fbpx

Başarılı SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

1874
Başarılı SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

SEO’nun ne olduğunu, neden web sitenize SEO uygulamanız gerektiğini anladıysanız, başarılı SEO Stratejisi Oluşturma yollarını arıyor olabilirsiniz.

Web sitenizi optimize etmeye çalışmak, bir plan gerçekleştirmeden ve neyi nasıl yapacağınızı bilmeden harekete geçmek hem zor hem de başarısız bir sonuç almanıza neden olabilir.

Endişelenmeyin. Bu yazımızda başarılı SEO stratejisi oluşturma yollarından bahsedeceğiz ve bu yolda size nelerin gerektiğini anlatacağız. Böylece web site performansınızı en üst düzeye çıkarabilmeniz için bir plan oluşturmuş olacaksınız.

SEO Stratejisi Nedir?

SEO Stratejisinin ne olup olmadığı hakkında kafa karıştıran birçok yazı ve makale var. Çok fazla derine inmeden bir adım geriye gidelim. Stratejinin kelime anlamına bir bakalım. Wikipedia’ya göre strateji “uzun vadede önceden belirlenen bir hedefe ulaşmak için izlenen yoldur”. Başarılı SEO Stratejisi Oluşturmak, sitenize uzun vadede daha fazla trafik çekmeniz ve bu trafiği müşteriye çevirmeniz için çok önemlidir

Şimdi hep birlikte web sitenizi uzun vadede daha fazla müşteriye kavuşturacak stratejileri öğrenelim.

Web Sitenizi Analiz Edin

Web site analizi, sitenizin olumlu ve olumsuz yönlerini anlamanıza yardımcı olacak. Web sitenizde nelerin değişmesi ya da kalması için öneriler alabileceğiniz birçok ücretli ve ücretsiz araç var. Kullanabileceğiniz hatta mümkünse kullanmanızı önereceğimiz ücretli araçlardan bazıları Ahrefs ve Semrush’tır. Ama şimdilik bir ödeme yapamayacağınızı varsayarak ücretsiz kullanabileceğiniz araçlardan bahsedelim.

GTmetrix Analiz Aracı Nasıl Kullanılır?

GTmetrix, web sitenizin hız skorunu ve bu skoru nasıl iyileştirebileceğinizi söyleyen oldukça kullanışlı bir araçtır.

Sitenizi analiz edebilmek için öncelikle gtmetrix.com adresine gidin. Ardından kendi sitenizi yeni sekmede açarak URL kısmını kopyalayın.

Kopyaladıktan sonra GTmetrix sitesindeki URL çubuğuna alan adınızı yapıştırın ve siteni test et butonuna tıklayın.

GTmetrix Analiz Aracı
URL’nizi bu kısma yapıştıracaksınız

Sanatloji’nin GTmetrix Analizine bir göz atalım.

GTmetrix Analiz Aracı

Burada Sanatloji web sitemizin hız skorunun oldukça iyi ve analizin %97‘lik bir skor ile sonuçlandığını görüyoruz. Bu skora ulaşmak bizim için oldukça kolay 🙂

Eğer sizde durum vahim ise bu skor tablosunun hemen altında yer alan kırmızı ile işaretlenmiş sorunları düzeltmeye başlayın. Eğer sorunların ne olduğunu anlayamıyorsanız ve nasıl düzelteceğinizi bilmiyorsanız WhatsApp butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçin.

Web Sitenizi Mobil Uyumlu Tasarlayın

Web sitenizin mobil uyumlu olması neden önemlidir?

Doğru cevap; Yıllar önce hayatımıza giren cep telefonları sayesinde günümüz teknolojisi ile tüm işlerimizi cep telefonlarından halledebilir duruma geldik. Google Ads reklam analizine baktığımızda sitemize gelen tıklamaların %70’i mobil kullanıcılar tarafından yapılıyor. Bu da, sitenize gelen her 100 kişiden 70’ine kötü bir deneyim yaşatmamak için web sitenizi mobil uyumlu tasarlamanız gerektiğinin zorunlu olduğunu kanıtlıyor.

Mobil uyumluluk testinizi hemen yapabilmek için buraya tıklayın.

Google Mobil Uyumluluk Testi

Eğer web siteniz mobil uyumlu olarak sonuçlanmazsa, GTmetrix analizini tekrar gerçekleştirin ve sorunları düzeltin.

Google Search Console Kaydınızı Yapın

Web sitenizi kısa sürede Google’a tanıtabilmeniz için Search Console kaydı çok önemlidir. Hemen şimdi buraya tıklayarak Google Search Console web sitesine gidin. Google’ın belirttiği adımları uygulayın ve kaydınızı oluşturun. Eğer nasıl yapılacağını bilmiyorsanız WhatsApp butonu ile bizden destek alabilirsiniz.

Google Analytics Kaydınızı Yapın

Web sitenize gelen kullanıcı davranışlarını anlayabilmeniz ve hangi sayfalarınızın daha fazla ilgi gördüğünü tespit edebilmeniz için Google Analytics kaydınızı oluşturmalısınız. Bunun içinde bizden WhatsApp ile destek alabilirsiniz.

İçeriklerinizi Kontrol Edin

Sektörünüz her ne olursa olsun, kullanıcıları web sitenize çeken en büyük etken içeriktir. “İçerik Kraldır” diye boşuna demiyorlar 🙂 Ama bir eksiklik var. “Özgün İçerik Kraldır.”

Google gibi arama motorları, web sitenizi üst sıralara taşıyabilmek için rakiplerinizden ne kadar farklı ve hızlı bir siteye sahip olduğunuza bakar. Başka sitelerden ya da kendi sitenizdeki farklı sayfalardan yazılar kopyalayıp ekleme yapıyorsanız, kopya içerik ürettiğiniz için Google size ceza verebilir.

Ürün satıyorsanız, ürünlerinizi en ince detayına kadar anlatın. Ama bunu düzenli bir şekilde yapın. Kullanıcılar bilgileri ararken yorulmasınlar çünkü onların sitenizdeki deneyimi çok önemlidir. Ürünleriniz ya da hizmetleriniz hakkında blog yazıları yazın. Örneğin bir butik iseniz, sitenizde bir moda blogu oluşturabilirsiniz. Blogunuzdaki yazıların uzun, özgün ve okunaklı olmasına hatta en önemlisi, ilgi çekici başlıklarının olmasına dikkat edin.

İçeriklerinizi Paylaşın

İşletme adınızla sosyal medya hesapları açın ve aktif olarak kullanın. Web sitenizdeki ürünleri, blog yazılarını sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Bunu düzenli hale getirin. İçeriklerinizi ne kadar çok insana duyurabilirseniz ve web sitenize çekebilirseniz, SEO puanınız aynı oranla iyi veya kötü olarak değişecektir.

Başarılı SEO Stratejisi

Dijital Reklam Araçlarını Kullanın

Dijital reklam araçlarını kesinlikle kullanmalısınız. Yeni bir siteye ve içeriklere sahipseniz, sitenize trafik çekmek için reklamlar ile başlayabilirsiniz. En etkili dijital reklam araçlarını ve nasıl çalıştıklarını öğrenebilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Google Ads, Sosyal Medya ve Yeniden Pazarlama reklamlarından bahsettiğimiz yazımızı mutlaka okuyun.

Backlink Stratejisi Uygulayın

Backlink, farklı bir siteden sizin sitenize müşteri yönlendiren bağlantılardır. Size müşteri yönlendirecek, başka sitelerde adınızdan bahsettirecek kaliteli içerikler üretmeye odaklanın. Ya da popüler web sitelerine bir ücret ödeyerek sizden bahsetmelerini isteyebilirsiniz. Backlink için ücret ödeyeceğiniz web sitelerinin popüler olduğunu nereden anlayacaksınız? Merak etmeyin, bunun içinde bir analiz aracı elbette mevcut 🙂

Buraya tıklayarak istediğiniz sitenin popüleritesini analiz edebileceğiniz araca yönlendirileceksiniz.

Web Site Otorite Testi
Kutucuğa analiz etmek istediğiniz web site adresini girerek Check butonuna tıklamalısınız.
Web Site Otorite Testi

İlk iki sıradaki DA ve PA sütunu 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Backlink satın almak için analiz edeceğiniz web sitelerinin 100 puana en yakın olanı tercih etmelisiniz. Bu konuda WhatsApp butonuna tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Sonuç?

İlk Adım: GTmetrix web sitesini ziyaret ederek web sitenizin hızını ve sorunlarını tespit etmelisiniz.

İkinci Adım: Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Artık mobil kullanıcı deneyimi oldukça önemli bir hale geldi.

Üçüncü Adım: Web sitenizi Google Search Console aracına kayıt etmelisiniz.

Dördüncü Adım: Sitenizdeki kullanıcı davranışlarını en iyi şekilde analiz edebilmeniz için Google Analytics kaydı oluşturmalısınız.

Beşinci Adım: Uzun, özgün, okunaklı ve sitenize gelen kullanıcıların mutlu bir şekilde sitenizden ayrılmasını sağlayacak içerikler üretmelisiniz.

Altıncı Adım: İçeriklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişiye eriştirmelisiniz.

Yedinci Adım: Dijital reklam araçlarını kullanarak sizin için en doğru müşteriyi web sitenize çekmelisiniz.

Sekizinci Adım: Backlink stratejileri uygulayın. Popüleritesi yüksek olan web sitelerin sizden bahseden içeriklerinin olması, sizin Google’a daha güvenilir gözükmenizi sağlayacaktır.

Daha fazlası ve profesyonel bir destek için bizimle WhatsApp hattımızdan iletişime geçin.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!