fbpx

Bitcoin’den Daha İyi Olduğu Düşünülen Coinler

39
Bitcoin’den Daha İyi Olduğu Düşünülen Coinler

Hızlı bir yükselişin ardından Bitcoin fiyatlarda hızlı düşüşler yaşanmaya başladı. Yavaş işlemler, fahiş güç tüketimi ve yaklaşan düzenlemeler, en iyi olarak bilinen kripto para biriminin geleceği hakkında giderek daha fazla şüphe uyandırmakta. Fakat kullandığı teknolojinin getirdiği birçok yenilik yatırımcılar için hala merkez bankalarından daha fazla tercih edilir konumda. Bu sebeple birçok kullanıcı Bitcoin’den çeşitli açılarda daha iyi coinlere geçmeye başladı.


Ethereum
Eter, Bitcoin’den sonra ikinci en büyük toplam değere sahip kripto para birimidir. Şu anda, dolaşımdaki tüm Ethereum “paraları” yaklaşık 99 milyar dolar değerinde. Eter, özellikle akıllı sözleşmeler için çok uygundur. Önceden sözleşmeyle kararlaştırılan ödemeler otomatik olarak aktarılır. Örneğin, bir uçuş iptal sigortası poliçesi sahibi, hava trafik veri tabanında bir iptal kaydı varsa, otomatik olarak geri ödeme alabilir. Bu özellik birçok kurum ve kuruluş tarafından deneniyor.


Peercoin
Peercoin’ler, yapılan işlem sayısının giderek artması dolayısıyla oldukça fazla enerji ve elektrik tüketen Bitcoin’e yeşil enerji alternatifi olarak geliştirilmiştir. Enerji şirketi HS Orka’ya göre İzlanda’da yaşayan Bitcoin üreticilerin bu sene içerisinde İzlanda’daki tüm evlerin toplamından daha fazla elektrik tüketmesi olası. Peercoin içinse bu durum mümkün değil. Bunun sebebi ağın güvenliğinin, katılımcıların bilgi işlem gücüne bağlı olmamasıdır. Çevre dostu olmasına karşın Peercoin yeterli ilgiye ulaşamayarak 1000’den fazla kripto para birimi içerisinde ilk 100’e girememektedir.


Ripple
Bazı kriptoseverler Ripple’ı finansal kurumlar arasındaki ödemeleri işlemek için kullanılan Swift sisteminin yerini alacak bir unsur olarak ele alıyor. Ripple kurucularına göre, bu platformda saniyede 1500’e varan işlem gerçekleştirilebilmektedir. İsviçre UBS ve İspanyol Santander Bankası’nın içinde bulunduğu bazı büyük finans devleri de bu sistemden yararlanmaktadır. Ripple’ın ana amacı uluslararası ödeme işlemlerini hızlandırmak ve ulusal sınırlar arasındaki işlemleri daha ucuza getirmektir.


Binance Coin
Binance Coin (BNB), dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in şirket içi kripto para birimidir. İşlem platformunda BNB ile ücret öderseniz, platform size birçok indirim fırsatı sunar. Ayrıca Binance Coin’ler, IEO’lara (İlk Borsa Teklifleri) yatırım yapmak için kullanılır ve diğer DeFi işlevleri için bir ödeme aracı olarak da kullanılabilirler.


Bitgesell
Bitgesell, Bitcoin’in kendi çıkış amacına ters düşmesi üzerine çıkarılmış bir kripto para birimidir. Bitcoin ilk çıktığında amaç değişim birimi olmaktı. Ancak zamanla ünlenerek amacından sapıp bir değer deposuna dönüşen Bitcoin, bu dönüşümden büyük zararlar almış ve beraberinde ekonomiye de büyük zararlar vermiştir. Bitgesell hem Bitcoin’in bu hatalarından ders almış hem de yarattığı devrimden ilham almış bir teknolojidir. Hızlı yarılanma ömrü, kullandığı protokoller ve işlem ücretlerinin %90’ının yakılması hem madencileri hem de yatırımcıları kendine çekmekte olup en hızlı büyüyen kripto birimleri listesinde değerlendirilmesini sağlamaktadır.


Dash
Dash, 2014 yılında XCoin ve Darkcoin adları altında piyasaya sürüldü. Amaç, öncelikle veri korumasına ve dolayısıyla kullanıcılarının gizliliğine hizmet etmesi gereken bir kripto para birimi oluşturmaktı. Bu genellikle Dash ile düzensiz, bazen de yasa dışı işler yapılmasına sebep oldu. Bitcoin’den farklı olarak Dash işlem bilgileri herkese açık değildir. Bu, PrivateSend (eski adıyla Darksend) adlı bir aktarım sistemi ile mümkün olmaktadır. Bu, bireysel transferleri diğer tarafların transferleriyle karıştırır ve böylece işlemler gizlenmiş olur.


Litecoin
Litecoin, 2011 yılında Boston’daki ABD seçkin üniversitesi MIT mezunu Charlie Lee tarafından Bitcoin’in bilgisayar kodunu temel alıp değiştirerek kuruldu. Mart 2017’deki bir endüstri konferansında Lee, “Fikir, Litecoin’in Bitcoin’in tamamlayıcısı olması gerektiğiydi,” dedi. Neredeyse Bitcoin’in kopyası olmasından dolayı çok fazla eleştiri alsa da Bitcoin’den daha ucuz olması pek çok yatırımcıyı kendine çekmeyi başardı. Günümüzde Litecoin bazı ilerletmeler ile çok daha tercih edilir bir konuma yükselmeyi başarmıştır.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!