fbpx

Backlink Analizi Nedir Nasıl Yapılır

1852
Backlink Analizi Nedir Nasıl Yapılır

Backlink analizi, sitenizin hangi sitelerden yönlendirme aldığını görmenizi sağlar. Arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltebilmek için birçok faktörü bir arada yapmalısınız. Bunlardan biri backlinktir.

Eğer kalitesi yüksek sitelerden kaliteli backlinkler alırsanız, arama motorları sitenizin kalitesini ve otoritesini daha yüksek olarak görür. Öncelikle sizden iyi durumda olan rakiplerinizin hangi sitelerden backlink aldığını analiz edin. Rakiplerinizi yakalayın ve ardından onları geçmek için çalışmalar yapın.

Neden Backlink Analizi Yapmalısınız?

Yukarıda belirttiğimiz gibi, arama motorları backlink yönlendirmelerini sitenizin otoritesinin göstergesi olarak algılar. Backlink analizi, sitenize yönlendirme yapan tüm bağlantıları gösterir ve sitenizin arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı daha iyi anlamanızı sağlar.

Backlink analizi, ayrıca sitenize yönlendirilen kötü ve kalitesiz bağlantıları da gösterir. Doğal olmayan ve spam içerikli sitelerden gelen bağlantılar ceza almanıza sebep olabilir. Ama bunları bulmak ve kötü bağlantıları kaldırmak site otoritenizi daha yüksek tutar.

Analiz etmeniz gereken tek site sizinki değildir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi rakiplerinizin sitelerini de analiz etmelisiniz. Onların yararlandığı kaliteli backlinklerden siz de yararlanabilirsiniz.

Backlink Analizi Nedir

Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

Daha önce siteniz ya da rakipleriniz için backlink analizi yapmadıysanız, yeni başlayanlar için temel birkaç adım var.

 • Analiz Etmek İstediğiniz Siteleri Seçin

Backlink analizinde ilk adım, hangi siteleri analiz edeceğinize karar vermektir. Öncelikle kendi web sitenizi analiz etmelisiniz. Daha sonra rakip firmaların backlink analizini yapabilirsiniz.

Büyük rakiplerinizin kim olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Yerel bir işletmeyseniz, bölgenizdeki benzer hizmetleri sunan diğer işletmedir. Bir e-ticaret siteniz var ise aynı ürünleri satan diğer ürünlerdir.

Birkaç hızlı Google aramasıyla rakiplerinizi bulabilirsiniz. En iyi hedef anahtar kelimelerinizi arama çubuğuna yazın ve bunlar için sıralanan sitelere bakın. Bunlar nihayetinde geride bırakmaya çalıştığınız sitelerdir ve backlink bağlantılarını analiz etmek, onları nerede ve nasıl geçebileceğinizi gösterecektir.

 • Bir Backlink Analiz Aracı Seçin

Araştırmak istediğiniz siteleri seçtikten sonra, kullanmak istediğiniz araştırma araçlarını seçin. Bu büyük ölçüde bir tercih meselesidir, ancak en popüler seçeneklerden bazıları şunlardır:

 1. Ahrefs

Bunlar ücretli araçlardır ama hepsi ücretsiz deneyebilmeniz için bazı seçenekler sunar. Bu nedenle hepsini ilk backlink analiziniz için denemenizi ve ihtiyaçlarınıza en uygun olana karar vermenizi öneririz.

 • Alan Adlarını Girin ve Analize Başlayın

Rakip siteleri ve analiz aracınızı belirledikten sonra alan adlarını belirlediğiniz araçların arama çubuğuna girerek analizi başlatın. Analiz sonuçlandıktan sonra durumunuzu değerlendirmek ve stratejiler geliştirmek için bizimle iletişime geçin. Bizimle iletişime geçmeden önce analiz sonuçlarınızı kaydetmeyi unutmayın.

Backlink Analizinde Nelere Dikkat Etmelisiniz

Analiz sonuçlandığında karşınıza çok fazla sonuç çıkabilir.

 • Toplam Backlink Sayısı ve Tekil Alan Adları

En temel metriklerden biri, bir siteye işaret eden toplam geri bağlantı sayısıdır. Siteniz için bu sayıyı bir rakiple karşılaştırmak, sitelerinizin otorite açısından nasıl karşılaştırıldığına dair genel bir fikir verir.

Bir web sitesi size birden fazla backlink vermiş olabilir. Bu kötüye işaret değildir, gayet normal. Ama tekrar backlink paketi alacağınız zaman aynı sitelerden almak yerine yeni sitelerden backlink almak daha etkili olacaktır.

 • Bağlantı Veren Sitelerin Kalitesi

Size ve rakiplerinize bağlantı veren sitelere göz atın. Otorite puanlarını karşılaştırın. Eğer rakiplerinize bağlantı veren sitelerin otorite puanları daha iyiyse siz de o sitelerden backlink alabilirsiniz. Otorite puanı testi için burayı tıklayın.

 • Bağlantı Alan Sayfalar

Sizin ve rakiplerinizin en çok backlink aldığı sayfaları belirleyin. Rakiplerinizin en iyi sayfalarını analiz etmek genellikle kendi sayfalarınızdan daha bilgilendiricidir. Her rakibin sitesindeki sayfalara bakın ve hangi tür içeriklerin backlink alacak kadar değerli olduğunu göreceksiniz.

Haber siteleri ve blog yazarları yalnızca bağlantı uğruna sitelere bağlantı vermez; benzersiz ve ilginç bir şey sunmanız gerekir. Bu, rakiplerinizin sayfalarını içerik için ilham kaynağı olarak kullanırsanız, ancak farklı bir açıdan bakarsanız veya kendi orijinal araştırmanızı kullanırsanız çok daha başarılı olacağınız anlamına gelir.

Backlink Analizi Paketler
WhatsApp

Rakiplerinizi Araştırıp Onları Geçecek Stratejiler Belirleyelim

Backlink analizi herhangi bir SEO stratejisi için önemlidir ve doğru yapıldığında hem sitenize hem de rakiplerinize değerli bilgiler verir. 

Backlink Paketlerimiz için;

Bize Instagram Adresimizden Ulaşabilirsiniz: @Sanatloji

Bize WhatsApp Hattımızdan Ulaşabilirsiniz: WhatsApp

Yeni başlayanlar için Backlink Nedir? yazısını okuyabilirsiniz.

1 Yorum
  pvc zemin kaplama

  paylaşım için teşekkürler

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WhatsApp'tan Bize Yaz. Yardım Al!
Bilgi Al
1
Sormaktan çekinme,
Bir mesaj kadar yakınız!