etmelisiniz. Bu da hangi stratejilerin karlı sonuçlar ürettiğini ve hangilerinin biraz geliştirilmeye ihtiyaç duyduğunu görmenizi kolaylaştırır.

Bu arada, bu makale sizi dijital pazarlamaya ihtiyacınız olduğuna veya dijital pazarlama stratejilerinizi geliştirmeniz gerektiğine ikna ettiyse ve doğru yaklaşımı tanımlamak için biraz yardım istiyorsanız, WhatsApp butonuna tıklayın. Dijital pazarlama ile işletmelerin büyümesine yardımcı olmayı seviyoruz.

Dijital Pazarlama Sürecinin Yönetimi İçin WhatsApp butonuna tıklayıp bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!