fbpx

Backlink nedir? Size kimler kefil olur?

1938
Backlink nedir? Size kimler kefil olur?

Back link nedir? size kimler kefil olur? mantığını günlük hayatınızdan bir örnek ile açıklayalım. Evinizde bir tadilat işi yapılacak. Banyonuzdan çok sıkıldınız ya da eskidi. Fayanslarını, duşa kabini, muslukları değiştireceksiniz, iyi bir usta lazım. Tanıdıklarınıza sorarsınız “İyi bir usta lazım, tanıdığınız var mı?”. Sorduğunuz kişi, size “Şurada dükkanı olan Hasan usta var. İşinde iyidir.” dediğinde bütün olay burada son bulur. Artık iyi usta bulunmuştur.

Backlink gerçek hayattaki insanların birbirlerine kefil olma mantığı ile aynıdır. “Ben o insana kefilim, işini iyi yapar” deriz. Web siteleri ile birbirlerine kefil olurlar ve link verirler.

Ailenin en büyüğü bir kişiyi önerirse mutlaka o kişiye tadilat işleri yaptırılır. Yani tavsiyede bulunan kişinin de otoritesi önemlidir. Web sitelerinde de aynı işlem geçerlidir. Sizin sitenize backlink veren web sitesi otorite puanları yüksek ise sizin de kalite puanınız bu şekilde artacaktır.

Yıllar önce sadece web sitelerinin diğer web sitelerine backlink vermesi ile hesaplanan değerler şimdi ise bütün internet dünyasını kapsamaktadır. Sosyal medyada konuşulma oranınız?  Videolarda yer almanız, PDF dokümanlarının içerisinde yer almanız gibi aklınıza gelebilecek bütün linkler artık backlink olarak görülmektedir.

Backlink nedir?

Sizin web sitenize anahtar kelimeniz ile verilen linklere backlink denilmektedir. SEO için iyi bir backlink stratejisi ayarlanması gereklidir. Size internet ortamında back link veren her kurum, maalesef kalite puanınızı olumlu etkilemez. Olumsuz yönde etkileyen backlink’lerde bulunmaktadır.

Sitenize ne kadar çok kefil olan olursa popülarite değeriniz artmaktadır. Back linkleri toplamaya başlayabilirsiniz. Ama back link çalışmalarına başlamadan önce içeriğinizin kalitesini artırmanızı öneririz. Backlink’ten gelen ziyaretçiler hemen sitenizden çıkmaması gerekir.

Backlink alırken nelere dikkat etmeliyiz?

PA ve Da değerleri; (Page Authority – Domain Authority )

Bu iki değerin sayfa kalitesi ve alan adı kalitesi olarak açılımı bulunmaktadır. MOZ.com tarafından oluşturulan  0 ile 100 arasındaki puanlama derecesine bakılarak hesaplanır.                                           https://websiteseochecker.com/bulk-check-page-authority/ linkine tıklayarak  web sitenizin PA veya DA değerlerini kontrol edebilirsiniz ve puanları yüksek olan sitelerden backlink alabilirsiniz.

İçerik eşleşmesi olan sitelerden backlink alımı

Mesela siteniz fizik tedavi hizmeti veriyor. Backlink alacağınız web sitesi sağlık üzerine olursa daha uygun olacaktır. Backlink üzerinden sitenize ziyaretçi akışı daha iyi gözlemlenir.

Backlink konusunda aşırıya kaçılmamalı;

Geçtiğimiz günlerde PA ve DA değeri çok yüksek olan bir site analiz etmiştik. Aşırı derecede backlink alınmış ama içerik çok zayıftı. İçerikleriniz ile eşleşen backlink alımı daha iyi sonuçlar verecektir. Sadece hizmetlerinizden bahsederek başarıya ulaşamazsınız. Ziyaretçilerinizi bilgiye doyurmalısınız.

SEO Analizimize devam edelim.

Analizimizin ilk 10 maddesi: SEO ve Sitenizin Teknik Alt Yapı Analizi

Analizimizin 11 ile 15 maddesi: SEO ve marka tescil ilişkisi

Analizimizin 16. ve 24. maddesi: SEO ve içerik kalite analizi

#25. PA ve DA değeriniz nedir?

Pa ve Da değerlerini yukarı kısımda anlatmıştık. sizde sitenizi şuradaki siteden kontrol edebilirsiniz. PA ve DA Checker sonuç değerini not alınız.

#26. Backlink alımı yaptınız mı?

Backlink alımı için diğer siteleri ile diyaloğa girdiniz mi? Backlink alımı için çalışmalarınız oldu mu?

#27. Metin içi link ekleme yöntemi ile backlink aldınız mı?

Haber siteleri yada blog sitelerinde anahtar kelimenize sitenizin linkini vererek backlink aldınız mı?

#28. Sosyal Medya platformlarından backlink aldınız mı?

İş kolunuz ile ilgili paylaşım yapan sosyal medya hesaplarından sizin içeriğinizi paylaşmaları için girişimlerde bulundunuz mu?

Bonus: Rakiplerinizin backlink analizi;

rakiplerinizin sitelerine kimlerin backlink verdiğini görebilmek için ücretli olarak kullanılan en iyi araç https://ahrefs.com/tr/ oluyor. Buradan çok detaylı analiz sonuçları alabilirsiniz. Backlink statejilerinizi bu sitede yer alan araçlara göre yapabilirsiniz.

Sanatloji ve SEO Hizmeti

Sanatloji Dijital Ajansımızın vermiş olduğumuz seo hizmeti, organizasyonun bütününe hakim olma mantığı ile yapılmaktadır. Uyguladığımız adımlara Seo hizmeti sayfamızdan bakabilirsiniz.

Web sitenizi Google Aramalarında Yükseltmek İstiyorsanız WhatsApp butonuna tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Backlink Analizi Nedir Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!